Mačky

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 5489×

Příbuzná témataMačky

Čeľaď mačkovité (Felidae): Mačkovité šelmy sa delia na dve hlavné skupiny a to najmä podľa veľkosti. Do prvej skupiny patria veľké druhy ako sú tigre, leopardy a levy. Do druhej skupiny patria pumy, rysy a mnohé druhy malých divých mačiek aj mačka domáca. Existuje spolu 37 druhov mačiek.

Mačka domáca (Felis silvestris domestica): Žije v spoločnosti človeka od začiatku historického obdobia. Pravdepodobne ju zdomácnili Egypťania, keď ju používali v boji proti potkanom a myšiam v obilných skladoch. V starom Egypte boli mačky posvätnými zvieratami.
Dnes žije veľa druhov mačky domácej. Zvyčajne sa plemená delia na dve základné skupiny a to na plemená dlhosrsté a krátkosrsté. Dlhosrsté mačky sú známe ako mačky perzské a angorské. Krátkosrsté mačky sa delia na mačky domáce krátkosrsté a rôzne cudzie plemená. Najznámejšou krátkosrstou mačkou je siamská mačka, ktorá je aj najpopulárnejším výstavným druhom. Bezchvostú mačku manx ľahko poznať podľa toho, že jej chýba chvost, ponáša sa na králika tvarom tela aj srsťou. Zvyčajne sú zlostné a nezávislé, ale dobre sa dajú chovať. Sfarbenie kožúška a jeho kresba: Kožúšok tvorí mäkká spodná podsada, ktorá mačku zohrieva a ochranná vrstva hrubšej vrchnej srsti, ktorú tvoria pesíky. Kožúšok môže mať rôznu farbu, môže byť jednofarebný alebo posiaty škvrnami, pruhmi či fľakmi. Fúzi mačiek sú farebne zladené s farbou kožúška. Sú to dlhé citlivé brvy, ktoré pomáhajú mačke najmä v noci pri skúmaní okolia hmatom.

Charakteristika mačky: Domáce mačky v mnohom pripomínajú svojich divožijúcich príbuzních. Sú to výborní lovci, silní a zdatní, s výborným sluchom a ostrým zrakom. Majú zakrivené pazúry, silné čeľuste, ostré zuby a fúzy citlivé na dotyk.Oči mačky sú prispôsobené na lov noci. Zreničky sa rozširujú, aby vpustili dnu maximum svetla. Zrkadlovitá vrstva na pozadí oka zväčšuje intenzitu svetla. Mačky sú prirodzene zvedavé a výborne lozia a skáču. Pružná chrbtica im umožnuje širokú škálu pohybov. Mačka môže zatiahnuť pazúry, chráni ich tak pred otupením. Každý pazúr je prirastený o kosť prsta. Zaťahuje sa pomocou väzív, ktoré naťahujú svaly. Ostré pazúriky slúžia na zabíjanie koristi a na lezenie. Mačky často škriabu pazúrikmi po stromoch alebo iných tvrdých predmetoch – brúsia si ich. Doškriabaná kôra stromu slúži aj ako označenie teritória mačky. Správanie mačiek: Väčšina domácich mačiek síce nemusí loviť potravu avšak ich lovecké inštinkty ostali zachované.

Mačky sú totiž od prírody lovci a svoju korisť chytajú tak, že sa k nej potichu prikradnú a prekvapia ju. Zovrie korisť do pazúrov a zabije ju mocným uhryznutím, najčastejšie do zadnej časti hlavy, čím jej zlomí väz. Mačky sa často hrajú so svojou korisťou, skôr ako ju zabijú. Lovia najmä v noci a to myši, malé vtäky a hmyz. Mačky trávia aspoň hodinu denne starostlivosťou o srsť, ktorú olizujú drsným jazykom. Takto ju udržujú v dobrom stave a ochladzujú sa v horúcom počasí. Mačka spí v priemere až o dvojnásobok dlhšie než iné cicacve, prespí tri štrvtiny dňa v krátkych intervaloch. Ich ľahký spánok je skôr driemaním, z ktorého sa môžu okamžite prebudiť. Hlbokým spánkom mačka zaspí len, keď sa cíti bezpečne. Veľké citlivé uši zachytávajú aj zvuky nrpočuteľné pre človeka. Mačky vyjadrujú priateľstvo alebo vlastníctvo aj pachom. Ľudí alebo predmety si označujú pachom, tak že sa o nich obtierajú hlavou a chvostom, kde majú umiestnené pachové žľazy. Ľudia tento pach necítia.
Vyľakaná mačka ustupuje, až kým ju nepriateľ nezaženie do rohu. Očami hľadá únikovú cestu a keď sa nepriateľ pohne k nej, na výstrahu môže zdvihnúť labku, prípadne ňou poškrabať. Mačky sa k ľudom zvyčajne nesprávajú agresívne, ale keď sa cíti ohrozenaá nahrbí chrbát, zježí srsť a chvost drží strnulo nahor. Mačka takto vyzeraá väčšia, čo jej pomáha zastrašiť nepriateľa. Mačka môže aj vrčať a prskať. Mačka je ideálnym domácim zviratkom. Postará sa o zaáavu, je nežná a až prekvapujúco samostatná, hoci tak ako iné domáce tvory vyžaduje starostlivú opateru. Je ideálnym spoločníkom mestských ľudí, milým priateľom najmä detí, ale aj dospelých.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?