Objemové krmivá

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 2620×

Příbuzná témataObjemové krmivá

Charakteristika objemových krmív – seno , siláž ,senáž.

Silážovanie : je spôsob konzervovania krmív v šťavnatom stave. Konzervovanie krmív je kyselinou mliečnou. Kyselinu mliečnu vytvárajú baktérie mliečneho kysnutia z cukru nachádzajúce sa v krmivách za neprístupu vzduchu. Podmienkou správneho mliečneho kysnutia je dostatok cukru ,dôkladné vytlačenie vzduchu ,stavba zabraňujúca prístupu vzduchu ,čistota a primeraný obsah vody v silážovanej hmote. Dostatok cukru obsahuje :kukurica ,slnečnica ,jačmeň ,ovos ,cukrovarské rezky –sú to ľahko silážovateľné krmivá. Ťažko silážovatéľné krmivá :obsahujú viacej bielkovín a menej cukru : lucerna ,ďatelina ,strukovinoobilné miešanky ,lúčna tráva.
Senážovanie : je konzervovanie predsušeného ,alebo značne zavädnutého krmiva bielkovinovej povahy ,ktoré obsahuje 40-55 % sušiny. Konzervačným prostriedkom je oxid uhličitý a kyselina mliečna. Senáž je veľmi kvalitné objemové krmivo ,ktoré má asi polovičnú výživnú hodnotu sena. Má nižšiu kyslosť ako siláž. Základným predpokladom senážovania je stavba ,ktorá zamedzuje prístup vzduchu do krmiva a vodotesnosť. Šťavy nesmú prenikať do studní a vodných tokov.

Seno :je to zelený krm usušený prirodzeným spôsobom. S pokosenej hmoty sa snažíme zbaviť sa prebytočnej vody, čím sa zvýši sušina ktorá je základnom konzervácie sena z možnosťou dlhodobého skladovania. Obsah vody poklesne na 9-10%. Seno uskladňujeme v senníkoch kde býva roštová podlaha s tunelmi do ktorých výhrevné ventilátory vháňajú vzduch, čím urýchľujú dosušenie.
Pri silážovaní hlavne kukurice na siláž je dôležitý obsah sušiny v silážnej hmote u kukurice od 27-35%, oxid uhličitý Co2 a dobrý kvasný proces, pri ktorom sa cukry rozkladajú na kyselinu mliečnu.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?