Liečivé rastliny

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)Liečivé rastliny

Praslička roľná
Equisetum arvense
Prasličkovité
Equisetaceae
Biologická charakteristika :
Výtrusná bylina s podzemkom, z ktorého na jar vyrastá nerozkonárená ružovkastá plodná byľ s hnedastým klasom výtrusných listov /výtrusy dozrievajú v marci až apríli/. Po vypadaní výtrusov byľ odumrie a namiesto nej výrastie nová, neplodná zelená byľ, vnútri dutá, na povrchu zbrázdená, vysoká 10-60 cm, praslenovito rozkonárená. Plody sú výtrusy.
Výskyt :
Rastie na hlinitých až piesočnatých, trvale mokrých pôdach od nížin až po podhorské pásmo. Nájdeme ju na pokraji močarísk, násypov, kanálov a potokov, na vlhkých poliach, drenážovaných miestach, na tienistých okrajoch lesov a podobne.

Droga :
Vňať prasličky – equiseti herba


Účinok a použitie :
Vysoký obsah kremičitanov a bohaté zloženie drogy určujú rôznorodý účinok a použitie. Droga a preparáty z nej účinkujú silne močopudne. Vyvolávajú zvýšenú činnosť srdca a zosilňujú krvný obeh, pričom sa vylučovacia schopnosť obličiek zlepšuje. Toto predurčuje ich použitie pri zápalových ochoreniach močových ciest, pri kameňoch v obličkách a žlčníku, pri opuchlináchsrdcového alebo obličkového pôvodu / pri akútnej nefritíde sa nepoužívajú, lebo silne dráždia obličky. Zvyšujú látkovú výmenu a s úspechom sa používajú pri ochoreniach žliaz s vnútorným vylučovaním a zvlášť v klimaktériu /pri opuchlinách nôh z narušenej látkovej výmeny a iné/. Zlepšujú odolnosť spojovacích tkanív, preto sa používajú pri reumatických ochoreniach, chronickej polyartritíde a artróze, pľúcnej a kostnej tuberkulóza, bolestivých ochoreniach kože, prípadne pri vypadávaní vlasov, pri zlomeninách a iné.

Zber :
Zberajú sa letné neplodné byle. Pri zbere treba zachovať opatrnosť, aby sa predišlo zámene. Väčšina ostatných druhov je totiž viac či menej toxická.


Myší chvost obyčajný /Myšochvost/
Achillea millefolium
Astrovité
Asteraceae
Biologická charakteristika:
Variabilná trváca bylina vysoká asi 15-60 cm. Z podzemka vyrastajú bezkveté výhonky a niekoľko priamych, tuhých, hore rozkonárených a husto olistených bylí. Byľ i listy sú mäkko vlnaté. Listy striedavé , sediace, v obryse kopijovité, dvojito aý trojito perovito strihané. Kvetné úbory malé, zväčša zo 4-5 jazykovitých kvetov, niekedy ružové /pre zber nevhodné/, usporiadané do chocholíkovej metliny. Plody sú bledé , podlhovasté nažky, zvyčajne bez chocholca.

Obdobie kvitnutia:
Rastlina kvitne v júni až októbri.Výskyt:
Rastie v celej Európe od nížin po subalpínsky stupeň. Hojná burina rozšírená na polosuchých lúkach, pri cestách, v priekopách, na medziach, stráňach, strniskách. Dáva prednosť dusíkatým pôdam /nitrofyt/.
Droga:
Vňať a kvet rebríčka- millefolii herba et flos
Účinok a použitie:
Droga sa používa ako aromatický a horký prostriedok na zlepšenie chuti do jedla a na zvýšenie vylučovania žalúdočných žliaz pri dyspepsii a hyperacidite. Zvyšuje zrážanie krvi a pôsobí na zastavenie krvácania pri hemoroidoch, krvácaní z nosa alebo ďasien, pri liečení rán. Účinkuje adstringentne pri hnačke, stomatitíde, gingivitíde a protizápalovo pri gastritíde, kolitíde s hnačkou a kolikách, zápaloch obličiek a močového mechúra, reumatizme. Používa sa ako choleretický prostriedok pri dyskinézach, poruchách funkcie žlčníka a pri žltačke. Zosilňuje sťahovanie maternice, zvyšuje vylučovanie moču pri hypertonii, účinkuje proti pôvodcom malárie a hlístom.


