Manažment ako umenie

Kategorie: Ekonómia (celkem: 556 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 2361×

Příbuzná témataManažment ako umenie

Manažment ako umenie
Mark H. McCormack : 110% Riešení

Chcela by som Vás oboznámiť s veľmi zaujímavou témou, ktorá sa týka predovšetkým vrcholových manažérov. Je to vlastne téma, ktorou sa zaoberáme aj my. A to ako najlepšie využiť vlastný čas, maximálne zhodnotenie našich schopností, vedieť vyhrávať, maximálne zhodnotenie našich príležitostí. Toto sú základné časti aj tejto skvelej knižky. Odjakživa obdivujem športovcov. Pripadá mi, že sú stelesnením ideálu. Dávajú životu všetko, čo v nás je, angažujú sa na 110%. Na dosiahnutie takýchto výkonov však talent nestačí. K atribútom, ktorými sa vyznačujú vynikajúci jedinci, patrí disciplína, sústredenie a odhodlanie. Všetci ľudia majú bez výnimky nejaké nadanie. Musíte však nájsť v čom ste veľmi dobrý a tak v tej oblasti budete mať nádej na úspech. Tým si môžete vytvoriť náskok pred ostatnými. Ak nájdete svoje nadanie snažte sa ho čo najlepšie využiť. Ak sme si už vybrali činnosť , v ktorom by sme boli veľmi dobrí a chceme byť lepší potrebujeme si vytyčovať ciele. Ciele, ktoré môžete v prítomnosti urobiť. Treba sa vždy sústrediť na to, čo momentálne robíte. Pokiaľ milujeme to čo robíme, vieme nakaziť svojou náladou a chuťou do práce aj ostatných. Pokiaľ nemilujete svoju prácu, ktorú robíte, nebudete mať radosť Zaplatiť musí: úspechu, alebo dokonca žiadny úspech nedosiahnete.
Musíme svoj cenný čas, čo najlepšie využiť do poslednej sekundy a dobre využiť. Usilovná práca je zdrojom energie a čím viac sa budeme snažiť tím viac práce zvládneme.
Kupujúci práci potrebuje človek aj určité informácie. Hodnota informácií sa znižuje úmerne ktorému, koľko ľudí ich má. Manažér potrebuje mnoho informácií. Informácie, ktoré potrebuje by mal vedieť vyčítať Zaplatiť musí: novín za desať minút. Niektorí ľudia trávia čítaním novín celú cestu do práce miesto toho by si mali radšej venovať úlohám, ktoré nejako súvisia s jeho kariérou a životom, miesto toho aby pasívne čítal noviny. Čítanie novín si odložme na neskoršie keď už nepodávate také výkony ako na začiatku dňa.
Ak v skutočnosti chcete podávať 110% výkon, každý deň. V prvom rade sa snažte pozrieť sa do minulosti ako vyzerá váš bežný týždeň. Musíme sa sami seba opýtať, či by nám lepšie plánovanie nepomohlo, lepšia organizácia svojich činností. Stratený čas už nikdy nemôžete vrátiť. Ďalšiu chybu však robia aj tí, ktorí si naplánujú veľa práce a jednotlivé práce nestíhajú uskutočňovať. Príkladom je manažérka jednej nemenovanej firmy.

