Kruhy v obilí - reč ufónov?

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 6818×

Příbuzná témataKruhy v obilí - reč ufónov?

V lete roku 1990 sa na anglických poliach objavilo vyše 700 čudných obrazcov, ktoré šokovali nielen svojím nezvyčajným počtom, ale najmä dovtedy nezaznamenanou zložitosťou a rozmermi. Tento podivný fenomén, ktorý ľudia roky blahosklonne prehliadali, sa odrazu dostal do centra pozornosti celého sveta.
Záhadné obrazce sa však v Anglicku objavili oveľa skôr. Už v poslednej tretine 17. storočia sa tu rozšírila historka o diablovi kosiacom obilie do kruhov. Prvýkrát sa moderný svet začal o ne zaujímať v roku 1980, keď farmár John Scull z Wiltshire oznámil, že na svojom poli objavil tri kruhy s priemerom 18 metrov. Klasy boli špirálovito zľahnuté smerom do ich stredu a takmer žiadne steblo nebolo zlomené!
Ako obrazce pribúdali, menila sa ich podoba a rástla zložitosť. Od jednoduchých kruhov, štvorcov, obdĺžnikov až po zložité piktograjmy pripomínajúce starobylé skalné umenie, klinové písmo či komické objekty. Spočiatku sa väčšina z nich zjavila na juhu Anglicka, predovšetkým v grófstve Hampshire a Wiltshire, v blízkosti Stonehenge. To viedlo niektorých vedcov k hypotéze, že pradávni stavitelia vybudovali megalitickú svätyňu zámerne na miestach, kde našli kruhy. Slávny a mimoriadne krásny obrazec Julia set z roku 1996 sa nachádzal dokonca v poli susediacom so Stonehenge. Postupne sa však kruhy objavili v ďalších krajiných sveta, napríklad v USA, Kanade, Austrálii, Egypte, Nemecku, Rusku, Švjačiasku, Francúzsku, Holandsku, Česku a dokonca aj na ryžových poliach v Japonsku! Kým do začiatku 90. rokov bolo na svete zaznamenaných vyše 2 000 obrazcov, ich počet do dnešných dní stúpol na 10-tisíc!
Obrazce neraz zaberajú až desiatky hektárov. Poľahnuté obilie je takmer nepoškodené a postihnuté klasy rastú zväčša ďalej, údajne však oveľa rýchlejšie. Mikroskopická analýza obilia potvrdila zmenu jeho štruktúry a farmári, ktorí z neho napiekli chlieb tvrdia, že nemá praktický žiadnu chuť. Navyše vo veľkých a komplikovaných piktogramoch vedci namerali vyššiu rádioaktivitu a silné elektromagnetické pole rušiace činnosť elektronických zariadení.
Čoskoro sa objavilo množstvo hypotéz o pôvode piktogramov. A práve vedci vyrukovali s tými nanezmyselnejšími. Vraj to mohli spôsobiť zvireratá - napríklad ježkovia či králiky, veľké krúpy, nadmerný rast plesní, ba dokonca ozónová diera. Viacerí náboženskí fanatici zase tvrdili, že znamenia pochádzajú od Boha a ohlasujú koniec sveta. V poslednej štvrtine 20. storočia sa dlhý čas tešili veľkej popularite vzdušné plazmové víry.

Vietor vanúci proti kopcom neraz vyvolá vznik drobných veterných vírov, ktoré uviaznu na jednom mieste. Vír potom za horúceho bezvetria klesne nižšie a vysoký tlak ho v špriálach pritlačí k zemi. Túto teóriu nakoniec vyvrátil objav zložitých a zjavne premyslených piktogramov, ktoré rozhodne nie sú náhodným dielom prírody. Verejnosť aj vedci sú dnes v otázke autorstva rozdelení do protichodných táborov. Kým jedni sú resvedčení, že ide o dielo mimozemšťanov a kruhy sú buď otlačkami ich kozmických lodí, alebo ich prostedníctvom sa usilujú s nami nadniazať kontakt, druhí tvrdia, že piktogramy majú na svedomí šibali zabávajúci sa na celosvetovej "kruhovej" hystérii. Misky váh sa priklonili na stranu druhej skupiny vo chvíli, keď sa v roku 1991 postarší anglickí páni - Gouglas Bower a David Chorley - priznali, že pomocou drevených dosiek, lán a tyčí vytvorili od roku 1978 vyše 250 kruhov na juhu Anglicka! Po tomto odhalení zájem verejnosti ochabol, znovu ho oživilo zistenie, že kruhy sa objavujú naďalej, a to súčasne v rozličných častiach sveta. Za rekord sa považuje noc, keď vzniklo 33 piktogramov vzdialených stovky kilometrov. Viaceré komplikované obrazce navyše zaberajú neraz aj desiatky hektárov. Je nepredstaviteľné, aby ich vytvorili ľudia počas niekoľkých hodín a tak, že by ich činnosť nikto nespozoroval. Samotná záležitosť obrazcov, ktoré akoby mali v sebe zakódované posolstvo, priam nabáda na hľadanie mimozemskej príčiny ich vzniku. Existujú svedkovia, ktorí tvrdia, že v čase vzniku piktogramu videli na oblohe svetlá a počuli zvláštne zvuky. Časť odborníkov je presvedčená, že kruhy v obilí sú následkom činnosti mimozemšťanov, snažiacich sa s nami komunikovať. Niekoľko vedcov dokonca tvrdí, že ohlasujú nezvyčajné kozmické javy - predpovdali vraj príchod Hale-Boppovej kométy či zrážku kométy Shoemaker-Levy 9 s Jupiterom...
Aj na začiatku 3. tisícročia teda stále nepoznáme riešenie jednej z veľkých záhad nášho sveta, ktorá rovnakou mierou fascinuje vedcov, ufológov, mystikov i obyčajných ľudí. Kto je tvorcom kruhov a aký je ich význam? To sa môžeme iba domnievať.
Mimochodom:
- Julia set - jeden z najslávnejších piktoramov vznikol vraj za 45 minút počas neskorého júlového popoludnia. Dlhý je takmer 300 metrov
- Gigantický obrazec, ktorý objavili v auguste 2001 a Anglicku, tvorí 409 kruhov rozličnej veľkosti zoradených do šesťramennej špirály. Piktogram má priemer 260 metrov a zaberá plochu 60 hekárov.
- Záhadou zostáva ďalší obrazec z roku 2001. Pri pohľade zhora pripomína ľudskú tvár.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?