Líbya

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 1732×

Příbuzná témataLíbya

Líbya leží na severe Afriky, na východe hraničí s Egyptom, na juhovýchode so Sudánom, na juhu s Čadom a Nigerom, na západe s Alžírskom a Tuniskom. Strategicky výhodná poloha prispela k vytvoreniu "spojovacieho mosta" medzi východom a západom Afriky a zároveň k spojeniu afrického kontinentu s Európu. Má rozlohu 1 750 000 km2 a patrí jej miesto 3. najväčšej krajiny Afriky. V Líbyi žije približne 5 miliónov obyvateľov.
Na západe krajiny sa rozprestiera planina Jeffara s najväčším mestom Tripolis, v strede leží malebná zátoka Sirte, s rovinami Misurata a Sirte. Druhé najväčšie mesto Benghází sa nachádza na rovnomennej rovine na východe. Pohoria Al-Jabal Al-Gharbi a Al-Jabal AL-Akhard tvoria zaujímavý zvýšený reliéf na 30. stupni severnej šírky. Na 30. stupni južnej šírky je púšť Al-Hamada Al-hamra. V tejto oblasti leží i klenot púšte Ghadames a údolie Al-Jufra s tromi hlavnými mestskými oázami - Houn, Waddan a Sokna, obklopené sopečnými pohoriami Al-Huraj, Al-Hasawna a Assawda. Je to oblasť známa miernym podnebím, hojnosťou pramenistej vody a palmových stromov. Vo východnej časti Ramalat Rabyana a Al-Sarir je nekonečná hora piesku s množstvom rozprávkových oáz.
* Prevažne púštna klíma; len v severnej Cyrenaike stredomorská klíma (zrážky v zime);Zásluhou nedostatku prírodných bariér je počasie v Líbyi značne ovplyvnené púšťou na juhu a Stredozemným morom na severe. V lete tu býva obyčajne veľmi teplo, v rovine Jefara dosahujú teploty 27-31 º C, v púšti až 40 ºC. V pobrežných oblastiach býva 25 - 27 ºC. Klimatickou zvláštnosťou je horúci a veľmi suchý piesok roznášajúci vietor "ghiblí", ktorý môže v priebehu niekoľkých hodín zvýšiť teplotu až na 40 - 50 ºC.

* História Líbye je popretkávaná rôznymi kultúrami. Artefakty predhistorického umenia a rytiny na skalných previsoch v Tadrate, Matchandoush a Acacuských horách sú podľa niektorých bádateľov považované za dôkazy najstarších civilizácií na našej planéte.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?