Nirvana, Kurt Cobain

Kategorie: Slohy (celkem: 413 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 4636×

Příbuzná témataNirvana, Kurt Cobain

Kurt Donald Cobain sa narodil 20.februára 1967 v mestečku Aberdeen. Aberdeen je malé drevárske mesto ležiace 108 míľ juhovýchodne od Seattlu. Keď sa Kurt narodil, bývali jeho rodičia Wendy a Donald v neďalekom Hoquiamu, z ktorého sa presťahovali do Aberdeenu, keď mal Kurt šesť mesiacov. O tri roky neskôr sa Cobainovi narodila sestra Kim. Kurt mal krásne detstvo, ale skoro sa u neho začala prejavovať hyperaktivita. Nemohol sa na nič poriadne sústrediť a bol netrpezlivý. Preto musel brať predpísaný liek Ritalin. Tento liek ho často udržoval hore až do štvrtej hodiny ráno, takže mu občas museli podávať sedatíva, aby sa aspoň trochu vyspal. Kurtovo detstvo bolo šťastné až do jeho ôsmich rokov, kedy sa jeho rodičia rozviedli. Bol to obyčajný rozvod, ale Kurta veľmi poznamenal. Od tej doby sa stal veľmi plachým a veľmi zle vychádzal s ľuďmi. Od rozvodu svojich rodičov sa stále len sťahoval, až musel bývať u príbuzných a známych, pretože ho nikto nechcel. Mama ho vyhodila z domu a on prespával pod mostom alebo u svojho milovaného profesora. Toto by sa podľa mňa stávať nemalo. Rodičia sa majú o dieťa starať, tešiť sa z neho a dať mu lásku a porozumenie. Keď už nastane rozvodová situácia, tak ju riešiť tak, aby dieťa netrpelo, i keď je to do istej miery nemožné a dieťa to poznačí. Toto obdobie Kurtovho života sa veľmi podpísalo na jeho tvorbe. Kurt nemal rád školu a pripadal si osamelý a stratený. Je to úplne normálne a prirodzené. Keď dieťa nie je milované a nemiluje, tak je len na jeho charaktere a osobnosti, ako sa stým vyrovná. Malý Kurt trpel, no kreslenie a spievanie mu vrátilo aspoň minimum radosti zo skazeného života. Páčil sa dievčatám, hlavne pre jeho abnormálne modré oči a dlhé blond vlasy.
Do svojich deviatich rokov počúval iba Beatles a Monkees, ktorých albumy mu kúpila jeho teta Mary. Potom sa ale dostal k hudbe, ako je Led Zeppelin, Black Sabbath, Kiss a Sex Pistols. K svojím štrnástim narodeninám dostal svoju prvú gitaru. V nasledujúcich rokoch sa pohyboval po Seattlských rockových kluboch a hral v niekoľkých kapelách. V tomto období sa stretáva s Christom Novoselicom, bass-gitarista Nirvany, a tu sa niekde rodia prvé úvahy a myšlienky o založení poriadnej kapely. Kurt s Christom hrajú spolu v mnohých kapelách, až sa rozhodnú založiť si vlastnú skupinu, ktorá navždy zmení ich doposiaľ nudné životy. Zostava už bola ako tak vytvorená: Kurt a Christ + bubeník Aaron Burckhard, lenže na názov nevedeli dlho prísť.

Kurt chcel niečo iné ako otrepané a drsné názvy grungových kapiel. Chcel niečo krásne, nežné, niečo čo nemá v sebe ani kúsok nenávisti. A tak sa zrodila nová grangová kapela s názvom NIRVANA. Myslím si, že už samotný výber tohto názvu hovorí o tom, že Kurt nebol nijaký drsný zabijak s hrôzostrašným výrazom, ale mierumilovný, citlivý a chápavý chlapec.

Na starosť si ich zobral legendárny Seattleský producent Jack Endin. Nirvana vydala prvý album s názvom BLEACH, ktorého rozpočet vyšiel na smiešnych 606.17$. Ľudia, ktorí aspoň trochu poznajú život Kurta Cobaina vedia, že sa nikdy nechcel stať Bohom všetkých bohov a byť vzorom mládeže. Chcel proste robiť muziku, ktorú miloval a byť undergroundovým spevákom. Vôbec nesníval o zarobených miliónoch, o protivných novinároch a nenásytných fanúšikoch. Práve toto ho zničilo. Vysporiadal sa z traumy detstva a hneď na to prišla sláva, ktorá nikam nevedie. Ako sám na vrchole svojej kariéry vyhlásil: ,,Som Kurt Cobain, ale nie som vôbec nič. Ako môžem hovoriť o hodnote života, keď ja ju sám nepoznám. Pozrite sa na mňa, ako vyzerám, veď ja mám problémy sám so sebou, nechcem byť akýmsi idolom. Ako môžem ešte byť pre niekoho vzorom?“

