Kurt Cobain životopis

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 2578×

Příbuzná témataKurt Cobain životopis

Kurt Donald Cobain

Každý mladý človek má svojho obľúbeného herca, speváka alebo športovca. Už od roku 1993 si srdcia mnohých mladých ľudí v Európe i Amerike získava skupina, ktorú niektorí nenávidia a iní ju zbožňujú. Je to NIRVANA a najmä jej spevák a gitarista v jednej osobe Kurt Donald Cobain.

Kurt sa narodil 20. februára 1967 v americkom mestečku Aberdeen, ktoré je situované asi 120 km juhozápadne od hlavného mesta amerického štátu Washington. Do svojich siedmich rokov žil šťastne ako všetky ostatné deti. Keď mal sedem jeho rodičia sa rozviedli. Bol to obyčajný rozvod, ale Kurtom to otriaslo. Stal sa z neho plachý a citlivý chlapec. Po rozvode sa ustavične sťahoval od mamy k otcovi a späť. Nakoniec začal rodičom prekážať, a preto sa musel presťahovať k babke do mesta Seattle. Tento úsek jeho života sa odráža aj v niektorých jeho textoch, napr. v Sliver. Už ako dieťa bol Kurt označený ako hyperaktívny. Lekári mu predpísali lieky, ktoré boli založené na morfiu, aby mu pomohli sústrediť sa v škole. Vďaka týmto tabletkám nemohol zaspať často až do štvrtej ráno, a preto mu dávali sedatíva, ktoré ho zasa uspali. Kurt nenávidel školu, cítil sa v nej sám. Viac ako učenie ho bavilo maľovanie a spievanie. Ostatní chlapci sa skôr zaujímali o futbal a šport, preto bol Kurt často s dievčatami. Občas sa aj sám cítil ako dievča. Chlapci sa s ním chceli kamarátiť, ale on ich nenávidel. Vedel, že je to preto, aby sa dostali do spoločnosti dievčat.
Na strednej škole študoval Kurt umenie, čo sa mu veľmi páčilo. Nikto nevie pochopiť, prečo v máji 1985 len pár dní pred postupovými skúškami prestal do školy chodiť. Začal pracovať, ale vôbec sa mu nedarilo a nikde nevydržal dlhšie ako týždeň.
Keď bol Kurt ešte malý, počúval Beatless a Monkees. Jeho otec v 1979 vstúpil do nahrávacej spoločnosti a on začal počúvať skupiny ako Led Zeppelin, Black Sabath a Kiss. Neskôr sa mu páčil aj britský alternatívny rock skupín Clash a Sex Pistols. V deň svojich 14. narodenín si kúpil svoju prvú gitaru. Od tohto dňa sa učil hrať a vytváral svoj vlastný hudobný štýl. Spriatelil sa s aj grungeovými skupinami v Seattli a niekedy im pri koncertoch pomáhal.
V roku 1986 spolu so svojim bývalým spolužiakom Kristom Novoselicom založil Kurt skupinu Nirvana. Hral na gitare a spieval a Krist hral na bass-gitare. Veľkým problémom bolo nájsť kvalitného bubeníka. Po niekoľkých pokusoch s rozličnými hudobníkmi konečne našli toho pravého.

Bol to Dave Grohl, bubeník skupiny Scream z Washington, D. C. V 1988 nahrali svoju prvú skladbu a netrvalo dlho, kým im vyšiel aj prvý singel Love Buzz. Už nasledujúci rok vydali album z názvom Bleach. Celá jeho výroba stála 600 dolárov, čo nebolo veľa. Začali svoje prvé americké turné. Ešte v roku 1989 mali aj prvý európsky koncert v anglickom meste Newcastle. Vydali ďalší singel, ale ten nebol úspešný. Nirvana mala pocit, že hudobný priemysel ju prijal neférovo. Rozhodli sa teda zmeniť nahrávaciu spoločnosť. Uzavreli zmluvu so spoločnosťou David Geffen´s Records. V roku 1991 začali pracovať na novom albume, ktorý sa volal Nevermind a vyšiel 24. septembra. V hitparáde predajnosti sa dostal na 144. miesto. Po rozhovoroch na MTV a objavení sa v NBC sa pieseň Smells Like Teen Spirit vyšplhala až na 1. miesto hitparády. Kurt nečakal, že Nirvana bude tak populárna. Nenávidel komerčnú stránku hudby a niekoľkokrát sa pokúsil prehovoriť ľudí, aby nekupovali ich albumy a nechodili na ich koncerty. Neúspešne. Kurt mal pocit, že ich fanúšikovia majú radi len hit Smells Like Teen Spirit a to sa mu vôbec nepáčilo. V tomto čase bola Nirvana len kvôli peniazom nútená hrať na veľkých koncertoch, aj keď to nebolo to, čo chceli. Radšej by hrali v malých kluboch, kde sa hudba dá precítiť a aj atmosféra je intímnejšia. Kurt tieto veľké koncerty nenávidel, začal mať problémy so žalúdkom, riešil ich drogami a čoraz častejšie hovoril o samovražde.
Kurt sa 24. januára 1992 oženil, vzal si bývalú striptérku Courtney Love, ktorú teraz ľudia poznajú ako speváčku skupiny Hole alebo herečku vo filmoch Ľud verzus Larry Flint, 200 cigariet, alebo Noc v New Yorku. O šesť mesiacov sa im narodila dcérka Frances Bean. Priatelia dúfali, že teraz už bude pokojnejší, čo sa na chvíľu aj stalo.
Kurt sa chcel "zbaviť" nepravých fanúšikov, ktorých skupina získala albumom Nevermind. Podarilo sa mu to. V roku 1992 natočila Nirvana už tretí album z názvom Incesticide, ktorý mal pripomínať prvotinu Bleach a znel viac punk-rockovo. Niekoľko piesní z tohto albumu sa objavilo aj na albume Bleach. Začiatkom roku 1993 potom Nirvana nahrala v priebehu dvoch týždňov svoj posledný album In Utero. Vďaka piesni a zároveň aj podtitulu I Hate Myself And I Want To Die (nenávidím sa a chcem zomrieť) bol však vydaný až po šiestich mesiacoch. Aj niektoré ďalšie skladby dokazovali Kurtove sklony k samovražde. V piesni Stay Away spieva "radšej by som bol mŕtvy ako rozvážny" a v Milk It zasa "pozri, na výslní čaká samovražda".

