Národné parky sveta

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 8988×

Příbuzná témataNárodné parky sveta

Národné parky sveta


Začiatky ochrany prírody v Európe siahajú do 13. storočia, keď vyšli prvé nariadenia na ochranu lesov a niektorých druhov zveri.Ako uvedomeleé hnutie sa ochrana prírody rozvíja od prvej polovice 19.stor.
Za prvé územie chránené z vedeckého hľadiska sa považuje rašelinisko Gammelmosen v Dánsku/od roku 1805/. Roku 1838 vyhlásili ochranu dvoch pralesov v Novohradských horách v južných Čechách.
Prvá rezervácia na svete bola vyhlásená v Arkansase v USA v roku 1852, kde boli vymedzené štyri pozoruhodné územia s termálnymi prameňmi.

Najväčší národný park na svete je Wood Buffalo National Park/Kanada/. Zriadený bol v roku 1922 a zaujíma plochu 45 480 km2.
Najväčšia púštna rezervácia na svete a jedna z najväčšých rezervácií vôbec je púšť Gobi/Mongolsko/. Vznikla v roku 1976 na ploche 53 000 km2. Jej úlohou je zachovať v prirodzenom stave krajinu ešte nedotknutú ľudskou činnosťou. K jedinečným prírodným zvláštnostiam tejto oblasti patria geografická izolovanosť, značná vzdialenosť od morí a oceánov a veľká nadmorská výška, v priemere 1400 m.nm. Rastlinstvo rezervácie zahŕňa vyše 400 druhov. Mnohé druhy tu žijúcich cicavcov sú ohrozené a zapísané v Červenej knihe. Je to jediné miesto,kde sa dnes vyskytuje životaschopná populácia divej ťavy/takmer 1000 jedincov/.
Najväčšia zoologická záhrada na svete, v ktorej žijú iba vtáky, je Yurong Bird Park/Singapur/. Pre verejnosť je sprístupnená od roku 1971. Chovajú v nej vyše 8000 vtákov. Najzaujímavejšia časť je obrovská voliéra na rozlohe 1,5 km2, umiestnená v prírodnom údolí, ktoré je vo výške 40 metrov zakryté sieťou.

Najstarší národný park
Yellowstone
Niekoľko nadšencov v roku 1870 preskúmalo šesť týždňov Skalnaté vrchy a nadchlo sa pre oblasť Yellowstone. Po dvojročnej kampani, 1 marca 1872, bol vyhlásený tento národný park a takmer okamžite sa stal cieľom národných pútí. Zriadenie Yellowstonského národného parku sa stalo dôležitým medzníkom vo vývoji svetovej ochrany prírody. Zákon, ktorý zriaďoval totiž zdúraznil nový motív ochrany- motív kultúrno rekreačný.
„Miesto oddychu pre blaho a potešenie ľudu“ – udáva sa v zakladacej listine Yellowstoneského národného parku.

Najvyššie položený národný park
Sagarmatha
Vznikol v júli 1976 na severe centrálnej časti Nepálskeho kráľovstva na území s rozlohou 1 127 km2. Leží v nadmorskej výške 2 800 až 8 848 m.

/ vrchol Sagarmatha / Qomolangma Feng / Mount Everest/.
Územie národného parku Sagarmatha je cenné najmä ako oblasť s výrazným zoradením výškových vegetačných stupňov .Okrem najvyššieho štítu sveta patria do národného parku nepálske časti ďalších troch 8tisícoviek /Cho Oyo 8210, Lhotse 8 516, Lhotse Shar 8 400m/.
V nadmorských výškach 2 800 až 3 900 metrov rastú ihličnaté lesy, vyššie brezové porasty a rôzne druhy vresovitých rastlín. Charakteristickou rastlinou národného parku sú rododendrony vyskytujúce sa až do výšky 5 200 metrov. Najvyššie časti národného parku zaberá vysokohorská púšť a ľadovce.


Najznámejšia bilogická zaujímavosť
Galapágy
Národný park Galapágy patrí k zoologicky najcennejším oblastiam na svete. UNESCO ho v roku 1978 vyhlásilo za prírodné dedičstvo ľudstva. zaberá 13 väčších a 6 menších ostrovov, ktoré ležia na rovníku, asi 950 km na západ od pobrežia Južnej Ameriky a administratívne patrí Ekvádoru. Pevninová časť tohto národného parku má rozlohu 8 006 km2,ale patrí k nemu aj rozľahlá oblasť pobrežných vôd väčšiny ostrov.
Vznikol v roku 1936 ako výsledok medzinárodnej spolupráce ochrancov prírody. Hlavným koordinátorom výskumu Galapág je Výskumná stanica Ch.Darwina, ktorá sídli na ostrove Santa Cruz. Väčšina galapažskych ostrovov je sopečného pôvodu. Na niektorých sa vyskytujú sopky, ktorých explózie významne formujú charakter reliéfu, ale aj vegetačného krytu.
Najvýznamnejšou prírodnou zvláštnosťou národného parku Gapagágy je svojrázny živočíšny svet. K jeho zachovaniu prispela osobitná geografická poloha súostrovia vo vzťahu k studenému morskému južnému prúdu, ale tiež absancia kontaktov medzi suchozemnými živočíchmi rozšírenými na jednotlivých ostrovoch.
Medzi najcennejšie druhy živočíchov voľne žijúcich na územi národného parku Galapágy patrí korytnačka slonia, leguán morský, leguán suchozemský, tučniak teplomilný, kormorán galapážsky, albatros galapážsky a rôzne druhy piniek.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?