Oslobodenie Bratislavy

Kategorie: Dejepis (celkem: 1094 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 21. ledna 2007
  • Zobrazeno: 5326×

Příbuzná témataOslobodenie Bratislavy

Bratislava počas 2. svetovej vojny bola dôležitá pre obidve znepriatelene strany svojou geografickou polohou. Na začiatku vojny bola obsadená nemeckými vojskami a na jej obranu slúžilo niekoľko zákopových pásov, na strategických bodoch boli zosilnene protitankovými zátarasmi, mínovými poliami a priekopami. Na vnútornú obranu boli vybudovane kryty, betenove bunkre postavenia pre guľomety a dela. Na západných vyvýšeninách umiestnili ťažké zbrane na podporu vnútornej obrany. Hitler napriek tlaku zo všetkých strán nechcel vydať mesto bez boja a začal mesto pripravovať na dlhší odpor. Preto premenil Bratislavu na pevnosť a 14. decembra bola vyhlásená za mesto- pevnosť, Die Festung Pressburg. Do priestoru južne od Dunaja sa presunuli nove nemecké divízie a útvary určené na obranu.

Všetky významné budovy boli podmínované a napojene na jednotný odpaľovací systém, aby mohli byt naraz vyhodené do vzduchu. Zabránil tomu rýchly postup vojsk 2. ukrajinského frontu a bratislavčanom sa podarilo tento systém poškodiť.

Bezprostredne boje začali 2. apríla keď prvé oddiely Sovietskej armády oslobodili Vajnory a odtiaľ ostreľovali nemecké pozície na svahoch Malých Karpát. Po leteckej príprave zaútočili 3. apríla do útoku. Nastal boj muža proti mužovi. V oblasti Dynamitky, Vajnorskej a Trnavskej cesty dosiahli sovietske vojska pozície výhodne pre boj o mesto. Na tejto čiare sa ustálila aj východisková línia na posledný útok, ktorý padol na 4. apríl. Ráno na fašistické pozície zaútočila sovietska pechota, tankové brigády a podporný rumunsky tankový pluk. Nemecké vojska sa dali na útek, len niekoľko esesákov a gardistov sa postavilo na odpor. Začali sa pouličné boje. Odpoludnia sovietsky vojaci dosiahli západný okraj mesta a tlačili nepriateľa smerom na Devin a Lamač.

Ešte predtým však poškodili mosty, trate, rozhlasové a komunikačné zariadenia. Odvliekli dôležité súčiastky z Dynamitky, Apolky, Siemensky a iných závodov. Podpálili aj niekoľko administratívnych budov.

Vo večerných hodinách bojová vrava utíchla a po 6 ročnom fašistickom panstve bola Bratislava oslobodená. Zostalo tu pochovaných 750 sovietskych vojakoch a dôstojníkov. V bojoch o mesto padlo 450 nemeckých vojakov a 120 civilistov.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?