Obojživelníky

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 2293×

Příbuzná témataObojživelníky

Obojživelníky zaujímajú vo vývoji života na Zemi osobitné miesto. Ich predkovia boli prvými stavovcami, ktoré vystúpili z vody na súš a žili na nej určitú časť života. Aj väčšina zo 4 000 žijúcich druhov obojživelníkov stále žije časť života vo vode a časť na súši. Napríklad Axolotl žije vo vode takmer celý život.Väčšina obojživelníkov však žije v dospelom veku na suchu a do vody sa chodí len rozmnožovať. Obojživelníky zvyčajne nemajú šupiny, ich koža je zväčša holá a vlhká. Všatky sú chladnokrvné. Delia sa na tri skupiny : žaby, mloky, a beznohé ...
Starostlivosť o vajíčka - Väčšina žiab nakladie stovky až tisícky vajíčok. Po nakladení ich však opúšťa. Niektoré druhy kladú menej vajíčok, ale za to sa o ne starajú. Samček ropuchy Alytes obstetricans si obalí nohy vajíčkami, ktoré nakládla samička. Keď sa majú vyliahnuť žubrienky, vlezie do vody.
Jedovaté žaby - Asi ako palec veľká žaba Phyllobates terribilis žijúca v lesoch Strednej a Južnej Ameriky je jednou z najnebezpečnejších žiab. Jej svetlé sfarbenie varuje ostatné živočíchy ored jedom, ktorý vylučuje jeho pokožka. Indiáni používajú jej jed na výrobu otrávených šípov, ktorými lovia iných živočíchov.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?