Mikroskopy

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 1911×

Příbuzná témataMikroskopy

KAŽDÝ OBJEKT MÁ svoj vnútorný svet, ktorý je taký drobnučký, že je pred našimi očami zatajený. Keď v 16. storočí učenci vynašli mikroskop, naskytla sa im možnosť nazrieť do tohto sveta a rozlúštiť niektorý veľké záhady. Zistili, že živočíchy a rastliny sa skladajú z miliónov maličkých buniek, a neskôr pochopili i to, že mnohé choroby zapríčiňujú nepatrné organizmy - baktérie. Prvé mikroskopy pozostávali z jedinej zväčšovacej šošovky; dnešné ich majú niekoľko a i tými jednoduchšími sa dajú pozorovať objekty veľkosti zrniečok múky. Elektrónové mikroskopy sú ešte oveľa výkonnejšie. Namiesto svetla využívajú zväzok elektrónov (maličkých častíc, ktoré sú normálne súčasťou atómov) a zväčšujú objekty mnohomilión ráz. Vedci mikroskopmi študujú najmenšie živé bunky a prenikajú pomocou nich do štruktúry plastov, kovov a iných látok.

VYUZITIE OPTICKÝCH MIKROSKOPOV
Optické mikroskopy dokážu odhaliť bunky živých organizmov; bunky z ľudského líca dokáže zväčšiť viac než 200 ráz.

OPTICKY MIKROSKOP
Opticky či svetelný mikroskop má dve hlavné šošovky: objektív a okulár. Kvalitné mikroskopy obsahujú niekoľko ďalších šošoviek, ktoré zabezpečujú čistý a jasný obraz. Na tieto mikroskopy možno pripojiť objektívy s rozsahom zväčšenia asi od 10 do 1 500 ráz.

Vynález mikroskopu
Rimania používali zväčšovacie sklá už pred 2 000 rokmi. Prvý ozajstný mikroskop zostrojili okolo roku 1590 holandský výrobcovia monoklov (sklených šošoviek), bratia Hans a Zacharias Janssenovci. Roku 1663 anglický bádateľ Robert Hooke skúmal pod mikroskopom hmyz a rastliny. Zistil, že korok sa skladá z malilinkých buniek, čo hol vedecky veľmi významný objav. Mikroskopy rýchlo vzbudili záujem o drobné živočíchy. ELEKTRÓNOVÉ MIKROSKOPY
Aby sa skúmané objekty dali pozorovať mikroskopom, musia sa nakrájať na tenučké plátky. Elektrónový rastrovací mikroskop však môže zväčšiť aj celý objekt. ZOBRAZENIE ATÓMOV
Špeciálne elektrónové mikroskopy zobrazia aj jednotlivé atómy, ktoré sú také maličké, že ani pol milióna zoradených za sebou by neprekročilo hrúbku ľudského vlasu. .

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?