Margita Figuli Tri gaštanové kone

Kategorie: (celkem: 853 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. července 2006
  • Zobrazeno: 4337×

Příbuzná témataMargita Figuli Tri gaštanové kone

Autorka v tomto diele zobrazila hlboký citový vzťah Petra k Magdaléne Maliarikovej. Peter ide požiadať Magdalénu o ruku. Lenže v tej dobe ju o ruku tiež žiada Jano Zápotočný. Magdaléna by sa radšej rozhodla pre Petra, lenže matka to nepripustí, pretože Peter je iba chudobný človek, ktorý nemá vlastný dom (býva u ujčinej). Preto matka Magdalény rozhodne pre Zápotočného, ktorý má všetko. Mnoho peňazí, dom i druhú polovičku leštického chotára.
Magdalénina matka:
"Radšej by videla dcéru na márach, ako by sa mala vzdať leštického chotára."
Peter:
"Zbytočne som si zakladal na svojej hlbokej a čistej láske. Chybovala mi k nej druhá polovička leštického chotára, aby som sa vyrovnal Zápotočnému a to bolo hlavné."
Peter je z toho otrasený, ale nevzdáva sa. Magdaléna sľúbila, že sa za Zápotočného nevydá, že počká, kým Peter postavý dom a príde pre ňu na troch gaštanových koňoch. Peter sa teda varacia domov a hneď sa pustí do roboty. Neskoršie si prenajme dom a poberie sa pre Magdalénu. No tam ho čaká ďalší zármutok. Dozvedel sa, že Magdaléna je už rok vydatá. Peter sa chce pomstiť. Dozvedel sa, že Maliarikovci sú na poli. Pobral sa za nimi a keď prišiel na pole videl, že Zápotočný bije koňa, ktorý sa splašil a zvalil na Magdalénu. Peter priskočil k Zápotočnému, vytrhol mu bič a šľahol ho s ním. Neskoršie Magdaléna ťažko ochorie a všetci si myslia, že zomrie. Magdalénina matka Petra vyhnala. Na druhé ráno sa Peter dozvedá, že Magdaléna žije. Keď bol Peter v krčme zrazu bolo počuť hrozný krik. To u Zápotočných Jano vypaľoval koňovi meno TULÁK. V tom sa kôň vytrhol a kopol ho. Zápotočný bol na mieste mŕtvy. Po pohrebe Magdalénu farár, Zápotočného sestra a Peter prehovorili, aby odišla s Petrom do Turca a zabudla na to čo bolo.
"Verná a čistá láska prekoná všetky prekážky a napokon zvíťazí.".

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?