Zber:
Predmetom zberu je kvitnúca vňat a úbory. Sedmokráska obyčajná
Bellis perennis
Astrovité
Asteraceae

Biologická charakteristika:
Trváca bylina s bezlistou stonkou vysokou 3-15 cm. Listy v prízemnej ružici, na okraji tupo pílkovité, okrajové kvety úboru jazykovité, biele /niekedy červnkasté/, terč z rúrkovitých kvetov. Úbor sa pri zlom počasí a na noc zatvára.Plodom je nažka. Výskyt:
Rastie veľmi hojne po celej Európe v nížinách i alpínskych polohách, najmä na pasienkoch, lúkach, okrajoch lesov a pri poľných cestách. Plnokveté formy, pestované v záhradách, nemajú liečivé účinky.
Obdobie kvitnutia:
Kvitne od február a novembra.
Účinok a použitie:
Výťažky z drogy upevňujú steny drobných krvných vlásočníc / tým zabraňujú mikrokrvácaniam/, pôsobia protizápalovo, protibakteriálne /účinok flavonoidov a trieslovín/, zvyšujú vylučovanie moču a iných škodlivých látok /depuratívny efekt oddávna známy a využívaný/, napomáhajú činnosť žalúdkových žliaz /tonikum/, pôsobia expektoračne a protiskleroticky a znižujú krvný tlak.Zvonku slúžia ako antiflogistikum / pri zápaloch kože/ alebo na osobnú hygienu žien.


Zber:
Zberá sa kvet, teda úbory, ktoré obsahujú predovšetkým saponíny, triesloviny, org. kyseliny, sliz, horčiny /belidín/ a silicu.


Púpava lekárska
Taraxacum officinale
Čakankovité
Cichoriaceae


Biologická charakteristika:
Trváca bylina.

Z jej podzemka vyrastá vretenovitý, dužinatý a rozkonárený koreň, ktorý po poranení – podobne ako celá rastlina – roní biele mlieko. Zo stredu prízemnej ružice listov vyrastá stvol zakončený pomerne veľkými úbormi, tvorenými iba jazykovitými kvetmi. Plodom je typická nažka s chocholcom.
Výskyt:
Rastie na suchých miestach, na medziach, úhoroch, pasienkoch, pri cestách a podobne. Hojná v celej Európe od nížin po subalpínsky stupeň, hlavne v trávnatých porastoch.Obdobie kvitnutia:
Kvitne v apríli až septembri.


Droga:
Koreň púpavy – taraxaci radix
Vňať púpavy – taraxaci herba
List púpavy – taraxaci foliumÚčinok a použitie:
Droga a prípravky z púpavy posilňujú funkcie pečene, žlčníka a obličiek, preto sa používa pri zápaloch pečene, ochorenia žlčníka – žlčníkové kamene, pri nedokonalom rozklade tukov, i ako diuretikum pri zápaloch a kameňoch v obličkách a močovom mechúri. Používa sa tiež ako protihlistový prostriedok. Okrem toho stimuluje látkovú výmenu, zlepšuje chuť do jedla, trávenie, účinkuje pri žalúdočných a črevných ťažkostiach, /črevnom katare, meteorizme a zápche/.

Zber:
Predmetom zberu je koreň, koreň s mladou, ešte nekvitnúcou vňaťou a úbory.
Vratič obyčajný
Tanacetum vulgare
Astrovité
Asteraceae

Biologická charakteristika:
Trváca bylina, v hornej časti so silne rozkonárenou stonkou vysokou do 1 m. Listy sú striedavé, pravidelne perovito strihané, na lícnej strane tmavozeléné, na rube svetlejšie, spodné so stopkami, horné sediace. Segmenty listov sú kopijovité, končisté a ostro pílkovité. Kvetné úbory sú zlatožlžé, s plochým kvetným lôžkom, široké 6-8 mm. Zostavené sú z rúrkovitých obojpohlavných kvetov, dlhých 3-4 mm. Nepríjemne páchnu a majú horkú gáfrovú chuť. Plodom je 5-uholníkové semeno.


Výskyt:
Vyskytuje sa na skalnatých miestach, pri brahoch riek a potokov, v lesoch medzi krovím a pri cestách. Rozšírený v celej Európe, od nížin po horský stupeň.Obdobie kvitnutia:
Kvitne v júli až septembri.


Droga:
Kvet vratiča – tanaceti flos


Účinok a použitie:
Droga tonizuje /posilňuje/ svalstvo a zosilňuje vylučovanie štiav tráviaceho traktu pri zápche, vredoch žalúdka a dvanástnika. Účinkuje protizápalovo a utišujúco pri kolikách a plynatosti čriev, žalúdočných a kĺbových bolestiach reumatizme. Zvyšuje amplitúdu srdcových sťahov, spomaľuje rytmus srdca, zvyšuje krvný tlak, silica zvyšuje vylučovanie žlčovej šťavy, má vermifugálne /pri
črevných parazitoch/, antimikrobiálne a antiseptické účinky.

Droga je toxická !


zber:
Zberajú sa úbory, niekedy aj vňať. Hlavná obsahová látka je silica s prevahou tujónu. Rastlina ďalej obsahuje flavonoidy, horčiny /tanacetín/ a triesloviny.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?