Očné chyby a korekcie

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 39884×

Příbuzná témataOčné chyby a korekcie

Podľa štatistík za posledných päťdesiat rokov stúpol počet očných chýb, akými je krátkozrakosť a ďalekozrakosť. Preto lekári začali hľadať súvislosť medzi spôsobom života a stavom ľudského oka a zraku a zistili: čím viac výhod a možností modernej civilizácie majú ľudia k dispozícii, tým horší je ich zrak. Krátkozrakosť: V zdravom oku svetelné lúče prechádzajú cez rohovku a šošovku a lámu sa tak, aby dopadli na sietnicu do bodu najostrejšieho videnia. Krátkozraký človek má problémy pri pohľade na vzdialené predmety, nevidí ich jasne, lebo svetelné lúče sa sústreďujú pred sietnicou. Príčinou môže byť príliš dlhá očná buľva alebo príliš veľký lom svetelných lúčov na šošovke. Lúče, ktoré vstupujú do oka, sa zbiehajú pred miestom najostrejšieho videnia. Krátkozrakosť sa začína prejavovať už u malých detí a jej prvým príznakom býva žmúrenie očí pri pohľade do diaľky. Toto zhoršovanie sa v puberte zvyčajne zastaví. Ďalekozrakosť: Človek s takouto chybou zraku vidí rozmazane blízke predmety - svetelné lúče sa zbiehajú za sietnicou. Ďalekozrakosť je vrodená chyba, ktorá sa vekom nezhoršuje. Oko detí a mladších ľudí dokáže túto chybu vykompenzovať jednoducho zaostrením na blízko, ale u starších ľudí táto schopnosť zaostrovať klesá a človek potrebuje na čítanie silnejšie dioptrie. Zrak sa teda nezhoršuje, len klesá prirodzená schopnosť oka vyrovnať sa s očnou chybou. Astigmatizmus: Astigmatizmus sa často vyskytuje spoločne s krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou. V zdravom oku má rohovka hladký, pravidelný tvar vo všetkých smeroch a svetlo vchádzajúce do oka sa lomí rovnako vo všetkých rovinách a smeroch. Pri astigmatizme je povrch rohovky zakrivený v jednej rovine viac ako v druhej. Svetlo dopadajúce na miesta s väčším zakrivením sa zákonite lomí iným spôsobom ako na mieste s menším zakrivením. Táto abnormalita môže mať za následok videnie podobné pohľadu do nerovného zrkadla. Tradičným prostriedkom, ktorý sa používal na úpravu očných chýb, boli okuliare. Avšak dnes už čoraz viac ľudí objavilo výhody nosenia kontaktné šošovky. Najmä pre aktívne žijúcich ľudí sú výhody, ktoré súvisia s nosením šošoviek, neoceniteľné. Kontaktné šošovky sú schopné upraviť všetky spomínané očné chyby. Pre každý druh očnej chyby existuje špeciálny druh, ktorý pomáha oku vysporiadať sa s vrodenou alebo získanou chybou. Spoločne s očným lekárom si určite každý, kto má záujem o šošovky, nájde typ kontaktnej šošovky, ktorý mu bude vyhovovať.

