Mačka domáca

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 7572×

Příbuzná témataMačka domáca

Prvé cicavce
Pred 65 - 70timi miliónmi rokov vznikol nový a nie veľmi dôležitý druh zvierat. Boli to prvé cicavce – malé zvieratá, ktoré liezli po stromoch. Mali dlhé nosy, požierali hmyz a neboli veľmi bystré. Neskôr sa niektoré stali mäsožravcami, iné bylinožravcami. Tieto posledné mäsožravé cicavce boli najstaršími predkami mačky.

Vývoj kreodontov
Prvé mäsožravé cicavce, nazývané kreodonty, mali malý mozog. Pokračovali vo vývoji a vytvorili celé spektrum šeliem dosahujúcich veľkosť vlka alebo leva. No nízka inteligencia viedla k úpadku až vyhynutiu pred 10-timi miliónmi rokov. pred ich vyhynutím sa z nich vyvinul nový druh zvierat – Miacis, ktorý mal pomerne veľký mozog. Z Miacis sa vivinuli všetky dnešné mäsožravce vrátane psovitých a civetovitých. Je pravdepodobné, že rodina mačkovitých šeliem pochádya práve z prastarého rodu civetiek. Zviera, ktoré bolo napoly mačkou a napoly civetou, nazývame Proailurus. Malo dlhé
nohy a chvost. pred 25-imi rokmi sa objavila prvá, skoro ozajstná mačka, ktorá chodila po špičkách. Tento tvor sa volá Pseudoailurus

Prvé skutočné mačky
Asi pred 20-timi miliónmi rokov prvé skutočné mačky sa začali prikrádať po zemi. Boli to veľké i malé druhy ako Martelliho divá mačka. Medzi jej potomkami bola aj Felis silvestris. Rozšírila sa asi pred 9 – 6-timi tisícmi rokov. Rozšírila sa po celej Európe a dala vzniknúť trom hlavným typom. V zásade predpokladáme, že mačka domáca pochádza z africkej divej mačky. Zdomácnenie mačky
Zdomácnenie má pravdepodobne pôvod na Strednom východe. Mačky sa našli u pravekého človeka v kopách odpadkov. Nie je jasné, či na ne poľoval, či ich krotil a pestoval...
Starí Egypťania používali mačky ako strážcov obilných skladov a uctievali ich ako bohov. Keď zomreli, smútili. Dávali ich mumifikovať, vďaka čomu bol identifikovaný prvý cdomáci druh mačky ako Felis libyca.
mačky boli privezené z Egypta do Talianska, odkiaľ sa rozšírili po celej Európe. Z Anglicka ich prví kolonisti vzali so sebou do Nového sveta.
Predkovia dlhosrstých mačiek pochádzajú asi y divých mačiek z Iránu a z Afganistanu.
Mačky majú obrovský zmysel pre udržanie rovnováhy. Spôsobuje to najmä rýchlosť mačacej svalovej reakcie na značne rýchle posolstvá, ktoré vysielajú oči a rovnovážne orgány vo vnútornom uchu prostredníctvom mozgu.

Umenie padať
Keď mačka padá vo vzduchu, jej oči a zvláštne orgány vo vnútornom uchu vysielajú signály do mozgu informáciu o postavení hlavy voči zemi.

Hlava mení pozíciu, kryštáliky a tekutina vo vnútornom uchu reagujú a citlivé chĺpky zaznamenávajú tento pohyb. V milisekundách mozog prijme signál a vysiela ultrarýchle nervové signály do hlavy, aby sa uviedla do primeranej polohy k zemi. ostatok tela sa prispôsobí hlave a mačka môže perfektne pristáť.


Chôdza
Mačka kráča s minimálnou stratou energie. Zadné nohy sa pohybujú mierne rýchlejšie ako predné. Ťažisko mačacieho tela je posunuté k hlave, predné končatiny podopierajú kostru. Tlak vpred spôsobujú zadné nohy. Chodia na špičkách prstov. Je to ideálne na behanie.

Beh
Keď beží, jej končatiny sa pohybujú výlučne vo vzduchu.

Šplhanie
Mocný chrbát a svaly zadných nôh pomáhajú mačke pri šplhaní. Väčšinou sa začína šplhať počiatočným skokom, aby získala výšku. Mačky sú vrtké pri lezení hore, nie však pri lezení dole. Nemôže totiž používať svaly zadných končatín tak, aby držali váhu tela vzadu, a pazúry sa točia v nesprávnom smere.
Cvičenie
Naťahovanie im nahrádza všetky cviky potrebné na udržanie kondície.
U niektorých ľudí sú mačky obézne, ale vôbec im to neničí zdravie.

