Laserové technológie

Kategorie: Informatika (celkem: 338 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 1605×

Příbuzná témataLaserové technológie

Ak sa vrátime do histórie, tak záznam zvuku začal púť prostredníctvom klasickej vinylovej platne. Mechanicky vytvára stopa a mechanické snímanie malo v tej dobe svoje opodstatnenie, lebo neexistovalo nič lepšie. Druhým systémom bol magnetický záznam magnetofónovú pásku. Značne ohraničené frekvenčné pásmo a vysoký šum boli hlavnými nedostatkami či už kotúčov alebo kaziet.
Skutočným prevratom bolo začiatkom osemdesiatych rokov uvedenie nového záznamového média v podobe strieborného akrylového kotúčika s označeným CD (compact disc). Kapacita predstavuje plných 74 minút hudby, na tú dobu vynikajúca dynamika a kmitočtový rozsah siahajúci až do 22 kHz, čo je ďaleko za rozsahom ľudského ucha. Počiatočná eufória o nezničiteľnosti bila však vystriedaná praktickými poznatkami, ktoré už nevyznievali tak jednoznačne. Kompaktný disk ja aj napriek oveľa vyššej životnosti než kazeta taktiež zraniteľná. Na bližšie pochopenie toho, ako pracuje najčítavanie dát laserom, treba načrieť do teórie.
Základom každého prehrávača je miniatúrny laser a šošovka ( s priemerom niečo cez tri milimetre), ktorej jemný pohyb je ovládaný malými cievkami (zaostrovanie). Priečny posuv zabezpečuje miniatúrny motor a tieto dva pohyby sú neustále korigované, aby laser nestratil stopu. Ak by sme niekoľkonásobne zväčšili plochu CD, videli by sme záznamový riadok s veľkosťou asi jednej desatiny hrúbky ľudského vlasu. Medzera medzi susednými stopami je 1,6 mikrometra(!!!), z čoho je zrejme, akú citlivosť musí mať snímací laser. Ten po roztočení platne začína od strednej časti smerom k vonkajšiemu obvodu.
Na podobnom princípe, ale s ešte menšími rozmermi, pracuje MiniDisc. Jedna strana je optická a je totožná s CD, na druhej je pridaná magnetická vrstva. Vďaka tomu je MD nosič viacnásobne nahravateľný, a to tak, že laser zahreje snímový bod nad teplotu tzv. Curieho bodu a magnetická hladiča z druhej strany mu zmenou poľa odovzdá informáciu zodpovedajúcu logickej nule alebo jednotke. Vďaka systému ATRAC, ktorý v hudbe odbúrava slabé signály prekryté silnejšími, sa na tento vskutku malý kotúčik zmestí takisto 74 minút hudby (aj keď v určitom zmysle ochudobnenej o niektoré menej dôležité a nepočuteľné signály).
Tieto dva systémy boli jedinými s optickým začítavaním, až kým niekto neprišiel na to, že sa dá použiť laser s menšou vlnovou dĺžkou, a dovtedy miniatúrna stopa sa stala ešte miniatúrnejšou.

Tým stúpla kapacita disku z 0,78GB na 4,7 GB a dokonca sa dajú oba systémy skombinovať ( dve snímacie optiky a dve vrstvy nad sebou), čím stúpne kapacita na neuveriteľných 8,5 GB. Na tomto princípe sú založené aj dva nové prevratné formáty, zvukový SACD ( Super Audio CD) a univerzálny DVD (Digital Versatile Disc). V prvom prípade je síce dĺžka nahrávky z komerčných dôvodov rovnaká ako na CD, ale niekoľkonásobne vyššia kvalita je využitá na obohatenie nahrávky o množstvo oveľa presnejších informácií. V druhom prípade sa skomprimovaná obrazová informácia uloží spolu so zakódovanou viacnásobnou zvukovou stopou na jeden disk. Znamená to, že celý celovečerný film je na kotúčiku identickom s CD. Kapacita okrem toho postačuje aj na zábery z natáčania, komentáre a rozhovory s režisérom a hercami.
To je zatiaľ súčasné maximum, ale vývoj ide stále rýchlejšie a nikto nedokáže predpovedať, aké prekvapenie nám malé koncentrované svetielko v prehrávačoch pod názvom laser ešte v budúcnosti prinesie.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?