Jeho rečiam však nikto nevenoval pozornosť.
Pri fotení pre jeden americký časopis napadla fotografa nie práve šťastná myšlienka a podal Kurtovi pušku. Ten sa ani len zbežne nepresvedčil, či je nabitá, vložil si ju do úst a stlačil spúšť. Ostatným sa pri tejto scéne zatajil dych, ale keďže výstrel nepadol, začali sa všetci smiať. Všetci, okrem Kurta.
Drogová závislosť sa mu pomaly začala vymykať z rúk. V lete 1993 sa Kurt predávkoval a jeho manželke sa ho podarilo zachrániť len tým, že mu vpichla inú drogu. Večer vystúpil na pódium a spieval. Nikto si nič nevšimol. Courtney sa mu niekoľkokrát vyhrážala, že ak nepôjde na liečenie, rozvedie sa s ním. Kurt s liečením súhlasil. Po niekoľkých dňoch z centra pre drogovo závislých ušiel aj napriek tomu, že tam bol ako dobrovoľník. Povedal, že je to miesto pre idiotov. 18. novembra 1993 hrala Nirvana živý koncert pre hudobnú stanicu MTV. Scéna bola na návrh Kurta Cobaina vyzdobená kvetinami a sviečkami a pripomínala pohreb. Nikto vtedy netušil, že to bolo posledné vystúpenie Nirvany pre médiá. Posledný koncert odohrala Nirvana v Mníchove 29. marca 1994.
O týždeň neskôr sa Kurt v Ríme opäť predávkoval a bol prevezený do nemocnice. Na druhý deň sa prebral a požiadal o mliečny kokteil. O niekoľko dní bol schopný postaviť sa na vlastné nohy a ušiel z nemocnice. Od tejto chvíle bol nezvestný. Jeho manželka Courtney najala súkromného detektíva. Chcela ho nájsť, pretože tušila, že by mohol byť mŕtvy. 8. apríla 1994 našiel elektrikár mŕtvolu legendárneho speváka v jeho vlastnom byte. Ukázalo sa, že bol nadrogovaný a puškou zo svojej zbierky sa strelil priamo do úst. List na rozlúčku napísaný červenou fixkou nastokol na vetvičku v kvetináči. 10. apríla sa konala rozlúčka, na ktorej Kurtova manželka prečítala aj niekoľko riadkov z jeho listu: "Po mnoho rokov som necítil radosť z písania a skladania hudby. Cítim sa vinný, keď o tom rozprávam. Faktom je, že vás nemôžem klamať, nikoho z vás. Jednoducho to voči vám a mne nie je fér. Najhorší zločin, na ktorý môžem pomyslieť je podraziť ľudí tým, že ich klamem a tvárim sa, že sa 100 percentne bavím. Je lepšie zomrieť hneď, ako pomaly hynúť." Potom povedala: "Najhorším zločinom je jednoducho sa stratiť" a vyzvala dav k neočakávanému rituálu. Dav skandoval znova a znova: "Kurt je sráč!". Chceli tým zahnať zlého ducha a ochrániť mladých ľudí pred tým, aby čin svojho idolu zopakovali.
Ešte v roku 1994 bol vydaný album MTV Unplugged in New York, ktorý bol akýmsi rekviemom pre legendu grungeovej hudby Nirvanu.
Kurt sám povedal, že sa nechystá dožiť 30 rokov. Bohužiaľ mal pravdu.

Stal sa legendou ako Jim Morrison, Jimi Hendrix a Janis Joplin, ktorí tiež zomreli ako 27 roční. Keď si človek uvedomí, akým životom tento hudobník žil, nedokáže pochopiť prečo ho mladí ľudia pokladajú za svoj idol. Ťažko povedať, prečo ho mám rada ja. Jeho hudba mi pomáha. Keď som z niečoho nešťastná, pustím si jeho piesne a viem, že nešťastných ľudí je na svete viac. Uvedomím si, že moje nešťastie ani nie je nešťastie a je mi opäť fajn. Keď mi je fajn, môžem si pustiť Nirvanu a je mi ešte lepšie. Keď sa mi niečo nevydarí, s jeho hudbou mám pocit, že sa dá všetko napraviť. A on sám? Niektorí ho označujú za hudobného génia, ale podľa mňa to bol len mladý citlivý človek, ktorého sklamali ľudia aj celý svet, nenávidel všetkých aj samého seba a nedokázal nájsť šťastie ani v podobe malej Frances. Kurt síce spáchal samovraždu, ale jeho myšlienky žijú ďalej spolu s jeho hudbou a získava si nových a nových fanúšikov. Aj keď toto sa už nedozvie.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?