Mačka domáca si zachovala všetky vnímacie schopnosti, ktoré používa tiger zakrádajúci sa nočnou džungľou.
Zrak
Oko má veľmi podobnú stavbu ako ľudské, no v mačacom sa nachádzajú dôležité modifikácie, ktoré jej umožňujú robiť to, čo my nemôžeme.
V úplne zatemnenej miestnosti nevidí mačka o nič viac ako my. Dokáže však zachytiť aj to najmenšie množstvo svetla v okolí /mačacie oči zachytia aj len útržky svetelnosti/.
Oko používa metódu v podobe ˝ zrkadla ˝ umiestneného za vysoko citlivou sietnicou. Toto zrkadlo ešte pozostáva z 15tich vrstiev svetlolomných buniek s kryštálkami guaninu a pigmentu. Nazýva sa tapetum licidum. Slabé lúče svetla sa dostanú do očí, prejdú okom, dotknú sa a stimulujú svetlo prijímajúce bunky v sietnici /tyčinky a čapíky/. Tieto potom pokračujú tak, aby ich zrkadlo odrazilo a opäť skontaktovalo s tyčinkami a čapíkmi ešte raz. Táto dvojitá dávka umožňuje svetelný efekt a zintenzívňuje nočné videnie mačky. Svietenie zrkadla vytvára charakteristické zlaté alebo zelené žiarenie mačacieho oka v tme.Mačky majú oproti nám väčší zorný uhol. Zrenica sa sťahuje pri jasnom svetle a rozťahuje pri slabom. Zrenica nie je rovnaká u všetkých mačkovitých druhov a plemien. Mačka lepšie vidí v tme, ale nerozlišuje jemné detaily tak ako my.


Čuch
Mačky majú 19 miliónov špecializovaných nervových ukončení v membráne, ktorá sa nachádza v nose. Človek ich má iba 5 miliónov, dlhonosý pes ako napr.

foxteriér ich má 148 miliónov.
Mačací nos je mimoriadne citlivý na vône, ktoré obsahujú dusíkaté zložky. Zvláštnu čuchovú rozkoš u nich vyvoláva rastlina kocúrik obyčajný. Obsahuje olej, ktorý je chemicky príbuzný látke, ktorú vylučuje samica mačky v moči, a preto tak priťahuje kocúry, ktoré sa v nej naťahujú a váľajú ako v extáze. Ďalšia rastlina valeriána vyvoláva podobné účinky.
Existujú dohady, že niektoré pachy prichádzajú do kontaktu s málo prebádaným orgánom, umiestneným v prednej časti ústnej klenby, pozostávajúcim z malého vačku vystlaného čuchovým receptorom v nose. Tento organizmus, takzvaný Jacobsonov orgán je pravdepodobne spojený s čuchom aj s chuťou. Chuť
Sú to vyslovené mäsožravce. Niektoré nemôžu cukor ani stráviť.

Sluch
Je druhým najdôležitejším zmyslom. Má 40 svalov, ktoré obhospodarujú každé vonkajšie ucho. Dokáže otočiť uši tak, aby mohla presne lokalizovať zvuk. Mačka obracia uši omnoho rýchlejšie ako pes. Ucho je nepravidelné a asymetrické. Počuje o 2 oktávy vyššie ako najvyšší tón, ktorý počuje človek, a dokonca o pol oktávy vyššie než pes.
Väčšina mačiek sa bez akéhokoľvek tréningu naučí rozoznať slová vyslovené ľudským hlasom.
S pribúdajúcim vekom strácajú sluch. Začína upadať už vo veku 3 rokov. Keď mačka dosiahne 4 a pol roka, je táto strata už zreteľná. Vo všeobecnosti si však vedia mačky s hluchotou dobre poradiť.

Hmat
Je vysoko vyvinutý. Doteraz sme však celkom nepochopili význam mačacích fúzov. Povráva sa, že vyčnievajú vo vzdialenosti, ktorá sa rovná jej maximálnej šírke, atak si údajne môže odmerať, či môže alebo nemôže prejsť cez určitý priestor tak, aby sa ničoho nedotkla a nevyplašila tak svoju korisť. Fúzy sú v tme nesmierne citlivými a rýchlo reagujúcimi anténami. Poúžívajú sa na určovanie vecí, ktoré ich vlastníčka nevidí. Predpokladá sa, že ak sa mačacie fúzy v tme dotknú myši, mačka zareaguje tak rýchlo ako pasca. Existuje i názor, že ek beží alebo skáče v noci nad zemou, môže zohnúť niektoré alebo i všetky fúzy, a tak zmení smer svojho tela v zlomku sekundy. Mačky sú citlivé na chvenie, môžu varovať pred blížiacim sa zemetrasením.
Bystrosť zmyslov im umožňuje reagovať na také veci, ktoré si relatívne otupený mozog človeka nemôže uvedomiť.
Nechajte mačku ísť kam chce, a bude jej jedno, kam pôjde.
Rudyard Kipling


Mačka je menej spoločenský tvor ako pes. Spánok
Prespia asi 16 hodín z 24. Patria k najväčším spáčom medzi cicavcami.

