NBA

Kategorie: Slohy (celkem: 413 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 1970×

Příbuzná témataNBA

Basketbal vznikol v decembri roku 1891.Vymyslel ho učiteľ na Medzinárodnej tréningovej škole YMCA v štáte Massachusetts v USA pán Dr. James Naismith, aby oživil hodiny telocviku v zimnom období a zároveň vzpružil svojich unudených študentov. Na oba konce telocvične dal pribiť po jednom koši od broskýň, zaobstaral futbalovú loptu a ustanovil niektoré základné pravidlá, ktoré dodnes tvoria základ súčasnej hry.

V počiatočnom období basketbalu bola hracia plocha ohradená sieťou, ktorá hráčov oddeľovala od divákov. Preto sa basketbalu niekedy hovorilo "hra v klietke".
Dnes sa basketbal hra v obrovských halách a dómoch určených práve pre tento šport do ktorých sa zmesti cez 19 tisíc divákov!

Najprv sa basketbal hrával na stredných školách. Talentovaný hráči sa združovali do klubov. Ale až v roku 1945 začala prvá sezóna profesionálnej NBA. Oproti začínajúcim 9 klubom sa ich počet do dnes rozrástol na rovných 29 sú rozdelené do 2 konferencií (východná, západná)
A každá konferencia je delená na 2 divízie Východná na Centrálnu a Atlantickú divíziu a Západná na Stredozápadnú a Pacifickú divíziu.


Zo začiatku boli hráči všestranne rozvinutý a nemali v družstve určené to ktoré miesto. Ale dnes to je ináč, z 12, niekedy až 16 členného kádra sa v každom mužstve členia 2-3 hráči ktorý sú akýmisi hviezdami, dávajú najviac bodov doskakujú najviac lôpt a sú najznámejší a najuznávanejší v celej lige. Ich platy sa pohybujú od 8 do 12,5 milióna dolárov ročne. Do týchto hráčov kluby vrážajú najväčšie peniaze a budujú okolo nich celý káder. Každý klub ma svojho strelca, ktorý je schopný v každom zápase bodovať a od týchto hráčov sa odvíjajú klubové úspechy, ak sú takýto hráči zranení tak to s klubom ide dolu vodou. Napríklad tohto sezónne zranenie Shaquila O´neala a 18 zápasová šnúra minuloročného majstra z Los Angeles bez víťazstva! Týchto kľúčových hráčov si všímajú aj športové značky, ktoré zato že objekt nimi vybraný bude deň noc nosiť túto značku zaplatia hráčovi až 30 miliónov dolárov ročne. Takto sa napríklad upísali Allen Iverson z Philadelphie značke Reebok, Kobe Bryant značke Adidas… Títo hráči majú vlastné športové kolekcie, ktoré nesú ich meno, alebo nejakú prezývku. Vyrábajú sa topánky, tričká, nohavice, dresy… a značky zarábajú. Takže hráči sú vlastne figúrkami v rukách obrovských koncernov. Všetko, aj samotná NBA je jeden veľký cirkus kde ide hlavne o peniaze a popritom o zábavu tisícok Američanov.

Na zápase nezaplatíte iba za lístok ale aj za nejaké to občerstvenie, novú šiltovku s názvom vášho klubu… Takže firmy si mädlia ruky a o nič iné tu už nejde. Nezáleží na kvalite súťaže ktorá je našťastie vysoká, ale na tom kto koľko zaplatí, v akých topánkach príde Iverson na ALL-STAR game (zápas hviezd) kde sa každoročne stretávajú najlepší hráči aby ulahodili oku diváka s všakovakými novými kúskami. Už Iulius Caesar povedal: "dajte ľudom chlieb a hry" a tak to je dodnes pokiaľ sa budeme mať kde zabávať tak budeme spokojný. A záleží už iba na šikovnosti firiem ako si nás dokážu získať a presvedčiť že ak dáme peniaze im tak "určite" neprerobíme. Suma sumárum, basketbal sa nezmenil stále sa hrá na dva koše s jednou loptou, len teraz ide hlavne o peniaze, šport je druhoradý, ale takí sme už my ľudia….

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?