Labuť čierna (Cygnus atratus)

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 4649×

Příbuzná témataLabuť čierna (Cygnus atratus)

Dĺžka tela: Samec 130 - 140 cm, samica 120 cm
Rozpätie krídel: 160 - 200 cm
Hmotnosť: 5,7 - 6,2 kg

Charakteristika: Jediná austrálska labuť a súčasne jediná s takmer čiernym sfarbením. Zo všetkých labutí má najdlhší krk. Je celá čierna, okrem veľkých koncových pier na krídlach, ktoré sú biele, dobre viditeľné počas letu. Zobák má červenooranžový, na konci biely, nohy čierne. Samica jen sfarbená rovnako ako samec, ale zobák a okolie očí má obyčajne svetlejšie. Mláďatá sa podobajú dospelým, majú však menej výrazné šedohnedé perie. Čierny šat nadobúdajú po prvom roku života. Dospelé vtáky pŕchnu začiatkom jari. V tomto období nemôžu niekoľko dní lietať a často sa zhromažďujú na otvorených veľkých jazerách až v tisícových kŕdľoch.
Rozšírenie: Austrália (takmer celá východná polovica a západné pobrežie) a Tasmánia. V roku 1864 bola labuť čierna úspešne introdukovaná na Nový Zéland, kde dnes obýva severný aj južný ostrov.
Spôsob života: Tieto labute obývajú rôzne sladkovodné jazerá, rybníky a mokrade, niekedy aj zálivy a lagúny pri morskom pobreží. Patria k najprispôsobivejším vtákom. Sú mimoriadne spoločenské a čiastočne sťahovavé. Mimo obdobia hniezdenia ich možno pozorovať na ktoromkoľvek mieste v Austrálii. Dokážu preletieť celý austrálsky kontinent - na občasné zastávky im stačia len dočasné vodné zdroje, napr. sezónne jazierka či zavlažovacie zariadenia na poliach. Na zvlášť priaznivých miestach zostanú kŕdle labutí čiernych niekedy aj celý rok za predpokladu, že tu nájdu dostatok potravy a vhodných miest na hniezdenie. Živia sa rôznymi vodnými rastlinami, ale niekedy sa vychádzajú pásť aj na súš.
Hniezdenie: Obdobie hniezdenia sa zhoduje s obdobím dažďov v jednotlivých častiach Austrálie. Na severovýchode Queenslandu začínajú labute hniezdiť niekedy už v priebehu februára, v západnej Austrálii až v auguste. Labuť čierna pohlavne dospieva vo veku 18 mesiacov, väčšinou však zahniezdi až v 3. - 4. roku. Podobne ako iné labute, aj táto labuť je striktne monogamná. Medzi samcom a samicou je silné puto, spoločne stavajú aj hniezdo a starajú sa o mláďatá. Hniezdo je asi 0,35 m vysoké a v priemere má okolo 2 m. Je postavené v rákosí alebo na malých ostrovčekoch z vodných a bahenných rastlín, vetvičiek a lístia. Na niektorých lokalitách hniezdia labute v kolóniách. Znášku tvorí obyčajne 5 - 6, niekedy až 9 svetlozelených vajec, ktoré neskôr hnednú. Sú eliptické, o rozmeroch 105 x 67 mm.

Obaja rodičia sa striedajú na vajciach po dobu 39 - 43 dní, mláďatá vodia. Vo veku 100 dní sú schopné lietať. Dožívajú sa okolo 10 rokov života, v zajatí o niečo viac.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?