Niektoré druhy húb

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 3253×

Příbuzná témataNiektoré druhy húb

Muchotrávka zelená
Amanita phalloides

Klobúk 5-15 cm, zamladi zvoncovitý až polguľovitý, neskôr nižšie klenutý, plochý až preliačený, na okraji neryhovaný, zamladi niekedy s útržkami plachtičky, ktorá sprvoti zakrýva celú plodnicu, čoskoro však lysý a hladký, väčšinou olivový, žltozelenkastý alebo žltohnedastý, nezriedka až belavý.

Lupene sú zamladi zakryté belavou plachtičkou, husté, belavé, v starobe až so slabým zelenkastým nádychom.

Hlúbik 5-15 krat 1-2 cm, naspodu s hľuzou širokou až 4 cm, belavý, žltkastozelenkastý alebo sivastý, v dospelosti s belavým až žltkastým ovisnutým prsteňom, nad prsteňom hladký, pod ním často s drobnými pritisnutými šupinkami; hľuza obalená voľnou kalichovitou pošvou belavej farby.

Dužina je biela, zamladi má nenápadnú vôňu, v starobe páchne ako surové zemiaky, chutí príjemne (!).

Rastie najmä v listnatých lesoch, zriedkavejšie aj pod ihličnanmi; v teplejších oblastiach sa často vyskytuje vo veľkom množstve.

Využitie: Nezbierať, ani neochutnávať ! Je to naša najjedovatejšia huba. Už jediná neveľká plodnica obsahuje smrteľnú dávku jedu. Otrava sa prejavý až po 6-14 hodinách, keď sa jed už celkom vstrebal a výplach žalúdka málo pomôže.

Možnosť zámeny s rovnako jedovatou muchotrávkou končistou a muchotrávkou bielou, ktoré sa od muchotrávky zelenej navonok líšia len belavým sfarbením klobúka. Častejšie vznikajú tragické zámeny za belavé druhy pečiarok, prípadne za zelenkasté druhy plávok alebo číroviek, dokonca i za bedle.


Smrčok jedlý
Morchella esculenta

Klobúk je vysoký 4-8 cm a široký 3-6 cm, vajcovitý, guľovitý alebo tupokužeľovitý, spodným okrajom prirastený k hlúbiku, dutý na celom povrchu pokrytý rozlične tvarovanými a nepravidelne usporiadanými hlbokými jamkami, ohraničenými takmer kolmými rebrovitými priehradkami.

Zamladi je sivý až sivookrový, neskôr žltookrový až hnedookrový, na hrebeňoch priehradok často až červenkastý.

Hlúbik 3-8 krát 1-3 cm, v dolnej časti spravidla zhrubnutý, zriedkavejšie valcovitý, väčšinou zvrásnený alebo plytko jamkatý, dutý, jemne zrnitý, belavý alebo žltkastý, v starobe naspodu až tehlovočervenkastý.

Dužina vodnato voskovitá, krehká, v jamkatej časti klobúka žltookrová až hnedastookrová, v dutine klobúka i hlúbika belavá, s nevýraznou vôňou i chuťou.

Rastie na trávnatých lesných okrajoch a čistinách, v presvetlených hájoch, parkoch, krovinách, záhradách a okolo potokov, predovšetkým vo vlhkej hlinito-piesočnatej pôde ( zvyčajne vtedy, keď kvitnú trnky). Miestami je hojný, inde chýba.

Využitie: Jedlý a veľmi chutný, vhodný na akúkoľvek úpravu začerstva i na sušenie. Staré plodnice nehodno zbierať, lebo môžu obsahovať jedovaté látky uvoľnené pri rozklade dužiny.
Možnosť zámeny s inými, často oveľa tmavšími druhmi smrčkov (všetky sú jedlé), ale aj s jedlým smrčkom českým, ktorý však má klobúk podstatne menší a prirastený len k vrcholu hlúbika. Vyskytujú sa i zámeny s jedovatým, mozgovito zbrázdeným ušiakom obyčajným


Ušiak obyčajný
Gyromitra esculenta

Klobúk má vysoký 3-8 cm a približne rovnako i široký, okrúhlastý, hľuzovitý či tupokužeľovitý, s mozgovito poprehýbaným povrchom, hnedý až čiernohnedý, niekedy žltohnedý, vnútry dutý a belavý.

Hlúbik 3-7 krát 2-4 cm, zvyčajne postláčaný a zvrásnený, zamladi vypchatý, čoskoro však dutý, na povrchu i vnútri belavý.

Dužina je dosť tenká, voskovitá, lámavá, belavá, s nenápadným alebo spermatickým pachom a s miernou chuťou.

Rastie hojne v ihličnatých lesoch, najčastejšie v borinách, najmä v piesočnatej pôde pozdĺž ciest a potokov, niekedy aj na zvyškoch dreva.

Využitie: Nezbierať ! Prudko jedovatý. Občas spôsobuje až smrteľné otravy
Možnosť zámeny s veľmi podobným ušiakom obrovským.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?