Lev Nikolajevič Tolstoj Anna Kareninová

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)Lev Nikolajevič Tolstoj Anna Kareninová

Téma: Tragický príbeh lásky Anny Kareninovej k dôstojníkovi Vronskému
Idea: Pokrytecká morálka a predsudky ruskej spoločnosti
Charakteristika postáv:
Anna Kareninová – vydatá žena, opúšťa manžela a dieťa pre milovaného muža, je citlivá, inteligentná, rozporuplná
Alexej Vronskij – dôstojník, bohatý, vzdelaný, spoločenský
Alexej Alexandrovič Karenin – Annin manžel, chladný, vysoko postavený úradník, neschopný akýchkoľvek citov, stará sa iba o svoju kariéru
Konstanin Levin – inteligentný, citlivý, má autobiografické prvky, snaží sa reformovať život roľníkov
Kitty – milá, dobrosrdečná, jemná, jednoduchá
Štefan Arkaďjič Oblonskij – vždy veselý, v spoločnosti obľúbený, podvádza svoju ženu Dolly
Dolly – verná, obetavá, trpezlivá matka

Dej sa odohráva v Rusku v 2. pol. 19. str.
Anna prichádza do Moskvy, aby zabránila rozvodu brata Štefana Arkaďjiča a jeho ženy Dolly. Tu sa stretáva s dôstojníkom Vronským, ktorý sa do nej okamžite zamiluje. Anne sa podarí manželov zmieriť a vracia sa do Petrohradu k svojmu mužovi Alexejovi Alexandrovičovi a synovi Serjožovi. Vronskij si však už nedokáže život bez nej predstaviť, odíde do Petrohradu za ňou a tu stále vyhľadáva jej spoločnosť. Anna ho spočiatku odmieta napriek tomu, že k nemu tiež niečo cíti, napokon ale podľahne. Najskôr sa stretávajú tajne, neskôr aj na verejnosti, jediný, kto o ich vzťahu nevie, je Annin manžel Alexej Alexandrovič. Anna ho nechce opustiť, pretože by tým musela opustiť aj svojho syna. Keď však zistí, že čaká s Vronským dieťa, všetko manželovi povie. Ten nemôže Anninu neveru pochopiť, nevie, čo má robiť, ako má zareagovať, napokon sa rozhodne pre rozvod. Anne sa po čase narodí dcéra. Prežíva však ťažký pôrod a lekári neveria, že ešte niekedy vyzdravie. Umierajúca Anna prosí manžela o odpustenie a odmieta Vronského. Ten je zúfalý a pokúsi sa spáchať samovraždu – zastreliť sa, no nepodarí sa mu to. Aj Anna napokon prežije, vyzdravie a obnoví vzťah s Vronským. Tentokrát chce rozvod ona ale Alexej Alexandrovič ho odmieta, lebo sa bojí spoločenského škandálu. Vronskij a Anna sa spolu vydajú na cestu po Európe. Anna však chce znova vidieť svojho syna, preto sa vracajú do Petrohradu. Alexej Alexandrovič však medzitým synovi povedal, že jeho matka je mŕtva a preto jej nechce stretnutie s ním dovoliť. Anna sa k synovi vkradne tajne v noci. Tu, v Petrohrade, si Anna začína uvedomovať, aké ťažké je jej postavenie v spoločnosti. Pre jej neveru ju všetci odsúdili.

Ani Vronskému sa to napriek veľkej snahe nepodarí zmeniť, preto sa napokon obaja utiahnu na malý statok na vidieku. Vronskij však túži po spoločnosti a čoraz častejšie odchádza. Anna ostáva sama a podlieha záchvatom žiarlivosti, beznádeje a depresiám. Jeden z týchto záchvatov nezvládne, rozhodne sa ukončiť svoj život a trápenie samovraždou a skočí pod kolesá vlaku. Keď sa to Vronskij dozvie, chce tiež spáchať samovraždu ale rodina mu v tom zabráni. Život však už pre neho nemá cenu, preto odchádza bojovať do vojny proti Turkom a dúfa, že tu nájde smrť. Paralelne s príbehom Anny a Vronského sa odohráva aj príbeh Levina a Kitty.
Kitty odmieta Levina, ktorý ju požiadal o ruku, pretože je zamilovaná do Vronského. Levin je nešťastný a sklamaný, odchádza na vidiek, kde žije sám a tu veľa premýšľa, hľadá zmysel života. Vronskij však odchádza za Annou do Petrohradu a zabúda na Kitty. Tej to zlomí srdce a od smútku ochorie. Lekári jej nevedie pomôcť. Rodičia sa rozhodnú, že odcestujú do cudziny do kúpeľov. Tu sa Kitty zotaví. Keď sa po návrate domov znova stretne s Levinom, zamiluje sa do neho a jeho druhú žiadosť o ruku už neodmieta. Vezmú sa a po čase sa im narodí syn.

Celkovým tragickým ladením románu a objektívnym spôsobom rozprávania vyjadruje autor nesúhlas s buržoáznym vývojom Ruska a rozrušovaním patriarchálneho zriadenia.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?