Mikuláš Kopernik životopis

Kategorie: Fyzika a astronómia (celkem: 480 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 2356×

Příbuzná témataMikuláš Kopernik životopis

Poľský astronóm, najznámejší pre jeho astronomickú teóriu, že Slnko je stredom vesmíru a že Zem sa otočí raz za deň okolo svojej osi a raz za rok okolo Slnka. Táto teória sa nazýva heliocentrická.
Kopernik sa narodil 19.februára 1473 v Toruńe v Poľsku. Pochádzal z rodiny obchodníkov a komunálnych úradníkov. Kopernikov strýko, biskup sa rozhodol, že jeho synovec potrebuje vzdelanie na úrovni, na najlepších univerzitách. Začal študovať na univerzite v Krakove v roku 1491. Študoval slobodné umenie 4 roky bez dosiahnutia titulu a potom ako väčšina poľských študentov z jeho vrstvy, šiel študovať do Talianska medicínu a právo. V januári 1497 začína študovať právo v Bologni. Jeho láska k astronómii a geografii boli podporované profesorom matematiky, u ktorého býval počas štúdia. V roku 1500 vyučuje astronómiu v Ríme. Nasledujúci rok získava povolenie na štúdium medicíny v Padove. Po získaní doktorátu sa vracia do Poľska. Od roku 1503-1510 žije u svojho strýka v biskupskom paláci, kde napísal niekoľko kníh. Medzi 1507-1515, dokončil krátke astronomické dielo, známe pod názvom Commentariolus. Nebolo však publikované do 19. storočia. Stanovil v ňom základy princípov novej heliocentrickej sústavy. V roku 1530 dokončieva svoju najväčšiu knihu De Revolutionibus Orbium Coelestium, ktoré však bolo publikované v Nemecku tesne pred jeho smrťou 24. mája 1543. Hlavné ťažiská Kopernikovej teórie sú, že Zem sa točí okolo svojej osi a raz ročne okolo Slnka. Tiež tvrdil , že ostatné planéty obiehajú okolo Slnka. Koperníkova teória dovoľovala nové usporiadanie planét v závislosti od ich vývinu. Existovali 10 nasledovníci Koperníka medzi rokmi 1540-1600. Väčšina pracovala mimo univerzít kráľovského, alebo vládneho dvora. Najznámejší z nich boli Galileo a Johanes Kepler. Títo muži sa často odlišovali v príčinách pre podporu Kopernikovej sústavy. Ticho Brahe prišiel s novou teóriou, ktorá uznávala obe predchádzajúce, nazývala sa geocentricko-heliocentrická. Hovorila o tom, že všetky planéty sa točia okolo Slnka, ale spolu so Slnkom sa točia okolo Zeme.
Aj keď mnohé teórie Kopernikových následníkov boli podobné s tou jeho, nie všetky boli natoľko pravdivé ako heliocentrická sústava. Mikuláš Kopernik sa zapísal do histórie ako vedec, ktorý v základoch zmenil chápanie Zeme vo vesmíre.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?