Po motivácii z albumu BLEACH odišiel z kapely bubeník Aaron Burckhard, ktorý kapelu berie pre zábavu a nejaví o ňu záujem. Kurt s Christom potom skúšajú mnoho bubeníkov, no nikto z nich im nezapadá do koncepcie. Do kapely ale prichádza najlepší bubeník, akého kedy svet poznal. Dave Grohl. Kurt s Christom boli jeho bubnovaním nadšení. Sám Christ neskôr prehlásil: ,,Po dvoch minútach nám bolo jasné, že je náš. Mal tak tvrdý švih a skvelú dynamiku. Bol pohotový, precizný a vitálny. Keď hral na bicie, znelo to ako mohutné údery roztočenej vrtule helikoptéry. Keď bubnoval na svoje obrovské tamtamy, nevydávali tóny, ale explodovali ako výstrely z pištole. Obrovské činely sa pod jeho náporom otriasali, ako pri zemetrasení. A tak sa nová a zmenená zostava zatvára do štúdia, kde produkuje najlepší album 20 st., ocenený niekoľkými desiatkami prestížnych cien, s názvom NEVERMIND. Po tomto veľkolepom albume vo svete prepukáva horúčka s názvom Nirvánamánia. Presne ale toto Kurt nechcel. Bolo však už neskoro. S pribúdajúcou slávou sa zväčšuje i počet kritikov a fanúšikov, ktorí by mali najradšej Kurta len pre seba. Toto bol myslím si problém nie len tejto kapely, ale i mnoho ďalších, ktorí týmto znásobili veľmi úspešný začiatok a následný rýchly rozpad.

Prehnaná komercia a popularita zničila aj také kapely, akými boli The Beatles, Sex Pistols, Take That či East 17. S týmto sa ale asi vysporiada len málokto, keďže ustrážiť si súkromie, nie je vôbec také jednoduché, ako sa zdá. S albumom NEVERMIND prichádza i tretia najvýznamnejšia pieseň 20 st. SMELLS LIKE TEEN SPIRIT, ktorá sa stala doslova hymnou grungovej generácie. Prichádzajú niekoľko tisícové megakoncerty, kde by si len málokto pomyslel, že to enormne prekáža tak Kurtovi, ako i kapele. Cobain začal nenávidieť hranie v obrovských halách, falošných fanúšikov a ten byznys, ktorý sa točil okolo NIRVANY. Kurt začal brávať heroín, k utíšeniu nezniesiteľných bolestí v žalúdku, ktoré ho sprevádzali celý život. Lekári zistili, že má v oblasti žalúdka, v dôsledku jeho skoliózi, bolestivý nerv, ale nedokážu mu pomôcť. Kurt berie heroín, ktorý mu nahradzuje realitu a postupne sa z neho stáva tvrdý narkoman. Drogy sa stávajú jeho súčasťou života. Pod ich vplyvom píše čoraz cinickejšie a provokatívnejšie texty, hrá zdrogovaný na koncertoch a i v súkromí si aplikuje čoraz väčšie množstvo tohto svinstva, ktoré ho nakoniec zničí. Na turné v Anglicku stretne svoju nastávajúcu manželku Courtney Love, s ktorou Kurt droguje. Kurtov hnev na svet dočasne preruší narodenie dcérky Frances Bean, ktorú Kurt nesmierne miluje. Nirvana vydáva ďalšie albumy (IN UTERO, INCESTEAD) a v Kurtovi pomaly vrcholí hnev a nenávisť. Začína byť čoraz agresívnejší, jeho texty sú čoraz hanlivejšie a hrôzostrašnejšie so samovražedným motívom. A tak sa stáva, že 4.3.1994 Kurt prehltáva tabletky a zapíja ich šampanským, čím sa pokúša vziať si život. Lekári ho však včas zachránia a tak sa Kurt vracia do svojho sídla v Seattle, kde sa o pár dní uskutoční definitívny koniec hudobnej legendy a tým aj najuznávanejšej kapely všetkých čias. 8.apríla 1994 je nájdené telo Kurta Cobaina s prestrelenou hlavou vo jeho dome v malej izbe nad garážou. Na mieste sa našla krabička s „feťáckym nádobím“, brokovnica ráže 22 a list na rozlúčku. Doba smrti bola určená na noc z 5 na 6 apríla roku 1994. Hneď na prvý pohľad včetko nasvedčovalo tomu, že to bola samovražda. Kurt zrejme napísal list, predrogoval sa a prestrelil si hlavu. Pretože Cobain bol známy svojimi sklonmi k samovražde, tak z počiatku asi nikto nepochyboval o tom, že sa Kurt zabil sám. S týmto verdiktom aj polícia ukončila celý prípad.

