Nikola Tesla životopis

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 3548×

Příbuzná témataNikola Tesla životopis

Nikola Tesla

Narodil sa 10. júla 1856 v Smiljane v Dalmácii, v rodine prvoslávneho kňaza. Študoval najskôr v Štýrskom Hradci, neskôr v Prahe. Po ukončení pražskej techniky pracoval v Budapešti v telefónnej spoločnosti. Už tam na seba upozornil niektorými praktickými vynálezmi, a tak dostal ponuku u Parížskej filiálky Edisonovej spoločnosti. Ponuku prijal a v roku 1882 odišiel do Paríža. Po ďalších dvoch rokoch odišiel do Ameriky. Tam spočiatku pracoval s Edisonom, pre značné názorové rozdiely sa však čoskoro rozišli.
Tesla bol propagátorom stiredavého prúdu a ten nenašiel u Edisona pochopenie. V Amerike získal Tesla rad patentov, najmä v obore viacfázových prúdov a vysokej frekvencie. Snažil sa tiež o bezdrôtový prenos elektrickej energie, avšak po počiatočných úspechoch nakoniec neuspel. Tento problém nie je vyriešený dodnes.
Pripojil sa k odporcom Edisonovho rovnosmerného prúdu a bol zamestnaný u elektrického magnáta a Edisonovho konkurenta Georga Westinghousa. Je vynálezcom elektromotora, poháňaného striedavým prúdom.Jeho najpôsobivejším vynálezom je však Teslova cievka. Jeho najväčšia cievka mala priemer 15 metrov.Často sa dával odfotografovať vo vnútri svojich cievok, ako číta knihu, zatiaľčo okolo neho sršali blesky.
Zomrel v New Yorku 7. Januára 1943 vo veku 86 rokov.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?