Nepál

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 4849×

Příbuzná témataNepál

1. ÚVOD

Nepál je krajina veľkých extrémov. Sú tu najvyššie hory na svete vrátane vrcholu Sagarmatha (Mt. Everest) vypínajúci sa nad obývanými údoliami a zalesnenými nížinami. Všade vládne kúzlo, či už na vrcholoch hôr, terasovitých hrebeňoch, v rušných mestách aj v kľudných riekach, v lesoch plných divokej zveri, kvetov a vtáčieho spevu. Pre každého je tu niečo, či už pre turistu výletníka, vodáka, milovníka drsnej prírody, básnika, umelca, spisovateľa, študenta alebo pútnika hádajúceho pravú Šhangrilu (raj na Zemi).
Himaláje boli odjakživa označované ako miesto, kde býva Boh. Prapôvodná história, náboženstvo, kultúra a tradícia vyvoláva množstvo legiend a mýtov vychádzajúcich z Himalájí a naháňajúcich hrôzu. V dávnych dobách to bola tajomná oblasť svätých mudrcov ktorí prišli z ďalekých končín, aby našli večný mier a božie požehnanie. Himaláje skrývajú množstvo chrámov, kláštorov a posvätných jazier v divokých a odľahlých častiach regiónov. Zdalo by sa, že v tejto zemi zbožnosti sa čas zastavil na celé storočia.
Himaláje sú najmladším a najvyšším pohorím na Zemi. Z nich leží 800 km v Nepáli. Nachádzajú sa tu vrcholy cez 6000 m vysoké a osem zo štrnástich najvyšších osemtisícových obrov – ozajstná strecha sveta. Tieto terasovité hory sa tiahnú dolu do zelených údolí s dravými riekami a tropickou džungľou s množstvom divokej zvery. Vo svojej nesmierne rozmanitej a zvlnenej topografii, meniacou sa klímou a zmesou obyvateľov vytvára Nepál magickú príťažlivosť pre cudzincov. Nepál je jedinečným miestom pre všetkých vyznávačov Budhizmu, pretože je rodiskom veľkého Budhu, apoštola mieru a odpustenia. Najdôležitejším aspektom nepálskej kultúry je náboženstvo, harmónia a vzájomné spolužitie medzi Hinduistami, Budhistami, Moslimmi a ostatnými žijúcimi v tejto zemi mieru. 2. O histórii a politike Nepálu


Podľa nie príliš doložených správ vládla zhruba od 8. storočia pred n.l. na území káthmandského údolia dynastia Kiratov (neidoeurópsky kmeň lovcov), ktorá neskôr prijala budhizmus. Bojovná dynastia Liččhavov, ktorá sem prišla zo severnej Indie, obnovila okolo roku 300 hinduizmus. V Nepáli sa spolu s ním objavil kastový systém, ktorý tu dodnes hrá veľkú rolu. V 10. storočí nastúpila na trón dynastia Thákarov, ktorá založila mesto Káthmandú. Zlatý vek architektúry prišiel po ničivom zemetrasení v 13. storočí. Dynastia Mallov vtedy vystavala množstvo pamiatok a chrámov, ktoré pretrvali v káthmandskom údolí dodnes.

