Margita Figuli Tri gaštanové kone

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 06. února 2007
  • Zobrazeno: 17181×

Příbuzná témataMargita Figuli Tri gaštanové kone

Obsah
Hlavná postava Peter sa po dlhom čase vracia do svojej rodnej dediny. Žije vlastne tuláckym životom a živý sa skupovaním dreva pre žilinskú pílu. Raz si šiel obzrieť drevo pod Babiu horu a pri tejto príležitosti chcel navštíviť aj Maliarikovcov, u ktorých slúžil ako malý chlapec. Priatelil sa s ich dcérou Magdalénu, zamiloval sa do nej a ona naňho čakala. Keď išiel, z poľskej strany sa ozvali výstrely. Boli to výstrely žandárov na pašerákov koní. Boli dvaja a jeden z nich mal postreleného koňa, ktorý sa pri potoku zrútil na zem. Išiel im pomôcť a v jednom z pašerákov spoznal Magdaléninho bratranca Jozefa Greguša a ten druhý bol jej snúbenec Jano Zápotočný. Tak si to priala jej matka, pretože Jano bol vychýrený boháč a s pašovaním by aj tak po svadbe prestal.
U Maliarikovcov našiel doma iba starého a dozvedel sa, že Magdaléna s matkou boli sušiť seno a vrátia sa až večer. Jano sa však veľmi bál stretnutia Petra a Magdalény. Raz sa však stretli pred sýpkou, keď Magdaléna niesla ovos koňom. Peter bol veľmi rád, že ju znova vidí, ale Magdaléna sa zmohla iba na plač. Zrazu počuje erdžanie koní. Jedným skokom bol v maštali a videl na zemi ležiacu Magdalénu. Zodvihol ju a odniesol domov. Matka kvôli tomuto poplašila celú krčmu, kde bol aj Jano. Petrovi sa podarilo Magdalénu vzkriesiť. Na druhý deň sa poberal preč, ale Maliarik ho prehovoril aby zostal, že sa večer budú páliť svätojánske ohne. Tu sa Peter opäť stretol s Magdalénou. Sľúbila mu, že sa nevydá, svadbu bude odďaľovať ako sa len dá a bude naňho čakať kým príde s troma gaštanovými koňmi a v rodnej dedine postaví domček. To všetko však Zápotočný vypočul a rozhodol sa prekaziť ich plány.
Peter najprv robil na píle, potom sa dal na kupčenie koní a začal stavať domček na mieste, kde bývali jeho rodičia a kde aj zomreli v plameňoch. Ujček ho prichýlil pod svoju strechu a so stavbou mu pomáhal. Trvalo skoro dva roky, kým sa Peter na to všetko zmohol. Keď sa vrátil aj s troma požičanými gaštanovými koňmi, v dedine sa dozvie, že Magdalénu Jano násilnícky zneužil a vydala za neho. Jano je na ňu surový, lebo ju stále upodozrieva, že čaká toho s troma koňmi. V ten deň boli Magdaléna s mužom na poli a Peter sa pobral za nimi. Tu musel Magdalénu kriesiť, keď ju kôň kopol, pretože ho Jano nedal oddýchnuť, stále ho štval a šľahal.

Raz keď pozatváral všetky brány a išiel mučiť koňa žeravým kutáčom, kôň ho kopol a pod jeho kopytami zomiera.
Peter si chce po Janovej smrti Magdalénu vziať za ženu, ale jej matka v tom bráni, pretože nechce prísť o Janov majetok. Z tohoto dôvodu sa spolu dajú tajne zosobášiť a navždy odchádzajú z dediny, na ktorú chcú navždy zabudnúť.
Postavy
Peter – miluje Magdalénu; hlavná postava príbehu
Magdaléna – dievča, ktoré vyrastalo s Petrom, tiež ho miluje, ale jej matka chce aby si vzala bohatého Jana Zápotočného, ktorého doslova nenávidí; Jano je na ňu veľmi zlý.
Jano Zápotočný – krutý a bohatý človek, ktorý aj napriek tomu, že si má vziať Magdalénu, chodí za inou, ktorá ho udala za pašovanie koní, pretože sa o jeho budúcej svadbe dozvedela.
Jozef Greguš – Magdalénin bratranec
Citát
Hoci ma to stálo mnoho utrpenia, hoci som musel prejsť horami prekážok, som rád, že som vytrval a nezradil v sebe človeka. Môžbyť preto, že som sa nespreneveril ani jednej z dobrých ľudských vlastností, odmenil ma život po zásluhe dobrým.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?