Korekcie očných chýb

V dnešnej dobe už existuje mnoho moderných a jednoduchých spôsobov, ako zabezpečiť človeku s očnou chybou jasné a čisté videnie. Najbežnejšími očnými chybami sú krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus. Krátkozrakosť sa odborne nazýva myopia. Toto slovo pochádza z gréckeho názvu „zatvorené oči“. Krátkozraký človek nevidí jasne vzdialené predmety a keď nepoužíva vhodné prostriedky na upravenie tejto očnej chyby, často pri zaostrovaní na vzdialenejšie predmety žmúri oči. Ďalekozrakosť nájdete v odbornej literatúre pod názvom hyperopia. Človek s touto očnou chybou má problémy so zaostrením na blízke predmety, napríklad pri čítaní. Astigmatizmus spôsobuje človeku videnie podobné pohľadu do krivého zrkadla. V súčasnosti sa všetky spomínané očné chyby dajú upraviť viacerými modernými a relatívne jednoduchými spôsobmi. Okuliare sú najčastejšie využívaným prostriedkom, ako pomôcť zraku vyrovnať sa s očnou chybou. Okuliare pozná ľudstvo už niekoľko storočí a dodnes sa teší obľube. S očnými chybami rôzneho druhu je možné sa vyrovnať aj s pomocou kontaktných šošoviek. Tento na prvý pohľad veľmi moderný spôsob korekcie očných chýb má tiež svoje korenie už v 15. storočí, kedy Leonardo da Vinci nakreslil a opísal niekoľko foriem kontaktných šošoviek. Avšak v dnešnej podobe ich poznáme len niekoľko desaťročí. Finančne aj technicky najnáročnejšou úpravou očnej chyby je laserová operácia. Tá síce upraví zbaví človeka očnej chyby prakticky nastálo, ale nie je vhodná pre každého človeka. Okuliare či kontaktné šošovky?
Nosenie okuliarov aj kontaktných šošoviek má svoje výhody aj nevýhody. Okuliare sú praktické vďaka tomu, že si ich môže nositeľ hocikedy nasadiť prípadne zložiť. Ak si vyberie vhodný rám, môžu podtrhnúť pekné črty jeho tváre a osobnosť. Ale je aj veľa dôvodov a situácií, v ktorých sú okuliare veľmi nepohodlným doplnkom. Pri pohľade cez okuliare môže dôjsť ku skresleniu videného obrazu a takisto k horšiemu periférnemu videniu. Spôsobuje to vzdialenosť oka od šošovky v okuliaroch, ktoré sú umiestnené na koreni nosa. Veľa druhov okuliarov spôsobuje práve na tomto mieste nepríjemný tlak, čo môže vyústiť až do permanentnej bolesti. Hlavne v letných mesiacoch sú miesta, na ktorých sa okuliare dotýkajú či už nosa alebo uší, veľmi citlivé a v niektorých prípadoch sa nositeľom okuliarov na týchto miestach tvoria až pľuzgieriky. V lete sa tiež stáva prakticky nemožné nosenie módnych slnečných okuliarov. Na druhej strane, v zimnom období sa nositeľ okuliarov potýka so zahmlievaním okuliarov, ktoré je spôsobené prudkými zmenami teploty napríklad pri príchode do obchodu.

Takisto sú okuliare veľmi nepraktické v daždi a snežení. Počas športovania a hier môžu okuliare nielen prekážať, ale dokonca aj spôsobiť vážny úraz. Napríklad pri plávaní, lyžovaní či potápaní je prakticky nemožné použiť dioptrické okuliare. Kontaktné šošovky sú moderným riešením takmer všetkých nevýhod, ktoré sú spojené s nosením okuliarov. Tým, že je šošovka umiestnená priamo na oku, zaisťuje prirodzené a ostré videnie v celom zornom poli. Preto je napríklad akékoľvek športovanie či riadenie automobilu s kontaktnými šošovkami bezpečnejšie ako s okuliarami. Nositeľ kontaktných šošoviek pociťuje ich ďalšiu výhodu, keď ho nepohodlné okuliare neobťažujú svojou váhou na nose. Kontaktné šošovky sú veľmi praktické aj zime, pretože sa nezahmlievajú a človek stále vidí čisto a jasne. Na druhej strane v obdobiach, kedy je potrebné si chrániť oči pred nebezpečným slnečným UV žiarením, si môžeme vybrať slnečné okuliare, aké sa nám páčia. Záujemca o kontaktné šošovky si môže vybrať z mnoho druhov šošoviek. Od jednorazových po také, ktoré môže mať v oku nepretržite celý mesiac. Stačí poradiť sa s odborníkom, ktorý vám odmeria nielen dioptriu, ale aj zakrivenie šošovky. To zaručí, že budete ostro vidieť a šošovka bude presne kopírovať zakrivenie vašej rohovky, čiže vás nebude v oku tlačiť. Používanie šošoviek sa možno bude zdať na prvý pohľad nepohodlné, ale po pár dňoch nadobudne každý používateľ rutinu v nasadzovaní a vyberaní šošoviek a celý proces mu bude trvať doslova pár sekúnd.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?