Také jednoduché to ale zase nebolo. Do prípadu sa zaplietol istý súkromný detektív Tom Grant, ktorého si Courtney Love najala, aby našla Kurta niekoľko dní po tom, ako ho našli mŕtveho.

Tom Grant ale tvrdí, že Kurt sa stal obeťou vraždy. Za touto vraždou mala stáť jeho manželka Courtney Love. Grant a Kurtov najlepší kamarát Dylan Carlson išli hľadať Kurta do jeho domu, ale nenašli ho tam. V tej dobe už ale Kurt ležal mŕtvy v izbe nad garážou, no tam ho Carlson „asi náhodou“ nezaviedol, hoci poznal jeho dom veľmi dobre. Grant začal podozrievať z vraždy Courtney Love. Ale aký mala motív? Kurt a Courtney sa zjavne rozvádzali. Povedzme si to úprimne a na rovinu. Po rozchode by bola Courtney len nula bez peňazí, ale v prípade Kurtovej samovraždy, by vlastnila všetky Cobainove peniaze a aj všetky práva na NIRVANU.

PENIAZE: to je ten najstrašnejší motív väčšiny vrážd. Je dobre, keď ich máme, ale ešte lepšie keď ich máme viac. Sú tu ale aj iné dôkazy, ktoré treba spomenúť. Kurt napísal list, v ktorom bolo, že chce odísť z Nirvany a nechať Courtney, ale ani slovko o samovražde, pričom posledné štyri riadky sú zjavne napísané niekým iným. Na smrtiacej zbrani
(brokovnica ráže 22) sa nenašli žiadne otlačky prstov, ani Kurtove. Z toho logicky vyplýva, že niekto zabil Kurta a potom dôkladne vyčistil zbraň. Dôležitým faktorom je, že Kurt bol pod


vplyvom drog. V osudnú noc mal v sebe 1.52 mg heroínu na liter krvi. To je obrovské množstvo na to, aby Kurt Cobain zdvihol 6 kg brokovnicu a zastrelil sa. Z tisíc samovrážd nie je zaznamenaný ani jeden prípad, že by sa niekto pod vplyvom omamných látok zabíjal. Keď má človek v sebe dávku, tak sa proste nezabije! A potom je tu spevák skupiny Mentors, ktorý prehlásil, že mu Courtney ponúkla 50 000 $ za to, že zabije Kurta. Týždeň potom, čo to prehlásil, ho za nevyjasnených okolností prešiel vlak. To je náhoda...! Hneď päť náhod za sebou...!

Ja si myslím, že sa Kurt sám nezabil. Možno aj Tom Grant nemá čisté svedomie. Kto vie.. Sú to len dohady alebo hypotézy. Či Cobain spáchal samovraždu alebo ho niekto zabil sa už asi nikdy nedozvieme. S určitosťou ale môžem povedať, že vo svojich 27 rokoch zomrel doposiaľ najväčší umelec všetkých dôb. Kurt Donald Cobain je mŕtvy. Nikto ho však nenahradí. Žiadna hviezda, ktorá sa hrá na spasiteľa sveta ho nenahradí. Bol pre mnohých jedinečný, lebo bol jediný. Asi zomrel preto, lebo mal zomrieť. On to vedel asi aj sám, že toto jeho trápenie nemôže dlho trvať. Bol, je a vždy bude milovaný, uctievaný.

Kurt Donald Cobain zomrel 6.apríla 1994 vo svojich 27 rokoch na vrchole svojej hudobnej kariéry.

Zanechal po sebe ženu, dcérku a trosky kapely...ale hlavne po sebe zanechal obrovský umelecký prínos a stal sa hudobnou legendou. Kurt COBAIN:

„Najhorší zločin, ktorý si dokážem predstaviť, je okrádať ľudí tým, že predstieram, že ma to, čo robím, naozaj baví“

„Neviem prečo, ale radšej budem mŕtvy, ako v pohode“

„Nenávidím sa a chcem zomrieť“„Vždycky mi pripadalo, že ma považujú za človeka,
ktorý vtrhne na maturitný ples a všetkých tam postrieľa.“

„Už nemám sily a tak si pamätajte: je lepšie zhorieť, než vyhasnúť.“

„Mier, lásku a porozumenie.“


NIRVANAKurt COBAIN - gitara, spev
Christ NOVOSELIC - bass-gitara
Dave GROHL - bicie.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?