Motory

Kategorie: Fyzika a astronómia (celkem: 480 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 2564×

Příbuzná témataMotory

Keď dávni ľudia objavili oheň, našli tým spôsob, ako získať energiu, pretože pri horení sa uvoľňuje teplo a svetlo. Trvalo však až dva milióny rokov, kým bol vynájdený parný stroj, ktorý umožnil premeniť tepelnú energiu na mechanickú, schopnú konať prácu. Dnes existuje veľa rôznych motorov, ktoré poháňajú dopravné prostriedky a udržiavajú v chode priemysel. Pred vynájdením motorov bol človek odkázaný len na svoju silu alebo silu zvierat, či už pri premiestňovaní bremien alebo pri poháňaní strojov. Dnešné motory sú veľmi výkonné, takže umožňujú premiestňovať tie najťažšie bremená a poháňať tie najväčšie stroje. Najvýkonnejší je raketový motor, ktorý vynesie kozmickú loď do vesmíru za hranice zemskej príťažlivosti. PARNÝ STROJ.
Parný stroj, ktorý bol zostrojený v 18.storočí, výrazne zmenil spôsob života ľudí , prispel k rozvoju priemyslu a dopravy. Ľudia opúšťali vidiek a odchádzali pracovať do nových tovární, kde sa používali parné stroje. Parné železnice umožnili cestovať ďalej a rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. V kotle sa spaľuje drevo alebo uhlie a tým vzniká teplo. Horúci vzduch a dym prechádza rúrkami v nádrži s vodou. Teplo mení vodu na paru. Para prechádza rúrkami do valca a tlačí piest raz z jednej, raz z druhej strany, čím ho uvádza do pohybu. Pohyb piesta sa prenáša na hnacie kolesá rušňa. Para a dym unikajú cez ventil a komínom vychádzajú von. Predobraz parných motorov vytvoril v 1. st.n.l. Grék Herón. Bol to však sotva niečo viac ako hračka. Prvý skutočný motor skonštruoval v roku 1712 Angličan Thomas Newcomen. Bol to obrovský parný stroj, ktorý sa používal na čerpanie vody z baní. V roku 1769 piestový parný stroj podstatne vylepšil britský vynálezca James Watt. Podľa Watta je pomenovaná jednotka výkonu- watt. ŠTVORTAKTNÝ ZÁŽIHOVÝ MOTOR.
Automobilové motory sú väčšinou štvortaktné, volajú sa tak preto, že na jeden pracovný obeh motora sú potrebné štyri pohyby piestov vo valcoch. Prvý piest klesá nadol a cez nasávací ventil nasáva pohonnú zmes. Druhý piest stúpa a stláča pohonnú zmes. V treťom pieste sa poh. zmes zapáli a rozpínajúce sa plyny tlačia piest nadol. Štvrtý piest stúpa a vytláča splodiny von cez výfukový ventil. Ventily sa striedavo otvárajú a zatvárajú, aby do valca vpustili pohonnú zmes alebo z neho vypustili výfukové plyny. Elektrická sviečka tvorí iskru, ktorá zapáli zmes vzduchu a paliva. Motory majú najčastejšie 4 až 8 valcov.

Valce pracujú tak, aby zabezpečili plynulý chod motora.

PRÚDOVÝ MOTOR
Prúdový motor poháňa dnes väčšinu rýchlych lietadiel. Rýchlo sa otáčajúce ventilátory v prednej časti motora nasávajú vzduch, ktorý prechádza pod vysokým tlakom do viacerých zapaľovacích komôr. Tam sa stlačený vzduch zmieša s palivom – táto zmes sa zapáli, horúce spalné plyny sa rozpínajú a prúdia k výstupnej dýze. Súčasne roztáčajú turbínu, ktorá poháňa ventilátory v prednej časti motora. Časť vzduchu, ktorá vstupuje do motora, prúdi cez obtokový kanál. Veľký otáčajúci sa ventilátor nasáva do motora vzduch. Kompresory stláčajú vzduch a ženú ho do spaľovacích komôr. Horiace petrolejové tkanivo vnútri spaľovacích komôr nahrieva vzduch, a tým ho núti prudko sa rozpínať. Horúci vzducha výfukové plyny prúdia veľkou rýchlosťou von z motora, pričom roztáčajú turbínu.I napriek tomu, že motory sú prínosom pre ľudstvo, musíme pripomenúť aj ich negatíva. Výfuky autobusov, osobných i nákladných áut chrlia do ovzdušia olovo, oxid uhoľnatý, oxid uhličitý a oxid dusíka, ktoré spôsobujú fotochemický smog a kyslý dážď. Množstvo niektorých škodlivín možno znížiť katalyzátormi pripevnenými na výfuk vozidiel.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?