Za nábožensky tolerantných Mallov sa v Nepáli spojil hinduizmus s budhizmom v dnešnú ťažko rozlíšiteľnú zmes. Zem sa rozdelila na mnoho nezávislých štátov, v káthmandskom údolí vyrástli tri slobodné kráľovské mestá: Káthmandú, Patan a Bhaktapúr. Káthmandské údolie zjednotil až v roku 1372 mallský vládca Džajasthítí.
V neskorších rokoch narastala moc susednej kráľovskej dynastie Šáhov z ríše Gorkha (blízko dnešnej Pokhary). Ich vládca Prithví Narájan ovládol v roku 1768 káthmandské údolie a presunul svoje sídlo do Kathmándú. Na krátko zjednotenú nepálsku ríšu napadli koncom 18. storočia Číňania, ktorým potom musel Nepál platiť až do roku 1912 výkupné. Spory o úrodnú nížinu viedli začiatkom 19. storočia k vojne s koloniálnou správou britskej Indie. Zabrané územia Briti vrátili až výmenou za pomoc Nepálu pri potlačení veľkého indického povstania v roku 1858. Angličania Nepál nikdy neovládli, ale príslušníci jedného z nepálskych kmeňov, bojovníci Gurkhovia tvorili od tej doby povestné elitné jednotky britských vojsk.
V roku 1846 previedol predseda vlády Jung Bahádur krvavý a úspešný palácový prevrat, vďaka ktorému vystriedala dynastiu Šahov na tróne dynastiu Ránov. Jung Bahádur sa potom prehlásil za dedičného maharadžu a Šahovia sa stali zajatcami vo vlastnom kráľovstve. Za viac než storočnej dedičnej vlády Ránov bol Nepál stagnujúcou himalájskou krajinou, izolovanou od zvyšku sveta, kam cudzinci nesmeli. Ešte v 50 rokoch nemalo Káthmandú okrem karaván žiadne dopravné spojenie s okolitým svetom. Prvé lietadlo pristálo v zemi v roku 1951, diaľnica do Indie bola otvorená v roku 1956.
Prvým západným horolezcom bol síce prístup do Nepálu povolený už začiatkom 20. storočia, masové dobývanie himalájskych vrcholov ale začalo až po 2. svetovej vojne. V máji 1953 vystúpil Novozélanďan Hillary so Šerpou Tenzingem na Mt. Everest. Koncom 60 rokov sa v Nepáli objavili prvý turisti a trekkeri. Káthmandú sa vtedy stalo na niekoľko rokov Mekkou hippies.
S postupným obnovovaním demokracie začal Nepál v roku 1950. Kráľovi Tribhuvanovi z dynastie Šahov sa vtedy podarilo z domáceho väzenia v Nepáli utiecť do Indie. S pomocou nepálskej opozičnej Kongresovej strany sa mohol o rok neskôr vrátiť späť a ujať sa trónu. V krajine sa objavili prvé náznaky demokratickej vlády. Po Tribhuvanovej smrti ale nechal jeho syn Mahédra uväzniť všetkých členov kabinetu. Zakázal politické strany a zaviedol v krajine tzv. pančaját, vládu s pomocou lokálnych dedinských šéfov. V roku 1972 nastúpil na trón jeho syn Bíréndra.

Cenzúra, obmedzená vláda aristokracie a politický útlak prestali obyvateľom vyhovovať. V roku 1989 sa zakázané politické strany spojili v koalíciu a začali bojovať za obmedzenie kráľovskej moci ústavou. V januári 1990 bola zmasakrovaná pokojná demonštrácia, čo viedlo k ďalším masovým protestom. V apríli toho istého roku musel kráľ Bíréndra povoliť politické strany, vzdať sa absolútnej moci a súhlasiť so zriadením konštitučnej monarchie.
Nepálcom sa doteraz nepodarilo zostaviť dlhodobo stabilnú vládu. Vo voľbách v máji 1991 zvíťazila Kongresová strana, v predčasných voľbách v roku 1994 potom získala väčšinu hlasov koalícia vedená komunistami (združenými v Spojenej marxisticko-leninovskej strane). Komunisti ale nedokázali krajinu riadiť a ich menšinová vláda musela po deviatich mesiacoch rezignovať (ich maoisticky orientované bojové frakcie dodnes ohrozujú Nepál). V septembri 1995 sa premiérom stal predseda kongresovej strany, ale v januári 1999 sa jeho vláda rozpadla. 1.6. 2001 došla pri masakre o život celá kráľovská rodina. Rodinu kráľa vraj zavraždil korunní princ Dípéndra a potom sa sám zavraždil kvôli nesúhlasu jeho rodiny so sobášom s jeho vyvolenou. Novým kráľom sa stal Gjánendra brat zavraždeného Biréndry. Je hlavou štátu, veliteľom ozbrojených síl a zároveň hlavou Rady ministrov, ktorí sú menovaný zo Snemovne reprezentantov a Národného zboru. Posledné voľby sa uskutočnili 17. mája 1999. Vyhrala strana NC (Nepali Congress). Od volieb sa vystriedali traja premiéri, posledný v júni 2001. Je ním Sher Bahadur Deuba. Najbližšie voľby by sa mali uskutočniť v máji 2004.
Dnešný Nepál je ekonomicky úzko napojený na susednú Indiu a je pod jej silným vplyvom. Zároveň je už dnes silne závislý na turistickom ruchu. Podľa niektorých zdrojov sem zavíta až pol milióna cudzincov ročne a ich peniaze tvoria asi štvrtinu nepálskych prímov. 3. Poloha a rozloha


Celková rozloha Nepálu je 147 181 km2. Nepál susedí na severe s Tibetom – autonómnym územím Čínskej ľudovej republiky, na východe s indickými štátmi Sikkim a Západným Bengálskom, na juhu s Biharom a U.P. (Uttar Pradesh) a na západe s Uttaranchalom. Má pretiahnutý obdĺžnikový tvar s dĺžkou takmer 885 km z východu na západ a šírkou od 145 do 241 km zo severu na juh. V tomto úzkom páse existujú dramatické topografické aj klimatické rozdiely. Nadmorská výška sa mení od úrovne mora na juhu až po 8 000 m na sever. Podľa nadmorskej výšky môžeme túto krajinu rozdeliť do troch regiónov:

