Mocný vodík

Kategorie: Chémia (celkem: 338 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 21. ledna 2007
  • Zobrazeno: 4738×

Příbuzná témataMocný vodík

Niektoré druhy dreva nám pri spálení dodajú viac tepla ako iné. Uhlie ešte viac. Benzín oveľa viac ako najlepšie uhlie. Ktorá látka nám pri spálení dodá najviac tepla?
Rekordérom je vodík. Poskytuje približne dva a pol razy toľko energie ako benzín. A čo o ňom vieme? Predovšetkým – je náramne ľahký. Oveľa ľahší ako vzduch. Najľahší zo všetkých plynov. Výborne ho možno skladovať a prepravovať. Zhromažďovať ho možno v obyčajných nádržiach alebo jaskyniach a prepravovať v cisternách alebo potrubím. Potrubím sa ženie podstatne rýchlejšie ako napríklad zemný plyn a na väčšie vzdialenosti sú náklady podstatne nižšie ako pri prenose elektrickej energie. Vodík pri spaľovaní vytvára vodu, nezamoruje teda vzduch. Vodíka sú na našej planéte priam nevyčerpateľné zásoby. Viaže sa s kyslíkom a vytvára vodu. A po jeho zhorení znova vzniká voda. Jedinečné vlastnosti a prednosti!
Vodík má teda všetky predpoklady nahradiť benzín, naftu, uhlie a z veľkej časti aj elektrinu. Prečo to teda dosiaľ tak nie je?
Preto, lebo vodík má i zlé vlastnosti. Napríklad - v zmesi so vzduchom je výbušný. Treba ho (skvapalnený) uchovávať pod tlakom v mohutných valcoch. V dopravných prostriedkoch by teda zaberal priveľa miesta. No najväčším kameňom úrazu je, že výroba vodíka je zatiaľ veľmi zložitá a drahá. Na jeho výrobu dnes spotrebujeme viac energie, ako nám potom on sám dodá. Nedá sa povedať, že by sme vodík vôbec nevyužívali. Slúži pri výrobe čpavku, tukov, jeho plameňom režeme oceľové platne, no málo prospešná je zatiaľ jeho najdôležitejšia vlastnosť, to, že je obrovským zdrojom energie. Aby ju zapojili do užitočnej práce, na to vedci vynakladajú veľa úsilia. Nie je to márne úsilie. Výskumníci už prišli napríklad na to, ako vodík skladovať v aute. Vyvinuli ľahšie nádrže, v ktorých sú piliny železa a titánu. Tie pri tankovaní nasávajú vodík ako špongia. zároveň sa tým odstraňuje nebezpečenstvo výbuchu. Autá na vodíkový pohon už skúšobne premávajú. Odborníci zdokonaľujú metódy výroby vodíka a hľadajú ďalšie, jednoduchšie a lacnejšie. Dnes získavame vodík spaľovaním uhlia za vysokých teplôt a za pomoci vodných pár alebo rozkladom vody za pomoci elektriny. Výskumníci sa usilujú splynovávať uhlie vo veľkých tlakových komorách. Iní zasa zdokonaľujú elektrolýzu vody. Ne obzore už je priemyselná výroby vodíka z morskej vody. Zabezpečia ju plávajúce závody, kde elektrinu poskytnú slnečné batérie v spolupráci s parnými turbínami.
Vodík sľubuje otvoriť novú éru v dejinách ľudstva.

Zbavil by nás starostí o energiu a pritom neznečistí planétu. V raketách už dnes slúži vodík na pohon, v dohľadnej budúcnosti poslúži asi veľkým lodiam, lietadlám a vlakom a napokon naplní nádrže autám. S vodíkom sa počíta ako s palivom pre priemyselné pece, na varenie v domácností, na kúrenie a osvetľovanie, raz naň napojíme chladničky i klimatizáciu. Využijeme ho dokonca na výrobu elektrického prúdu vo vodíkových článkoch. Od základu zmení hutníctvo. Mocný vodík sa stane priam všemocný...
No ľahko sa zo všemocného sluhu môže stať všemocný pán. V niektorých štátoch totiž výskumy na využitie vodíka poslúžili skôr na jeho zneužitie - na výrobu bomby, ktorá by mohla zničiť ľudstvo.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?