Kostné tkanivo

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 2565×

Příbuzná témataKostné tkanivo

Kostné tkanivo je špecializované, pevné spojivové tkanivo. Jeho základná hmota je mineralizovaná. Neústrojnú zložku kostného tkaniva tvoria kryštály minerálnych solí. Z chemického hľadiska ide o zložité zlúčeniny vápnika, fosforu, horčíka a sodíka. Kostné tkanivo je základom kosti. (Kosť je orgánom!)
Kostné minerály sa v podobe štíhlych ihlíc viažu na kolagénové vlákna. Kolagénové vlákna sú v kostnom tkanive upravené buď nepravidelne - tvoria pletivo (trámce) , alebo sú orientované vo vrstvách -tvoria
doštičky (lamely). Nepravidelné, plsťovité kostné tkanivo sa u dospelého človeka obmedzuje iba na kostné výbežky a drsnatiny. Lamely kostného tkaniva sú základom tzv. lamelóznych kostí, t.j.väčšiny kostí tvoriacich dospelú kostru človeka.
V plytkých priehlbinách kostných lamiel sú uložené ploché kostné bunky (osteocyty). V kosti dospelého človeka sa zúčastňujú predovšetkým na uvoľňovaní minerálnych látok viazaných na väzivové vlákna kostného tkaniva. Osobitne významné je uvoľňovanie vápnika, ktorého stála koncentrácia v krvnej plazme je nevyhnutná pre činnosť nervovej a svalovej sústavy.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?