Nová Dubnica

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 1659×

Příbuzná témataNová Dubnica

Nová Dubnica leží v malebnom Považí v Ilavskej kotline, ktorá sa tiahne od severovýchodu na juhovýchod. Mesto je moderné, mladé, budované v päťdesiatych rokoch, história je krátka a úzko spätá s najbližším okolím v Ilavskej kotline. Vznik mesta Nová Dubnica je spojený s rozširovaním sa strojárskych závodov v Dubnici nad Váhom.
Ako rástla výroba v týchto závodoch, zvyšoval sa aj počet zamestnancov. Doterajšie ubytovacie kapacity Dubnice nestačili, novým pracovníkom a ich rodinám bolo potrebné zabezpečiť bývanie. S výstavbou Novej Dubnice sa začalo podľa projekčného návrhu vypracovaného umeleckým ateliérom arch. Jiřího Krohu v roku 1951. O dva roky neskôr bol vybudovaný prvý objekt, domov mladých.
V roku 1956 bola otvorená prvá materská škola. V tom istom roku sa začala aj kultúrna činnosť otvorením kina Mier, ktoré slúžilo nielen premietaniu filmov, ale aj na poriadanie tanečných zábav. Neskôr v ňom boli vytvorené priestory pre reštauráciu a jedáleň. Samostatnou obcou sa sídlisko, patriace pod správu Dubnice, stalo 1. januára 1957, kedy dostalo názov Nová Dubnica. Po vzniku mesta sa budovala obchodná sieť, vznikla telovýchovná jednota a osvetová beseda, v ktorej bola obyvateľom k dispozícii knižnica. V tom čase vyšlo aj prvé číslo miestneho spravodajcu Hlas Novej Dubnice.
Mesto sa rozrástlo o štvrť Miklovky, v ktorej od roku 1970 dodnes vyrástlo takmer 750 rodinných domov formou individuálnej bytovej výstavby.
Prirodzeným centrom Novej Dubnice je Mierové námestie, kde je sústredená obchodná sieť a služby. Svojím prostredím poskytuje príjemný oddych a dáva príležitosť spoločenským sústredeniam. Návštevníci mesta sa môžu ubytovať v hoteli Victoria a Dynamic, kde je k dispozícií reštaurácia a v hoteli Dynamic aj relax centrum s príjemným posedením.
V meste je deväť záhradkárskych osád, v ktorých obyvatelia trávia voľné chvíle.
Veriacim občanom mesta slúži kresťanské centrum, ktoré sa nachádza v mestskej štvrti Miklovky.
V súčasnosti mesto Nová Dubnica patrí k najkrajším mestám stredného Považia. Len niekoľko kilometrov na juhozápad leží historický Trenčín, na juhovýchod svetoznáme kúpele Trenčianske Teplice, na severozápad romantický Vršatec s ruinami hradu a na severovýchod starobylá Dubnica nad Váhom a Ilava.
Ilavskou kotlinou preteká rieka Váh, na ktorej boli vybudované elektrárne v Ladcoch, Ilave, Dubnici, pri Skalke. Vegetácia Ilavskej kotliny je pestrá.

Strieda sa horská vegetácia s prvkami alpínskymi a teplou suchomilnou vegetáciou panónskou. V minulosti preskúmali tento kraj významní botanici J. Holuby a dr. Brancsík, zakladateľ trenčianskeho múzea. Nachádza sa tu mnoho druhov vegetácie, ktoré sú vzácne a zákonom chránené.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?