Ópium

Kategorie: Chémia (celkem: 338 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 3896×

Příbuzná témataÓpium

DROGY

Pôvod slova droga je v holandskom slove „droog“ , čo v preklade znamená suchý, usušený. Pôvodne to slovo znamenalo surovinu rastlinného alebo živočíšneho pôvodu , ktorá sa používala ako liek. Droga je prírodná alebo umelo vyrobená omamná látka, ktorá sa využíva ako liečivo alebo sa zneužíva pri toxikománií. Všetky drogy sú návykové a ich dlhodobé a nadmerné užívanie poškodzuje organizmus a môže spôsobiť smrť. Patrí sem alkohol, prchavé látky, ktoré sa fetujú ( toluén ), a iné organické zlúčeniny, halucinogény. Alkaloidy sú prírodné dusíkaté látky, ktorých základom sú heterocyklické zlúčeniny. Okrem iných sú to látky temer neškodné ako napríklad kakao, čaj, káva, no aj mnohé iné ktoré sa nám v mysli skôr spájajú so slovom drogy. Prastaré indiánske povery hovoria, že sa pomocou nich dá dostať do zázračnej krajiny. Niekedy však z nej už nieto návratu.
Ópium:
Ópium sa používalo k náboženským účelom v Číne a Indočíne. Najčastejšia forma používania je žuvanie. Do surového ópia sa pridávajú latexové látky, ktoré ho zjemňujú. Surové ópium obsahuje asi 20% účinných alkaloidov. Medzi nich patrí morfium 14%, ďalej kodeín 1%, papeverí 0,8%, thebain 1%, narkotín 0,5% a ďalšie. Najúčinnejší a najvyhľadávanejší z týchto alkaloidov je práve morfium. V súčastnej dobe sa morfium používa v lekárstve ako anestetikum alebo je používaný toxikomanmi intraventálne. Dalšie použitie ópia je jeho fajčenie. Pojedanie ópia je rozšírené hlavne u mohamedánov. Z vysušenej, varenej a zhustenej šťavy nezrelej makovice Papaver Somniferum sa získava Rohopium, z ktorého v roku 1803 chemici vytvorili prostriedok proti bolestiam a na narkózu- Morfium. Účinky alkaloidických látok získaných zo šťavy makovíc sú známe už tisícročia, ide najmä o analgetické účinkya o schopnosť navodzovať spánok a eufóriu. V 1889 vytvoril jeden vedec z ópia neskoršiu drogu Heroín. Biely kryštalicky prášok, bez zápachu a s horkou chuťou, Bezprostredne po injektovaní dochádza k silným pocitom, ktoré označujú narkomani ako orgazmus celého tela a ducha. Jedna dávka pôsobí maximálne štyri hodiny. Potom sa junky trápi s trasením, kŕčmi a bolesťami.
V 80-tych rokoch bola populárna vnútrožilová aplikácia ópia, tzv. „kompot“. Poľský patent, domáca výroba. Zo šťavy sa varením a filtráciou odstraňujú latexové látky, čo je pomerne prácne. Legálne sa mak pestuje kvôli látkam využiteľným v lekárstve.

asi najdôležitejší z nich je morfín, alkaloid s výraznými tlmiacimi účinkami, ktorý je obsiahnutý aj v kodeíne, rozšírenom lieku proti kašľu. Medzi opiáty patrí aj metadon, substitučná droga používaná na liečbu závislých na heroíne. Ópium používali Egypťania, Peržania, Gréci a preslávili ho mnohí spisovatelia a iní umelci. jedna z najznámejších výpovedí je Spoveď požívača ópia od Thomasa De Quinceyho. Napriek armádnemu zákazu, došlo k rapídnemu nárastu jeho spotreby behom 1. svetovej vojny, kedy ho vojaci brali kvôli úľave. Z rovnakého dôvodu sa rady závislých rozšírili za 2. svetovej vojny. Ďalší boom zaznamenalo za hippies éry. Nelegálne sa mak pestuje najmä na výrobu heroínu, predávkovať sa dá však aj samotným ópiom. Skončiť to môže hlbokou kómou, až smrťou užívateľa. Bezprostredne po požití sa cítite lepšie, po vnútrožilovej aplikácii sa však po chvíli dostavia bolesti svalov a kĺbov, prehánky, potenie a napätie až kŕče v svaloch. Od jemných bolestí sa to stupňuje až k veľlmi nepríjemným kŕčom. Aby ste ale cítili niečo podobné pri fajčení, museli by ste to fajčiť týždeň. Po fajčení sa dostavuje zvyčajná kocovina, ako po alkohole. Výroba ópia z maku je dosť prácna, pretože treba narezať makovice, počkať kým šťava uschne, potom ju zoškrabať a mak je ešte k tomu vhodný na takéto použitie asi len mesiac v roku. Z 20 000 makovíc sa dá vyrobiť cca kilo surového ópia, takže na kilo heroínu potrebujete asi tak 2 milióny makovic.

Použitá literatúra: www.referáty.sk Rodinná encyklopédia zdravia Reflex 33/2002.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?