Margita Figuli Tri gaštanové kone

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 9625×

Příbuzná témataMargita Figuli Tri gaštanové kone

Životopis: Margita Figuli (* 2. 10. 1909) Vyšný Kubín. Ľudová škola v rodisku, nižšie gymnázium a jedna trieda meštianky v Dolnom Kubíne. Pôvodne chcela študovať maliarstvo. Keď z toho musela zísť, zapísala sa na Obchodnú akadémiu v Banskej Bystrici (1924 – 1942). Po matúre pracovala ako anglická korešpondentka v Tatra banke- Bratislava. Od polovice tridsiatych rokov sa jej publicistika zjavovala v Živene, Eláne, Slovenskom denníku, Rádiu, Dennici, Slovenskom rozhlase.


Obsah diela: Príbeh o mladom Petrovi, skupovačovi dreva a jeho láske Magdaléne. Peter sa pozná s Magdalénou už od detstva. Pri ceste z hraníc sa stretne s Jožkom Gregušom, Magdaléniným bratrancom, a s Janom Zápotočným, bohatým človekom, ktorý práve pašuje spolu s Jožkom kone. Peter sa dozvie, že Jano sa chce s Magdalénou oženiť. Jano bol Petrovi nesympatický už od prvej chvíle, okrem iného aj preto, lebo bol neúctivý ku koňom, ako aj iným zvieratám. Magdalénina lakomá matka Maliaríková chce, aby sa jej dcéra vydala za Jána Zápotočného, kvôli jeho peniazom. Magdalénin otec vie rovnako ako aj Jožko Greguš, že Magdaléna má rada len Petra, aj keď nie je bohatý. Pani Maliaríková sľúbi svoju dcéru Zápotočnému. Peter odíde do krčmy, kde sa neskôr rozhodne, že odíde. Potom príde pán Maliarík a presvedčí ho, aby zostal aspoň na svätojánske ohne. Peter, Jožko a Jano už sú na vrchu, očakávajúc Magdalénu. Jano je nazlostený, keď Magdaléna dlhšie neprichádza a začne ju nahlas kritizovať a ohovárať. Keď sa zjaví Magdaléna, Jano si k sebe zoberie jednu zo žien, aby Magdaléna žiarlila. Neskôr idú všetci traja na prechádzku na koňoch. Jano so sebou zoberie neznámu ženu, aby Magdaléna žiarlila ešte viac. Jožo vezme Magdaléninu kamarátku a Peter Magdalénu samotnú. Neskôr sa Jano odpojí a ostatní pokračujú v ceste. Peter sa pokúša nadviazať s Magdalénou rozhovor, ale ona sa tvári, že nepočuje. Potom ucítia kone medveďa, ktorého vyplašil hluk zo zábavy. Oba kone sa splašene rozutekajú aj s jazdcami, každý na inú stranu. Keď Peter dostane koňa pod kontrolu, už sú od seba ďaleko. Rozhodne sa porozprávať sa s Magdalénou. Pýta sa jej, prečo si ho nevšíma a či ho ešte ľúbi. Ona mu povie, že je to už dávno, čo sa videli naposledy a že nevie, či sa od vtedy Peter nezmenil. Na Petrovu otázku, čo má urobiť, aby si bola istá. Magdaléna odpovedá, aby postavil dom pre nich, aby sa vzdal tuláctva. Ona ho bude čakať hoci aj rok, dva, či tri. Sobáš bude odďaľovať najviac ako sa bude dať.

A keď to Peter spraví, nech privedie tri gaštanové kone a nech ich uviaže na mieste, kde sa stretnú. Z kríkov zrazu vyskočí Jano Zápotočný a plný žiarlivosti chce Petra zabiť. Peter ho však zneškodní a Jano upadne do bezvedomia. Magdaléna navrhne, aby sa rozdelili. Aj keď Jano pravdepodobne nikomu nevytára, či videl a počul, lepšie bude, keď ich neuvidia vychádzať z hory spolu. Peter sa poberie rovno do rodného Turca. Hneď začne stavať dom. Zo začiatku mu pomáhajú jeho strýko a teta, neskôr, keď ľudia vidia jeho húževnatosť a odhodlanosť, začnú mu pomáhať aj chlapci z dediny. Neskôr však príde hospodárska kríza, a žilinská píla ho musí prepustiť. Potom zavíta do dediny cudzinec, ktorý obchoduje s koňmi. Celá dedina mu odporúča Petra, ktorý nakoniec aj to miesto dostane. Takto sa dostane aj ku trom gaštanovým koňom. Neskôr musia teta s ujom odísť a darujú mu ich dom. Dom ktorý stavia bude vraj pre syna. Peter sa po dvoch rokoch vráti za Magdalénou a zistí, že sa už pred rokom vydala. Vyberie sa na gazdovstvo Zápotočného a vidí, ako Magdaléna s Janom orú. Jano surovo mláti koňa. Hlavne pre to, aby trápil Magdalénu. Bol to totiž tiež gaštanový kôň. Petra to nahnevá a cvála ku nim. Medzitým Jano tak surovo bije koňa, až sa mu kôň vzoprie. Magdaléna ho neudrží a padá na zem. Peter odsotí Jana a ten opäť upadne do bezvedomia. Peter stihne zachrániť Magdalénu pred koňom. Keď ho vidí, chvíľu si neuvedomuje, že je to on. V krátkosti mu povie, nech odíde, lebo teraz je Zápotočného ženou. Peter odíde a ubytuje sa v krčme. Krčmár vie o troch gaštanových koňoch, lebo raz prišiel Jano Zápotočný a všetko mu povedal. Peter sa dozvie, že Magdaléna umiera, ale Jano Zápotočný nedovolí, aby ju čo len navštívil. Magdaléna však zázračne vyzdravie. Peter pochopí, že tu už nemá čo robiť a rozhodol sa, že odíde. Naraz počuje krik. Je to Zápotočného sestra. Utekajú spolu s ostatnými mužmi z dediny na ich gazdovstvo. Vidia, ako Jano pred Magdalénou vypaľuje na koňa žeravým kutáčom slovo tulák. Teraz však mieri ku koňovi a chystá sa mu spraviť niečo horšie. Peter vybije okno, keďže dvere sú pevnejšie, a beží k nim. Jano koňovi vypálil oko a ten sa mu vytrhol. Slepý kôň sa vzpiera a podkutou nohou stúpi na Janovu hlavu a zabije ho. Slepý kôň potom v rýchlosti nabúra do steny tak silno, že ho museli utratiť. Po pohrebe odíde Magdaléna s Petrom, ako mu sľúbila.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?