Mary Pickfordová životopis

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 1392×

Příbuzná témataMary Pickfordová životopis

Patrila k najpopulárnejším herečkám nemej éry a miloval ju celý svet. Bola najlepšie platenou hviezdou tých čias, dostávala tisíce listov od oddaných fanúšikov a niekoľko rokov prinášala pokladniciam kín najvyššie zisky. Jej filmová kariéra trvala 25 rokov, počas ktorých nakrútila 236 filmov. Napriek tomu je dnes jej meno takmer neznáme...
Prečo sa prvý americký miláčik dožil takého trpkého konca? Veď sa to všetko začalo tak pekne.. Hviezda, ktorá sa preslávila pod menom Mary Pickfordová, prišla na svet 8. apríla 1892 v kanadskom Toronte ako Fladys Marie Smithová. Obaja jej rodičia boli herci, a tak je logické, že Gladys sa rozhodla ísť v ich šľapajách. Jej matka Charlotte nestrácala čas, aby ju ohľaduplne zoznámila s doskami, ktoré znamenajú svet. Keď Gladys oslávila šieste narodeniny, Charlotte ju jednoducho priviedla do divadla a vystrčila na javisko, nech si poradí, ako vie. Počínala si dobre, lebo onedlho už pod umeleckým menom Baby Glady cestovala spolu s rodičmi po divadlách celej Ameriky. V roku 1907 sa rozhodla postaviť na vlastné nohy. Pripojila sa k hereckému súboru impresária Davida Belasca. Ten ju presvedčil, že prvým krokom ku sláve a nesmrteľnosti je zmena mena. Gladys si zamerikanizovala svoje druhé cudzokrajne znejúce meno Marie na Mary a za priezvisko si zvolila rodné meno svojej matky - Pickofordová. A od filmovej spoločnosti Biograph dostala svoju prvú zmluvu...
V roku 1909 bola kinematografia v plienkach. Film vo vtedajšom ponímaní neznamenal vytváranie veľkorozpočtových veľdiel a s tým súvisiaceho kultu hviezd. V tom čase vznikali len rodinné príbehy a mená hercov neboli dôležité, preto sa ani nezjavovali v titulkoch. Mary Pickfordová sa prvýkrát ocitla na striebornom plátne práve v roku 1909. Pod režijným vedením D. W. Griffitha sa objavovala najmä v úlohách nevinných, naivných mladých dievčat. Počas prvého roku svojej filmovej kariéry nakrútial 51 filmov, to znamená asi jeden týždenne. Kým dovŕšila 20 rokov, mala ich na konte už 176. Nečudo, že toto "dievča so zlatými kučerami" sa čoskoro stalo miláčikom publika. Ako prvá herečka dostávala listy od fanúšikov - priemerne 18-tisíc mesačne. A takáto obrovská popularita sa prirodzene, prejavila aj na jej konte. Keď v roku 1909 začala pre Biograph pracovať, zarábala päť dolárov denné. V roku 1915 bola s 200-tisíc dolármi ročne najlepšie platenou americkou herečkou. O štyri roky to už bolo 350-tisíc dolárov za jediný film.

O prvenstvo sa delila s Douglasom Fairbanksom a Charliem Chaplinom. Preto sa v roku 1919 táto trojica spojila a spolu s režisérom D. W. Griffithom vytvorili distribučnú spoločnosť United Atrists, ktorá mala všetkým spolučastníkom umožniť výrobu filmov vo vlastnej produkcii a aj účasť na ziskoch. Dievča, čo vyzeralo, že nevie narátať do troch si bolo dobre vedomé svojej ceny. Samuel Godlwyn raz o obchodných stykoch s Mary Pickfordovou povedal: "Dlhšie než nakrúcanie filmu s Mary trvalo spísanie jej zmluvy."
Kým Mary dovŕšila 28 rokov, mala už všetko, o čom môže človek snívať. Milióny dolárov, domy, róby, autá, vlastnú produkčnú spoločnosť, obdiv publika na celom svete vrátane sovietskeho Ruska - a manželstvo s Owenom Mooreom, ktorého si vzala ako 19-ročná. Jediné, čo jej chýbalo, bola láska. Aj tu ju však osud prial. S Douglasom Fairbanksom ju totiž spájala nielen účasť v spoločnosti United Artists, ale aj vzájomná, takmer animálna príťažlivosť. Zo strachu pred tým, ako by verejnosť prijala ich mimomanželskú romancu, svoj vzťah skrývali. Obaja boli totiž zadaní a rozvod v tých časoch nebol taký samozrejmý ako dnes. No báli sa zbytočne. Ak boli predtým miláčikmi publika, po sobáši v roku 1920 sa stali nekorunovaným kráľom a kráľovnou Hollywoodu. Boli dokonca zodpovední aj za exodus hollywoodskej smotánky do Beverly Hills. V časoch, keď sa na väčšine "beverlyských kopcov" pestovala fazuľa, prenajal si tu Douglas Fairbanks tridsaťšesťizbový dom, ktorý Mary v deň ich svadby daroval. Tento dom, pomenovaný Pickfair podľa prvých slabík ich priezvisk, sa stal (a zostal) najreprezentatívnejšou hollywoodskou stavbou - magnetom, čo priťahoval hollywoodsku elitu do oblasti, ktorá sa čoskoro stala najbohatším americkým predmestím.
Potom však prišiel zvukový film. "Pridať zvuk do filmu je ako narúžovať Venušu Miónsku," vyhlasovala Mary v nádeji, že sa tento dekadentný výstrelok neujme. Máloktorá hviezda sa dokázala prispôsobiť novým požiadavkám a zároveň si uchrániť slávu, ktorú jej priniela éra nemého filmu. A nevedela to an Mary Pickfordová. Za svoj prvý hovorený film Koketka (1929) síce získala Oscara, u divákov však film úplne prepadol. Ešte väčším fiaskom bola komédia Skrotenie zlej ženy, v ktorej si prvý raz zahrala so svojím vtedajším manželom Douglasom Fairbanksom. Aj to bol možno jeden z dôvodov, prečo sa v roku 1936 rozviedli. Skončila sa, skrátka, jedna epocha a bolo treba začať odznova. Mary sa o rok neskôr vydala za herca Charlesa "Buddyho" Rogersa, s ktorým si adoptovala dve deti.

V roku 1948 sa tvrdo pokúšala získať úlohu vo filme Spomínam na mamičku. Rolu však dostala začínajúca herečka Irene Dunnová - a to bol definitívny koniec Mary Pickfordovej. Utiahla sa do dobrovoľnej samoväzby a vytvorila si nezdravý vzťah k fľaši Jacka Danielsa. "Videla som zrod Hollywoodu a uvidím aj jeho smrť..." vyhlasovala Mary zatrpknuto. Neuvidela. Zomrela 29. mája 1979 v kalifornskej Santa Monice ako 87-ročna na krvácanie do mozgu.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?