Kurt Cobain životopis

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 4748×

Příbuzná témataKurt Cobain životopis

Lepšie je zhorieť jako pomaly vyhasnúť. Týmito slovami končí list na rozlúčku. KURT COBAIN. Americký grungeový idol, milovaný a oslavovaný miliónmi, ležal dva dni s rozstrelenou hlavou vo svojom dome, kým ho náhodou neobjavil elektrikár, ktorý mu prišiel namontovat' bezpečnostné zariadenie. Bol príliš mladý na smrt', ale príliš unavený na to, aby žil d'alej.. Ak sa bližšie pozrieme na život Kurta Cobaina, možno nás jeho smrt' ani vel'mi neprekvapí. Narodil sa 20. februára 1967 v Hoquaime, bezútešnom meste vzdialenom asi 140 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta štátu Washington Seattlu, v rodine automechanika a čašníčky. Rodina sa čoskoro presťahovala do Aberdeenu. Ako sa Kurt neskôr vyjadril: „Boto to mestečko Twin Peaks bez vzrušenia, malé mesto plné I'udí s malými mozgami." Od detstva trpel chronickou bronchitídou, ktorá sa dosť ťažko znášala s jeho vrodenou hyperaktivitou. Ked' mal Kurt sedem rokov, rodičia sa rozviedi a preňho nastalo vyčerpávajúce obdobie častého st'ahovania sa od matky k otcovi. Znenávidel oboch. Bezútešný život, poznačený nenávisťnou a napätou atmosférou, mu nemal kto ul'ahčiť. Ani kamárati. Žiadnych totiž nemal. Ovplyvnený deštrukčnými kapelami ako Sex Pistols, Joy Division ci Black Sabath, zaujímalo ho iba jedine - hudba. A už nič iné. Preto rok pred maturitou odišiel z domu i zo školy. Túžba zalozit' si vlastnú kapelu ho však neopustila. Sformoval a rozpustil ich niekol'ko, kým konečne spolu s basgitaristom Chrisom Novoselicom a bubeníkom Davom Grohlom založili v roku 1987 kapelu, ktorá mala čo povedať. Najväčším problémom bolo vymysliet' názov. Kurt chcel niečo pôsobivé, niečo, čo skutočne zarezonuje. Napokon prišiel s Nirvanou. Označenie stavu najvyššej blaženosti u budhistov bolo dostatočne zaujímavé, a pritom nemalo nič spoločné s hudbou, ktorú vtedy hrávali. Kurt však zistil, že to, čo cíti a snaží sa svojimi piesňami vyjadrit', sa nedá pomocou drsného punk-rocku. Nezvyčajným štýlom obliekania (roztrhané džínsy a svetre, sprané flanelové košele, ošúchané tenisky), pochmúrnymi textmi a divokými melódiami, tým všetkým dával najavo svoje znechutenie a opovrhnutie konzumnou spoločnosťou, ktorá bola ľahostajná a necitlivá voči všetkému a všetkým. Tak sa zrodil grunge. Prvý album trojice Nirvana nazvaný Bleach zaujal. Druhý - Nevermind (1991) - vyvolal naozajstné šialenstvo. V momente sa predalo okolo 3 milionóv kopií. V textoch sa Kurt cynicky zaoberá zmyslom života.

Objavujú sa tu aj narážky na samovraždu a nenávist' k sebe samému. Ich koncerty navštevujú státisíce ľudí. A to je poriadna zmena v porovnaní s hŕstkou nadšencov, pre ktorých hrávali v krčmách v Seattli. Takémuto životnému štýlu Kurt nestačil. Nenávidel koncerty a vystupovanie pred šalejúcim davom, nenávidel dávanie autogramov a zasahovanie medií do jeho života, nenávidel fanúšikov, ktorí nerozumeli jeho hudbe a uznávali ho len preto, lebo to bolo v móde. Už sa však nemohol vrátiť.
Bolo to čosi viac ako len nechuť vystupovať. Po tomto netúžil. Mal ťažké depresie a bolesti žalúdka, ktorými trpel od detstva, sa stali neznesitel'nými. Dúfal, že heroín ho zbaví bolesti i strachu. Chvíl'kovu útechu a podporu našiel v Courtney Love, speváčke skupiny Hole, s ktorou sa oženil vo februári 1992. Tento náhly a neuvážený sobáš mu takmer všetci vyčítali. Divoká rockerka, ktorá sa ocitala na prvých stránkach novín väčšmi pre svoje drogové excesy a násilné správanie ako pre svoju hudbu, nebola tou pravou partnerkou pre príliš citlivého Kurta. 18. augusta 1992 mu však porodila dcéru Frances Bean. Zdalo sa, že Kurt je zachránený. Ako sám tvrdil: "Predtým som trpel vel'kými depresiami, teraz mi stačí byť 10 minút so svojou dcérkou a je zo mňa celkom iný človek. Som šťastný." Oklamal všetkých. Počas europského turné v roku 1993 odišiel do Ríma, kde ho 4. marca objavili v hoteli polomŕtveho. Paťdesiat tabletiek rohypnolu spláchnutých fl'ašou šampanského zdôvodňoval únavou a stresom z vystupéní. Popieral, že to bol pokus o samovraždu. Courtney mu však dala ultimátum: buď podstúpi protidrogové liečenie, alebo od neho aj s dcérkou odíde. Kurt sa vrátil do svojho prázdneho domu v Seattli. V utorok 5. apríla 1993 napísal list na rozlúčku, v ktorom vysvetlil, že už nevládze d'alej. Okrem iného napísal: ..Najhorší zločin, aký si viem predstaviť, je klamať ľudí tým, že predstieram, ako ma bavito, čo robím." Potom si 27-ročný Kurt Cobain pripevnil na telo doklady, pod bradu si strčil brokovnicu a stiačil spúst'...

Zdroj: Tv komplet.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?