Operačný systém Windows

Kategorie: Informatika (celkem: 338 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 2523×

Příbuzná témataOperačný systém Windows

OS Windows sú operačné systémy od firmy Microsoft. Sú ich prvým projektom grafických operačných systémov. Ich komunikácia s hardwarom prebieha na 32-bit úrovni.
Ako prvý bol vydaný OS Windows 95. Je sedmičkovou verziou systému MS-DOS. Jeho prostredie, ako aj prostredie ostatných verzii systémov windows je tvorené plochou (Desktop), na ktorej sú umiestnené ikony. Sú tu tri hlavné ikony Tento pčítač, Počítače v sieti a Kôš. Okrem spomínaných sú tu ešte ikony ako Internet Exploler, či Moje dokumenty, ale tie sa dajú odstrániť. Plocha obsahuje aj ikony zadané užívateľom. Ďalšou súčasťou prostredia je lišta na spodnej časti obrazovky. Tu sú umiestnené sprava Dátum a Čas, Klávesnica, Plánovač úloh a ostatný zástupcovia programov. Stred lišty slúži na minimalizovanie objektov. OS windows totižto podporujú tzv. Multitasking, t.j. umožňujú chod viacerých aplikácii naraz. Za touto časťou na lište opäť nasleduje miesto pre zástupcov najviac používaných programov. Poslednou časťou je Ponuka Štart. Obsahuje položky ako Vypnúť..., Spustiť, Pomocník, .. Jej najpodstatnejšou časťou je položka Nastavenia, kde sa dajú prestaviť všetky zariadenia windows-u a položka Programy, kde nájdeme inštalované programy do SYS WIN. OS windows ukladajú data do súborou, ktoré sú umiestnené v adresároch. Každí súbor aj adresár má aj v nulovom stave určitú veľkosť. Tá je prepočítavaná z veľkosti HDD. Súbory na, rozdiel od predchádzajúcich verzii DOS-u, podporujú dlhé názvy. Väčšina súborov má príponu. Podľa toho sa delia na spustitelné a nespustitelné. Spustitelné majú príponu .exe, .com, .bat, a u systémov Win98 a vyšších pribudli, tzv. inštalačné súbory. Nespustiteľné sú všetky ostatné. Všetky súbory slúžia na uchovanie určitej informácie, s ktorou ďalej pracuje nejaký program. Môže to byť textový editor, či programovací jazyk, ako aj hra. Sú tu uchované aj info. o hradwary a softwary pre windows. Napr. vo Správcovi zariadení sú údaje o celom hardwary s ktorým windows pracuje, a v databáze Registry zase údaje o súboroch a programoch. Na tom to je založený princíp všetkých OS windows. Rozdiely sú nasledovné. Medzi Win95 a Win98 nie je veľký rozdiel. Väčšina aplikácii funguje na oboch OS. Win98 bol rozšírený o viac ovládačov, bol upravený na stabilnejšiu verziu a rozšírený o pár užitočných maličkostí ako napr. Správa napájania. Čo sa týka jazyku Win98 bol preložený aj do slovenčiny na rozdiel od Win95 a Win2000, ktoré boli iba v češtine. Medzi Win9x a Win2000 už nastala väčšia zmena.

Win2000 bol postavený na technológii NT, na rozdiel od dosovských win9x. Jeho stabilita je oveľa vyššia a je určený predovšetkým na sieťové operácie. Teda na rozdiel od Win9x, ktoré boli hlavne na domáce účely, Win2000 je predovšetkým pre Intranetovo zosieťované podniky. Win2000 bol tiež doplnený o nové ovládače, ktoré sú však rozdielne od Win9x-ových, kvôli novej technológii. No mnoho aplikácii zo starších windows-ov funguje aj v 2000-ke.

Vo všeobecnosti sú OS windows-y najpoužívanejšie OS vôbec. Ich vlastnosti ale ani zďaleka nedosahujú najvyššiu úrovneň. Je mnoho OS, ktoré sú tak dobré a lepšie, no najviac aplikácii je stále produkovaných pre tento OS. Dúfajme, že zmena nastane už čoskoro.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?