Múzeum voskových figurín

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 5402×

Příbuzná témataMúzeum voskových figurín

Nikde inde nenájdete vedľa seba stáť Kylie Minogueovú, Michaela Jacksona a Luciana Pavarottiho, či v jednej miestnosti britskú kráľovskú rodinu s Georgom Bushom starším, Francoison Mitterandom a Helmutom Kohlom. Také množstvo oslobností sa nachádza len na jednom mieste - v Múzeu voskových figurín MADAME TUSSAUD, ktoré už vyše dvesto rokov láka do Londýna návštevníkov z celého sveta.
História preslávneho múzea sa začala okolo roku 1761 v dome istej štrasburskej vdovy Grosholtzovej, ktorej sa narodila dcérka. Dala jej meno Marie a z dieťatka mala obrovskú radosť. Po tom, čo jej manžel padol vo vojne, bola maličká jej jedinou útechou. Kto by si bol vtedy pomyslel, že vychudnuté a neduživé bábätko sa raz stane jednou z najuznávanejších umelkýň v oblasti voskových portrétov? Po smrti muža sa vdova Grosholtzová presťahovala do Bernu a zamestnala sa ako domáca u doktora Curtiusa. Bol známy ako šikovný sochár, ktorý sa zaujímal aj o vytváranie figurín z vosku. V roku 1770 odišiel do Paríža, aby v módnom Palais Royal predstavil svoju novú sériu. Popri váženom majstrovi sa k umeniu spracúvať vosk pomaly dostávala aj šesťročná Marie. Curtius si talentované dievčatko všimol, jej šikovné prsty a zmysel pre detail ho uchvátili natoľko, že jej poskytoval hodiny zadarmo.
Mariin veľký triumf prišiel, keď dovŕšila sedemnásť a svetu o prvý raz predstavila svoje dielo - Voltaira, ktorý je v múzeu vystavený doteraz. Jej verné stvárnenie a dokonalé vystinhutie čŕt zaujalo aj sestru francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI. Alžbetu, ktorá Marie pridelila funkciu dvornej umelkyne. Z chudobného dievčaťa sa razom stala obletovaná dbdivovaná dáma, ktorá žila vedľa kráľovskej rodiny dlhých deväť rokov. Neskôr prišli známe udalosti okolo francužskej revolúcie, v ktorej vo veľkom úradovala gilotína. Tak prišiel o hlavu nielen Ľudovít XVI, ale aj jeho manželka Maria Antionetta. Známa sochárka však profitovala i z tragédie. Vášnivo zbierala všetky revolučné symboly, v zbierke sa našiel dokonca aj kľúč od preslávnej väznice Bastilly. Jej natšenie pre prácu bolo také obrovské, že neváhala urobiť si odliatok mŕtveho tela jedného z revolucionárov, ktorý zahynul kuriózne - pošmykol sa vo vani. V múzeu okrem neho môžete vidieť aj dokonalú kópiu sťatej hlavy Márie Antoinetty.
V tradícii ponurosti a temných skotočností z minulosti pokračovali a jej synovia i vnuci. Časť obrovského múzea nazvali The Chambres of Horrors a už samotný názov napovedá, o čo ide.

Ako švihnutím prútika sa odrazu a bez varovania ocitnete v tmavej a zahemlenej londýnskej uličke, kde sa v jednom rohu krčí brutálny Jack Rozparovač a v druhom pozostatky jeho rozpáranej obete prostitútky Catherine Eddowesovej v kaluži plenej krvi. V ďalšej časti sa pozeráte do nepreniknuteľnej a chladnej tváre amerického zabijaka Garyho Gilmora, ktorého vám pred očami popravia v elektrickom kresle. O kúsok ďalej môžete sledovať masového vraha Johne Rignalda Hallydaya Christieho, ktorý sa v maličkej kuchynke kdesi v západnom Londýne snaží ukryť telá troch zo siedmich zavraždených žien.
Marie ešte celých tridsaťtri rokov predvádzala svoje dokonalé figuríny a cestovala z mesta do mesta. Samozrejme, ešte predtým sa stačila vydať za Francoisa Tussauda. Jej unikátna zbierka napokon natrvalo zakotvila v Londýne na Baker Street. Posledným výtvorom Madame Tussaudovaj bol jej vlastný potrtét, ktorý si urobila osem rokov pred smrťou a v múzeu ho môžete stále vidieť. Slávu a boľúbenosť múzeu voskových figurín nezobral ani veľký požiar v roku 1925, ktorý zničil väčšinu zbierky, ani bombardovanie v roku 1940. Úspešnú kolekciu nanovo zrekonštruovali a v súčasnosti patrí k jednej z najväčších atrakcií Veľkej Británie.
Mimochodom:
- najstaršou figurínou je Spiaca krásavica z roku 1765. Zobrazuje populárnu milenku francúzskeho kráľa Ľudovíta XV Madame du Barry
- svadobné štaty princeznej Diany vyrobili exkluzívne pre Madame Tussaud. Dodali ich hneď po sobáši s Charlesom v roku 1981
- Luciano Pavarotti po svojom pózovaní vo vile v Taliansku poslal do múzea niekoľko svojich večerných oblekov vrátane topánok, aby jeho figurínu mohli náležite obliecť
- keď v roku 1985 prišiel Michael Jackson schváliť svojho dvojníka, fanúšikovia na dve hodiny zablokovali ulicu, na ktorej je postvené múzeum
- známu potvoru z nekonečného serálu Dynasty Joan Collinsovú vyrábali dvakrát. Po druhý raz jej šaty navrhla návrhárka, ktorú si Joan vybrala a pri dotvorení figuríni sa aj sama realizovala - umelcom povedala, ako si češe vlasy
- jediným, kto odmietol pózovať pre Madame Tussaund, bol Pablo Picasso. Dozvedel sa totiž, že tak neurobil ani Rembrandt, a napriek tomu je jeho podoba neuveriteľná, preto nevidel dôvod, aby hodiny sedel na jednom mieste.
- v súčasnosti je Múzeum voskových figurín Madame Tussaud postavené nielen v Londýne, ale aj v New Yorku, Amsterdame, Las Vegas a v Honkongu.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?