Robila tu ako manažérka pre športovcov, bola začiatočníčkou a začínala svoju kariéru. Táto manažérka ho chcela získať pre svoju firmu jedného nadaného tenistu a chcela ho získať pre svoju firmu ďalšieho zákazníka. Vždy sa snažila byť v jeho blízkosti a na jeho turnajoch. To sa jej darilo dodržať dovtedy, kým raz tento náš nadaný tenista ju rozhodol pozvať na turnaj po ktorom sa konal večierok. S radosťou ona prijala, lenže naša manažérka sa mohla dostať za ním iba ak zvládla úlohu, ktorú jej určil šéf. Tak naša manažérka sa snažila aby stíhala a tak bola už 24 hodín na nohách bez oddychu. Prišla aj na večierok a nášho nadaného tenistu sa opýtala koho by rád spoznal. Manažérka ho s radosťou predstavila a však, keď mala predstaviť nášho tenistu dostala okno a nevedela jeho meno. Z prepracovania si naň nevedela spomenúť. Neskoršie sa tento nadaný tenista rozhodol pre inú firmu. Musíme si uvedomiť, že človek podáva počas dňa vždy iné výkony, raz naša hladina klesá inokedy stúpa. V prípade, že sa snažíme prekonať pri poklese našom výkone a brániť sa únave tým sa nám odčerpá viac energie. V Japonsku je taký zvyk, že je vyhradená hodina spánku cez pracovnú dobu. Istý manažér prišiel na obchodné rokovanie a mal príchod o pól druhej na jeho prekvapenie každý ležal v podniku buď na pohovke, na stole a pod. Vysvetlili mu, že prišiel akurát cez oddychový čas, tak aj on si sadol a zadriemal o pól hodinu sa každý prebral a pracovali ďalej aj náš manažér bol unavený po lete a tak oddýchnutý sa mohol pustiť do obchodného rokovania, na ktorom sa mohol lepšie sústrediť a podávať 110% výkon. Takisto musíme však vedieť, že kedy je naša práca hotová. Mnohý ľudia to však neovládajú. Jeden návrhár stavieb pracoval dlho do noci na jednom projekte, chcel ho mať čo najlepší, keď projekt dokončil, vždy ho napadla nová myšlienka. Do konca projektu ho však možno zlepšil len o 2%. Zákazník, ktorý si však tento projekt objednal si vôbec nevšimne to 2% zlepšenie. Takisto sa musíme snažiť o to aby sme mali každý deň iný a aby nebol taký ustálený a nezaujímavý, stereotypný. Musíme si nájsť čas na naplánovanie ďalšieho dňa a snažiť sa orientovať podľa tohto plánu. Musíme využiť každú minútku. Napríklad schôdzku si dohodnite na 12.03 - nezvyčajná hodina, však ale sa snažte ju dodržať. Ďalej snažte sa vyhýbať aj čakaniam na telefonáty. V prípade, že sa idete rozhodovať o dôležitých veciach na to si musíte dať väčší časový odstup. Neprinášajme unáhlené rozhodnutia, bez dôkladného premyslenia a bez toho aby ste si nedali poradiť.

Každý človek má určité prednosti - musíme si tieto prednosti nájsť a musíme zistiť aj vlastné nedostatky a prispôsobovať sa im. Zistíte napríklad, že v jednom obore ani pri maximálnom výkone nevyniknete nad priemer, venujte sa nejakému inému , kde sa vám bude lepšie dariť. Musíme sa však sústrediť na drobnosti , lebo sú výsledkom dlhodobého víťazstva. Ak sme raz dosiahli víťazstvo musíme si ho vedieť vychutnať a vedieť sa Zaplatiť musí: nej radovať naopak prehru musíme nenávidieť. Ak chcete byť vynikajúcim šéfom, podívajte sa na svojich rodičov. Dobrý rodičia sú prirodzenými šéfmi. Vedia motivovať, vzdelávať a udržovať kázeň. Sú dôsledný. Vždy sú poruke keď ich potrebujete. Niektorí ľudia si myslia, že ak si dajú poradiť od starších ich hodnota rozhodovania klesne. Dôležité si dať poradiť od skúsenejších. Ale musíme nájsť vždy toho pravého človeka od koho si dať poradiť. Ako sa správne poradiť:
- priznať si, že potrebujem poradiť
- zamyslieť sa nad zdrojom
- obrátiť sa Kupujúci správnemu zdroju
- vybudujem si štáb poradcov
Pri obchodnom rokovaní je veľmi dôležitý prvý dojem nie posledný. Hovorí sa, že trvalé vzájomné vzťahy nevyrastajú v veľkých udalostí, ale Zaplatiť musí: drobných kontaktov. Pri každom obchodnom jednaní Vám neprinesie úžitok ale na konci sa vždy dostaví nejaký výsledok. Pri rokovaniach vždy dochádza Kupujúci určitým konfliktom alebo rozchode názorov jednotlivých strán. Vzniká tu otázka skúsiť to po dobrom alebo po zlom. Samozrejme inteligentní ľudia pristupujú vždy korektne a ochotou. V prípadoch, že si my plníme záväzky a druhá strana ich neplní môžeme pritlačiť a vydať ultimátum.
Na jednotlivé ponuky treba odpovedať. snažme sa stručne a rýchlo. Kupujúci jednotlivým listom, si vždy píšte poznámky. Na záver by som vás chcela upozorniť na to však , že všetko treba brať rezervou a netreba si preceniť svoju silu a ani ju podceniť. Ešte jedna dobrá rada pre budúcich šéfov, keď príliš budete chodiť kontrolovať svojich podriadených a neustále im budete hovoriť čo majú robiť, môže sa vám stať, že si vás prestanú všímať a strácate kontrolu nad nimi.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?