Nemecko

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. července 2006
  • Zobrazeno: 9785×

Příbuzná témataNemecko

Nemecko sa rozkladá na ploche 357 050 km².Čo sa týka polohy leží 47°12` - 54°55` severnej šírky a 5°53` - 15°2` východnej dĺžky. Nemecko je jedným z najväčších štátov sučasnej Európy.Svädčí o tom aj množstvo obyvateľstva žijúceho v Nemecku – 81 075 000.Najviac obyveteľov žije v priemyselných mestách.Hustota osídlenia je 218 na km². Hlavním mestom je Berlín aj keď vláda ešte sídli v Bonne.Berlín má okolo 3 457 000 obyvateľov. Dlhé roky bol z politického hladiska rozdelený múrom , ktorý bol zbúraný roku 1990.Z historických pamiatok sa môže spomenúť slávna Brandensburgská brána.Ďaľšie veľké mesto je Hamburg (1660 700) , ktorý leží v údolí rieky Labe.Je to najväčší nemecký prístav .Dôležité centrum južnej časti Nemecka je Mníchov (1 236 500) ,ktoré je hlavním Mesto Bavorska.V Bavorských Alpách leží aj zámok Neuschwanstein , ktorý bol vybudovaný kraľom Ludwigom II ( pred dokončením svojho veľkolepého zámku v roku 1886 zomrel.
Priemysel: Nemecko je aj jedným z najvyspelejších priemyslových štátov.Obrovské zásoby hnedého uhlia sú v Porýní a Porúrí.V tejto časti Nemecka prevláda aj ocelársky astrojársky priemysel.Popri rieke Rýn bolo postavených veľa chemických tovární.Rieka zároveň je dôležitou dopravnou časťou.Mestá Dortmund a Essen sú oblasťami vhodnými pre oceliarský a strojárský priemysel.Centrom pre textilný priemysel sú mestá Wuppertal a Krefeld.Na úrodnejších pôdach sa pestujú obilniny (jačmeň, pšenica , raž) a cukrová repa.V Bavorsku prevláda pestovanie zemiakov, ktoré sa pestujú na celom území.Na uhu sa pestuje chmeľ .Oblasti pestovania patria k najväčším na svete.V uúrodných a teplých nížinách sa pestuje aj vinič, tabak a mnoho ovocia.

Najväčšie prístavy boli vybudované v mestách Hamburg, Brémy, Rostock, kde sa výrábajú lode.Najväčším strediskom hutníckého priemyslu je mesto Duisburg.Rudy a vzácne kovy však dovážajú.Vo výrobe automobilov sú na tretom mieste po Usa a Japonsku.Obyveteľstvo Nemecka je národnostne jednotné.Malé menšiny žijú pri hraniciach Lužickí Srbi na východe, severe Dáni a na západe Flámi.
Počasie: Oceán vplýva na severozápadnú časť Nemecka.Smerom na východ sa tento vplyv zmenšuje.Vo východnom Nemecku sú chladnejšie aj zimy.Veľká rieky tam zamrznú až na tri mesiace.(Odra...).Priemerné ročné teploty v Berlíne sú –1° v zimnom období a v júli 19°.Priemerné teploty v Hamburgu sú 0°v januári a 18°v lete.V Mníchov sa rozdiel teplôt pohybuje medzi 2° v januári a v júli je to 20°.V Nemecku padne za rok až 1500 zrážok.
Doprava:Nemecké územie pretína 615 178 km ciest.Z čoho je 226 282 dialnic.Menu predstavuje Nemecká marka.Úradným jazykom je nemčina.Všetky tieto údaje sú dôkazom ,že Nemecko je jedným z najvyspelejších štátov Európy.Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?