Nevieme, prečo tak veľa spia. Pokým spia, ich mozog pokračuje v činnosti základnej úrovne. Je pozoruhodné, že ich mozog ostáva v hlbokom spánku taký aktívny ako v stave bdelosti a ich zmysly pokračujú v zachytávaní prvých znakov nebezpečenstva. Nervový systém je neustále v strehu. Model spánku pozostáva z obdobia hlbokého a ľahkého spánku. 70% spánku mačiek predstavuje ľahký spánok, 30% hlboký. Snívanie sa dokázalo pri fázach hlbokého spánku.


Lov
Mačka je prirodzený mäsožravý dravec.
V skutočnosti sú zlými poľovníkmi a tomuto sa len učia, najčastejšie od matky.
Po vystriehnutí vhodnej obete pomocou svojich zmyslov, začína sa k nej pomaly a opatrne približovať, pričom sa všemožne usiluje skryť. Ak musí prejsť otvoreným priestorom, pohybuje sa vpred rýchlo takzvaným plazivým behom, s telom tesne pritisnutým k zemi. Tento beh je prerušovaný. Keď dosiahne miesto blízko koristi, kde sa môže trocha skryť, uskutoční stade posledný útok. Trieli vpred s telom pritisnutým k zemi. Ak už môže mačke korisť dosiahnuť skokom, zdvihne prednú časť tela a skočí. Predné labky obeť prepichnú, zadné lebky fungujú ako kotvy, pevne zapreté v zemi. Smrteľné zahryznutie je dobre zorganizované. Zahryzne sa obeti do šije, a tak jej vykĺbi stavce v krčnej chrbtici. Mačka má na to prispôsobené svoje špičiaky. tie sú spojené s nervami, ktoré v okamihu zacítia, kedy sú zuby tesne nad chrbtovými kĺbmi koristi. Hra
Najpozoruhodnejšia mačacia činnosť. Mäsožravce, vrátane mačiek domácich, patria medzi najhravejšie cicavce. Hra sa spája so skúškou na získanie naozajstných zručností, ktoré súvisia s bojom, poľovaním.. Mláďatá sa tak učia základy života dravcov.
Učenie sa a pamäť
Nemôžu sa spoliehať len na inštinkty, mnohému sa musia naučiť. Poľovať sa učí pozorovaním, nie inštinktívne. Mačky sa nedajú vycvičiť tak ako psy. Mačacia pamäť je veľmi dobre vyvinutá. Majú mačky 6. zmysel? Často sa to tvrdilo. Ona má vysoko vyvinuté zmysly, nimi vie zistiť veci, ktoré my nemôžeme. Mačka je nevyspytateľná, ale dokáže komunikovať rôznymi spôsobmi. Používa 4 základné metódy. Vokalizácia, hmat, pach, reč tela..

Každá mačka patrí do mačacej pospolitosti, ak nie je neustále držaná doma. V tejto hierarchii sa musia uznávať pravidlá a rituály, ktoré sú presne stanovené. Mačky sa navzájom poznajú a poznajú aj svoje postavenie v spoločnosti. O svoje postavenie a územie musí bojovať. Hierarchia je organizovaná na matriarchálnom základe. Na vrchole stojí nesterilizovaná samica s množstvom mačiatok.

Keď je sterilizovaná, jej postavenie náhle klesne. Kocúry používajú skôr silu svalov ako mozog. Najdrzejšie a najsilnejšie kocúry bojujú o prestíž. Kastrované kocúry sú vždy na najnižšej priečke spoločnosti. Nekastrovaný kocúr po vykastrovaní klesá v rebríčku. Je to preto, lebo strácajú svoju agresivitu. Bez ohľadu na spoločenské postavenie, všetky mačky majú určité územie. Vlastníctvo sa označuje 3 hlavnými spôsobmi. Mačka môže svoje hranice postriekať močom. Druhá metóda je škrabanie. Ďalším spôsobom je otieranie hlavy o pevný predmet, čím sa prenáša pach z tukových žliaz v koži.

Jestvujú loviská, miesta na stretávanie, územia nikoho. Mačky majú vybudovanú formálnu sieť cestičiek, ktoré spájajú tieto miesta. Kocúry a mačky sa z času na čas stretávajú na týchto miestach, aby si pokojne posedeli v skupinkách, vzdialené od seba 1 až 6 metrov. V čase ruje môžu tieto stretnutia súvisieť s hľadaním sexuálneho partnera. Nevieme prečo sa inak takto stretávajú.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?