1. Himalájsky región
Tento región leží medzi 4 877 m.n.m.

a 8 848 m.n.m., so snežnou čiarou vo výške okolo 4 877 m.n.m. Nachádza sa tu osem zo štrnástich najvyšších vrcholov sveta presahujúcich 8 000 m. Sú to: Mount Everest (Sagarmatha 8848 m n. m.), Kanchenjunga (8586 m.n.m.), Lhotse (8516 m.n.m.), Makalu (8463 m.n.m.), Cho-Oyu (8201 m.n.m.), Dhaulagiri (8167 m.n.m.), Manaslu (8163 m.n.m.) a Anapurna (8091 m.n.m.)

2. Muntain region (horský región)
Ide o najľudnatejší región a kultúrnu časť Nepálu. Predstavuje 64% z celkovej rozlohy a žije tu 55% obyvateľov z celkového počtu. Terasovité obrábanie pôdy doplňuje kúzlo a krásu himalájskej krajiny. Nadmorská výška oblasti Churia sa mení od 610 m.n.m. do 1 524 m.n.m. a horský región Mahabharat sa mení od 1 524 m.n.m. do 4 877 m.n.m. Najznámejšie miesta Káthmandu Valley a Pokhara Valley ležia v nadmorskej výške 1 350 m. 3. Region Terai
Tento úzky pruh zeme leží v najjužnejšej časti krajiny. Od východu na západ má 26 až 32 km a priemerná nadmorská výška je 300 m. Sú tu husté lesy a veľmi úrodná poľnohospodárska pôda.

4. Klimatické podmienky

Topografické rozdiely majú veľký dopad na klímu. Najjužnejšia časť (región Tarai) leží v tropickom pásme a má horkú a vlhkú klímu, zatiaľ čo zbytok krajiny má typické subtropické podnebie s monzúnovými dažďami. Himalájsky región má od nadmorských výšok na 4 000 m vysokohorskú klímu s podstatne nižšími teplotami v zime. Podnebie Nepálu môžeme rozdeliť nasledovne jar – marec/máj, leto – jún/august, jeseň – september/november, zima – december/február. Asi 7 % územia Nepálu je chránené. Mesiac 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
Min .teplota °C 2,7 2,2 6,9 8,6 15,6 18,9 19,5 19,2 18,6 13,3 6,0 1,9
Max. teplota °C 17,5 21,6 25,5 30,0 29,7 29,4 28,1 29,5 28,6 28,6 23,7 20,7
Zrážky v mm 47 11 5 5 146 135 327 206 199 42 0 1


5. Obyvateľstvo


Nepál má okolo 20 miliónov obyvateľov zahrňujúcich rôzne etnické skupiny, rasy a kmene. Základné delenie je na Indoiráncov, Tibeťanov, Mongolov a Tibeto-Barmáncov. Tieto skupiny sa ďalej delia na rôzne etnické skupiny a podskupiny žijúce v rôznych regiónoch, nosiaci rozdielne oblečenie a hovoriaci rôznymi jazykmi a dialektmi. Obyvatelia indoiránského pôvodu žijú hlavne v regióne Terai a nižších hornatých oblastiach, zatiaľ čo Mongli a Tibeto-Barmánci obývajú údolia a stredný Himalájsky región. Ľudia tibetského pôvodu žijú prevažne v Himalájskom regióne.

Všetci sú známy pod rôznymi menami ako: Gurkhovia (52 %), Maithiliti (11 %), Bhojpuri (8 %), Tharujci (3,6 %), Tamangovia (3,5 %), Nevari (3 %), Magari (1,4 %), Gurungovia a Kirati (1,2 %), Bhoti a Šerpovia (0,5 %), a iní (15,8 %). Všetci sú však hrdí na označenie Nepálci. Priemerná hustota je 132 obyvateľov na km štvorcový. V priemere sa dožívajú 54,02 roka a priemerná ročná pôrodnosť je 2,47 a úmrtnosť 107 na tisíc narodených detí. Nepál patrí k jedným z najchudobnejších krajín sveta s vysokou negramotnosťou (viac ako 60 %).6. Jazyk


Oficiálnym úradným jazykom Nepálu je nepálština, ktorá používa písmo devnagiri. Existuje tu samozrejme rada jazykov a dialektov používaná rôznymi etnickými skupinami. Vo väčšine turistických centier je rozšírená angličtina.

