Kultúrne pamiatky - hrady

Kategorie: Dejepis (celkem: 1094 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 3379×

Příbuzná témataKultúrne pamiatky - hrady

-Bojnický zámok je národnou kultúrnou pamiatkou a zároveo sídlom múzea. Patrí medzi najkrajšie pamiatkové objekty na Slovensku a vyhľadávajú ho návštevníci z celého sveta. Bojnický zámok je jedným z najstarších a najvýznamnejších slovenských hradov. Stojí na travertínovej kope nad mestom.
Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského opátstva. V tomto latinsky písanom dokumente potvrduje kráľ Koloman majetky benediktínskeho kláštora sv. Hypolita na území Hornej Nitry.

-Dnes už opravený Bratislavský hrad leží na najjužnejšom výbežku Malých Karpát, zvažujúcom sa až k Dunaju, kde bol prastarý brod na ceste do Podunajskej nížiny. Hradný kopec, osídlený už v praveku, zohral významnú úlohu ako slovanské hradisko v období Veľkej Moravy, keď bol politickým i cirkevným centrom kraja. Výsledky posledných archeologických výskumov ukázali, že už v druhej polovici 9. Storočia stáli na hradisku kamenné stavby, a to murovaný kamenný palác na najvyššom mieste hradnej výšiny a veľká murovaná bazilika na hornej východnej terase dnešného hradného areálu. Bratislavský hrad sa pod menom Pressalauspruch prvý raz písomne spomína r. 907.

-Trenčiansky hrad sa rozprestiera na vápencovom brale. Hradná skala, vyčnievajúca vysoko nad údolím Váhu, mala od najstarších čias významné strategické postavenie. Takmer zo všetkých svetových strán, okrem juhu a juhovýchodu, bola chránená strmými svahmi. Vhodný prístup bol jedine od nezalesnenej Breziny, preto bola táto lokalita zo strategického hľadiska veľmi výhodná na osídlenie. Kamenný hrad sa prvý raz spomína v 11.storočí, kedy bola postavená murovaná veža a hrad sa stal komitátnym hradom uhorského kráľovstva. Niekedy v tej dobe bola na skalnatom povrchu postavená aj svätyňa už kresťanského typu – rotunda.

-Spišský hrad,zrúcanina hradu sa nachádza v okresy Spišská Nová Ves na výraznom travertínovom brale vo výške 634 m. nad Spišským Podhradím v Hornádskej kotline. Je najväčší hrad SR a jeden z najväčších strednej Európy. Hradný kopec bol osídlený už v 5. a 4. st. pred n. l. Na rozhraní stredoveku a novoveku žilo na hrade okolo 2000 osôb-panstvo. Vznikol pravdepodobne v 12. st. na mieste slovenského hradiska, písomne doložený 1209. Hrad vyhorel v roku 1780a odvtedy stratil význam. Najstarším objektom bola veľká obytná veža zachovaná len v základoch, postavená pred rokom 1200.

-Devín,hrad nad sútokom Moravy a Dunaja, ktorý patrí medzi národné kultúrne pamiatky.

Pre výhodnú strategickú polohu bola hradná vyvýšenina osídlená od neolitu, najmä v dobe keltskej. Za rímskeho cisára Trajána a Valeriána bola na Devine rímska posádka, po ktorej sa zachovalo veľa pamiatok. V dobe Veľkomoravskej ríše bol hrad jedným z najvýznamnejších fortifikačných zariadení na hranici štátu.Strážil križovatku ciest a brod cez rieku Moravu. Na skalnatom brale bol pred 13. stor. vybudovaný kamenný hrad. V r. 1233 ho vypálil Fridrich ll. Babenberský, 1271 dobyl Premysl Otakar ll. A 1273 spustošil.

-Hrad Krásna Hôrka stojí na osamelom homoľovitom kopci. Táto pôsobivá dominanta v severovýchodnej časti Gemeru je jedným z našich najzachovalejších a najstarších hradov patriacich rodine Andrássyovcov. S osudmi tejto rodiny je spätý aj kaštieľ a obrazáreň v Betliari a mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí. Hrad vznikol na dôležitej stredovekej ceste smerujúcej do bohatých baníckych oblastí Slovenského Rudohoria pravdepodobne na mieste hradiska, ktoré poskytlo roku 1241 útočisko kráľovi Belovi IV. pred Tatármi.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?