Monitory - základná charakteristika

Kategorie: Informatika (celkem: 338 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 6429×

Příbuzná témataMonitory - základná charakteristika

Monitory

Monitor je najviditeľnejšia, energiticky najnáročnejšia a často aj najdrahšia časť počítačovej zostavy. Monitory môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín: CRT a LCD. Skratka CRT znamená "Cathode Ray Tube", teda katódová obrazovka. Je to typ tzv. klasického "veľkého" monitora. Pri tomto type je obrazovka v podstate veľká elektrónka. Je to teda vzduchoprázdna banka, ktorá je z jednej strany rozšírená do plochy obrazovky - tá predstavuje anódu, na druhom konci je úzka valcová časť s emitorom elektrónov (tzv. elektrónové delo) - tento emitor funguje ako katóda elektrónky resp. obrazovky. Na obrazovku je z vnútornej strany nanesený luminofor - materiál, ktory sa rozsviete po dopade elektrónového lúča. Lúč postupne prechádza po obrazovke a rozsvecuje luminoforové body. Luminofor nie je na obrazovke nanesený rovnomerne, ale tvorí raster. Výsledný obraz je teda poskladaný z veľkého množstva postupne zasvietených a pomaly zhasínajúcich bodov. Pre ostrý obraz je nutné, aby luminiscenčné body boli pri sebe čo najbližšie, bežná vzdialenosť, nazývaná aj "rozteč bodov" je u lacnejších monitorov od 0,29mm do 0,23mm , profesionálne monitory môžu mať rozteč bodov až do 0,18mm. Zväzok elektrónov musí dopadať na jednotlivé luminoforové body veľmi presne. Ak by sa rozsvietilo viac susedných bodov naraz, nastalo by rozostrenie obrazu. Preto je medzi obrazovkou a emitorom elektrónov umiestnená mriežka s presne rozmiestnenými otvormi. Elektrónový lúč preto nemôže rozvietiť aj susedné body, mriežka mu to nedovolí. O vychyľovanie elektrónového zväzku sa starajú vychylovacie cievky. Každú farbu je možné namiešať z troch základných farieb - červenej, modrej a zelenej. Preto je emisia elektrónov v CRT monitoroch zaistená buď troma samostatnými elektrónovými delami (každé vysiela elektrónový zväzok jednej farby) alebo jediným emitorom, ktorý vysiela naraz tri samostatné lúče - tento systém sa nazýva TRINITRON. Tento zobrazovací systém je drahší, ale obrazovka při takomto monitore je úplne plochá a obraz je ostrejší. Monitory LCD, podobne jako napr. Displeje digitálnych hodiniek, pracujú na báze tekutých kryštálov, ktoré slúžia jako náhrada za vákuovú elektrónku v klasických monitoroch. Vykresľovanie obrazu prebieha rovnako jako u CRT monitorov - rozsvecovaním resp. zhasínaním bodov. Narozdiel od klasickej obrazovky sú body tvorené trojicou pásikocou základnych RGB farieb (R-ed, G-reen, B-lue), pričom šírka káždeho pásika je 1/3 bodu.

Preto při zastaralých monitoroch nízkej kvality mohli nastať veľké rozostrenie spôsobené chybnými farebnými prechodmi. LCD displeje sa pre svoju vyššiu cenu nestali veľmi rozšírenými, svoje uplatneni našli na miestach, kde je potrebná úspora miesta. LCD monitor je totiž oproti CRT monitoru niekoľkonásobne tenší i ľahší. Donedávna sa LCD dispeleje používali len v prenosných zariadeniach, tzn. notebooky, handheldy, palmpiloty a v rôznych iných mobilných zariadeniach. Cena týchto monitorov však dlhodobo klesá a sú predpoklady, že v roku 2006 by sa mala cena LCD a CRT displekov úplne vyrovnať. Oba typy monitorov majú svoje klady aj zápory. Výhody LCD monitorov sú predovšetkým v ostrostti a geometrii obrazu. Zobrazovacia plocha LCD je dokonalou rovinou a nepôsobia na ňu žiadne rušivé faktory (magnetické polia kolísanie jasu, změna veľkosti obrazu). LCD displeje majú tzv. fyzické rozlíšenie, napr. Pevne stanovený rozmer displeja 1024x768 bodov, ale je tu možnosť nastaviť tzv. virtuálne rozlíšenie, tu však kvalita obrazu klesá. Ďalšou výhodou je spotreba energie, ktorá je len polovičná oproti CRT. Avšak najväčšou výhodou je stabilita obrazu, pretože kým CRT obrazovka neustále "blika", LCD displej svieti až do ďalšieho prekreslenia. Výhody CRT monitorov sú predovšetkým v rozlíšení. CRT monitory nemajú stanovený rozmer fyzického rozlíšenia, majú len stanovené maximálne možné rozlíšenie. Monitory CRT sa omnoho ľahšie udržiavajú, na čistenie obrazovky sa dajú použiť aj tekuté prostriedky, LCD displej vyžaduje veľmi šetrné zaobchádzanie. A ďašou výhodou CRT monitorov je rýchlejšie prekreslovanie obrazu, pretože LCD monitory majú obmedzenú rýchlosť "zopnutia."
Z tohoto porovnania môžme usúdiť, že na Slovensku sú CRT monitory ešte stále pre väčšinou používateľov výhodnejšie. Ale nie vždy je to tak. Ak potrebujeme umiestniť počítač na čo najmenšiu plochu prípadne viac počítačov vedľa seba, je výhodnejšie použiť LCD displeje aj z toho dôvodu, že sa vzájomne nerušia magnetickými poliami a z dlhodobého hladiska pri väčšom počte počítačov sa to finančne oplatí viac jako CRT monitory v dôsledku veľkej úspory energie. Pre profesionálne použitie, napr. v DTP štúdiách sú však CRT monitory jednoznačným favoritom, jednak pre svoje vysoké rozlíšenie a aj pre väčšiu obnovovaciu frekvenciu.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?