Olivovník európsky (Olea europaea)

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 3814×

Příbuzná témataOlivovník európsky (Olea europaea)

-najdlhšie pestovaný "posvätný" strom
Olivovník patrý medzi najstaršie kultúrne rastliny. Človek ho začal pestovať už v neolite-mladšej dobe kamennej,niekoľko tisícročí pred našim letopočtom. Divo rastúci predok kultúrneho olivovníka nebol nikde objavený. Je dokázané že v Grécku sa olivovník pestoval už pred 3500 rokmi. Aj v súčasnosti tam pripadá vyše 140 miliónov na 10 aj pol milióna obyvateľov. Osud olivovníka bol už v staroveku spojený s národmi Stredomoria, ktoré ho považovali za posvätný strom.
Podľa antickej báje darovala olivovnýk Aténčanom grécka bohyňa Aténa a stala sa tak zakladatekou jedného z najdôležitejších odvetví gréckeho hospodárstva. Podľa symboliky mýtov bola Athéna dcéra najvyššieho boha Dia, bohyňa múdrosti a víťazne vedenej vojny, ochrankyňa práva, spravodlivosti a umení. Sbohom mora Poseidónom sa dostala do sporu o vládu nad Attikou a Aténami. Pred radou bohou ktorá určila za rozhodcu prvého Aténskeho kráľa Kekropa, tento spor vyhrala lebo darovaním olivovníka si získala Kekropovu priazeň.
Olivový olej bol považovaný za nielen potravinu a liečivý prostriedok ale prisudzovali sa mu zázračné a magické vlastnosti. V starogréckych chrámoch sa pálil olej v posvätných lampách. Ľudia sa domnievali že olivová ratolesť a olivový olej sú schopný uchrániť ich pred zlými duchmi a predĺžiť im život. Na základe tejto viery vznikol starobylí obrad posväcovania kráľov a vysokých duchovných olejom pomazaním.
Muži ktorí zvíťazili v ľahkoatletických súťažiach v Aténach, boli odmeňovaní pohárom s olivovým olejom, vymačkaným z plodov posvätných olivovníkov, pri chrámovh na počesť bohyňe Atény. Keď sa narodil v rodine chlapec, bola na dvere pripevňovaná olivová ratolesť na odháňanie duchov.
Olivovník a neskôr jeho zelena ratolesť a veniec boli považované za symbol mieru,pokoja, šťastia zhody a dlhého života. Olivová ratolesť je dodnes symbolom mieru. Je zobrazovaná na rôznych erboch a razená na minciach.
Biblia sa zmiňuje o olivovom oleji ako symbole láskavosti a čistoty a samotný olivovník predstavuje mier a šťastie. Holubica, ktorá sa nrátila na Noemovu archu s olivovou ratolesťou v zobáku, bola dôkazom že potopa ustúpila a Jehovov hnev sa zmiernil.
Olivovníky sú vždyzelené stromy, vysoké 5 až 15 metrov. Majú guľovitú v starobe nepravidelnú korunu. Kmeň so svetlo sivou kôrou môžu mať hrubý dva metre a dožívajú sa 200 až 300 rokov. Aj medzi olivovníkmi sa nachádzajú sa však nájdu rekordmani.

V Grécku rastú stromy ktorých vek sa odhaduje na viac ako 2000 rokov. Existujú názory že niektoré z olivovníkov v Getsemanskej záhrade tu rástli už v dobe Ježiša Krista. V severnej Afrike a Cypre sú olivovníky s priemerom kmeňa až štyri metre a na Malorke sa vyskytujú exempláre s obvodom až 13 metrov.
Kôra starých olivovníkov neustále praská, trhliny znova zaratajú ich hrubý a často butľavý kmeň nadobúdanajbizardnejšie tvary. Zelenožlté, ťažké pevné a svalovité drevo sa dá výborne leštiť a použiva sa na výrobu nábytku. Rezbáry si ho veľmi cenia ako výborný materiál na inkrustácie a zhotovovanie drahých stružníckych a stolárskyc výrobkov.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?