7. Náboženstvo a kultúra


Hlavným náboženstvom Nepálu sú hinduizmus a budhizmus. Okrem týchto dvoch tu existuje nízke percento stúpencov islamu, kresťanstva a džinizmu. Náboženská tolerancia je pozoruhodným javom Nepálu a príslušníci rôznych náboženských vyznaní tu vždy žili a spolupracovali v miery. Podľa oficiálneho sčítania sú tu hinduisti, budhisti, moslimovia, džinisti, kresťania a ostatní zastúpení nasledovne: hinduizmus (89,5 %), budhizmus (5,3 %), islam (2,7 %), iné (2,5 %). Jedinečnými architektonickými pamiatkami nepálskej kultúry sú majestátne chrámy a pagody. Či sa jedná o pagody alebo chrámy všetky vynikajú dokonalým remeselným spracovaním, rezbárskou prácou, kovotepectvom a kamennými sochami.

8. Ekonomika

Nepál je krajinou založenou na poľnohospodárstve. Okolo 90% obyvateľov je závislých na poľnohospodárskych produktoch, akými sú ryža, pšenica, kukurica, strukoviny, proso, koreniny a olejniny, ktoré postačujú len pre vlastnú potrebu Dôležité úžitkové zvieratá v údoliach sú ovce, kozy, byvoly a uctievaný hovädzí dobytok. Nie je tu žiadny veľký priemysel, iba malé prevádzkárne s ručnou výrobou (tradičné remeslá napr. tkanie kobercov). Nerastné suroviny má rudy medi, grafit, turmalín. Veľmi dôležité zdroje prímu sa stali vodné elektrárne. Turizmus sa stáva najväčším priemyslom prinášajúcim väčšinu ziskov v zahraničnej mene. Predstavuje 15% štátnych prímov, a preto sa stáva vítaným faktorom nepálskej ekonomiky.

9. Mestá

Hlavným mestom Nepálu je Kathmándú s počtom obyvateľov 535 tisíc. Káthmandú leží v rovnomennom údolí. Zo všetkých strán je obklopené horami a preteká ním hlavná rieka Bagmati. História Káthmandú siaha až do 8. storočia, kedy založil kráľ Gunakama Déva prvú osadu s menom Sákár alebo tiež Kántipursi. Súčasné meno získalo mesto podľa pagodovitej stavby Kašthamanapa na námestí Dabár.

Podľa povesti je postavená z dreva jedného stromu.
Druhým najväčším mestom Nepálu je Patan, v ktorom žije takmer 200 tisíc obyvateľov. Patan je známy predovšetkým remeselnou výrobou. Tretím najväčším mestom je Bahagtapur. Ďalšie veľké mestá sú Pokhara a Lumbini, ktoré sa preslávili ako miesto, kde sa pred viac ako dvoma a pol tisícami rokmi narodil Siddhartha Guatama, zakladateľ budhizmu. 10. Záver


Ktorý milovník hôr by nechcel raz navštíviť krajinu pod majestátnymi štítmi Himalájí. Krajinu, kde nejeden človek našiel seba samého a objavil pravé hodnoty života, kde v bezprostrednom susedstve a mieri nažívajú odlišné náboženské kultúry. Nepál však okrem dramatickej horskej scenérie ponúka oveľa viac. V tieni bájnych osemtisícoviek sa od nepamäti ukrýva bohatý svet neobyčajných riek a divokej prírody. O tomto malom himalájskom kráľovstve bolo povedanej už toľko chvály, že je len ťažko si vymyslieť niečo originálne o všetkej tej nádhere, chrámoch, pagodách, snehu pokrývajúcom Himaláje i o Yetim. V skutočnosti je to krajina z ohromujúcim množstvom etnických skupín, ktoré spolu nažívajú bok po boku, bez konfliktov. Nepál patrí medi jednu z mala turisticky navštevovanú krajinu, ktorá v sebe ukrýva toľko protikladov a možností. Pre dobrodružných ľudí je tu množstvo tratí do nepálskych zasnežených Himalájí k turistike či horolezectvu alebo jazda na slonovi v tropickej džungli, pozorovanie rôznych zvierat krokodílov, nosorožcov alebo leopardov či tigrov. Vysoké chrámy a pagody fascinujúceho umeleckého slohu, či kráľovské sídla a palác si získajú rýchlo srdcia návštevníkov milujúcich kultúru. Niet preto divu, že po otvorení hraníc okolitému svetu v roku 1951 sa stal Nepál jedným z najvýznamnejších turistických cieľov na svete. 11. Bibliografia


1. Brezina, I., Brezinová I.: Cesta na východ, 1.vyd. Praha: Lingam, 1999
2. Brunner, M.: Pruvodce Nepálem, 1.vyd. Brno: MONTANA TREKKING s.r.o. , 1993
3. www stránka: http://www.info-nepal.com/firstpage/, 30.10.2001.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?