Klonovanie (výber)

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 5670×

Příbuzná témataKlonovanie (výber)

Úvod


Keď sa vzájomne skrížia cesty vášnivých experimentátorov a ešte vášnivejších zberateľov, ľudstvo chtiac-nechtiac zaklope na bránu ďalšej revolúcie. Posledné významné zblíženie sa odohralo za zatvorenými dverami krátko predtým, ako svetovými médiami prebehla správa o narodení ovečky Dolly. K pomyselnému stretnutiu zberačov neoplodnených vajíčok a nenásytných genetikov pritom vôbec nemuselo dôjsť, nebyť všadeprítomnej túžby človeka stať sa. Ale stalo sa, čo sa stať muselo. Po nahlas vyslovenom A bude onedlho nasledovať B, či skôr Č ako človek. Hoci sa podobné úvahy zatiaľ topia v legislatívnom mori zákazov a obmedzení, čoskoro príde veľká potopa a po nej razom všetko zmĺkne. Ticho po búrke vyplaví na breh nostalgickú pripomienku Franza Kafku, kričiaceho na nás zo záhrobia: „.. pre netrpezlivosť ste boli vyhnaní z raja, kvôli ľahostajnosti sa tam už nikdy nevrátite...“ Otázkou je, či sa tam ešte vôbec chceme vrátiť. Veď ten pravý raj sa pomaly začína vytvárať tu na Zemi. Ľudia nadobudli pocit, že vždy čerstvé plody molekulárnej biológie konečne vyženú z domácností strach zo smrti, chorôb a utrpenia.

Pojmy


Aby ste boli trošku v obraze o klonovaní, poviem na začiatok pár pojmov:
Klon = skupina buniek zcela totožných, ktoré vznikli delením z jednej bunky. Klonovanie = množenie buniek či zárodkov, ktorým sa získa populácia identického zloženia. DNA = zkr. deoxyribonukleová kyselina. Druh nukleovej kyseliny, ktorá je základom dedičnej informácie. Je tvorená dvoma dlhými reťazcami navzájom špirálovite obtočenými, ich základnými kameňmi sú nukleotidy a ich zoskupenie je podkladom informácie v DNA. (adenin-A, thymin-T, cytosin-C, guanin-G)
Plazmidy = kruhové DNA, vytvárajú akýsi dodatok genetickej informácie baktérie. Sú relatívne malé a vo vnútri baktérie sa veľmi dobře množia. A práve tieto vlastnosti sú pre klonovanie kusov DNA a génov kľúčové. Pokiaľ zariadite, aby sa kus DNA alebo gén, ktorý chcete naklonovať, stal súčásťou plazmidu, môžete ho vniesť do baktérie a tá vám tento gén namnoží. Plazmid tak slúži ako nosič.
Replikácia = proces zdvojenia DNA

Začiatky


Celý boom klonovania začal presne 24. februára 1997. Vtedy škótsky vedec Ian Wilmut s tímom z Roslinovho inštitútu v Edinburghu vyklonoval prvú žijúcu "kópiu" cicavca - áno, bola to ovca Dolly. Ovečka Dolly mala potenciálne mnoho súrodencov. Tento nový postup sa opakoval 277-krát.

Iba 29 embryí sa dožilo 6 dní, dosiahlo "vek", keď mohli byť implantované do náhradnej ovčej matky. Z týchto 29 implantovaných embryí dorástla iba Dolly. Štatistická úspešnosť je len necelé pol percento, presnejšie 0,3%. Isteže, skúsenosti a vedomosti porastú a pravdepodobnosť donosenia klonovaného embrya sa bude zvyšovať. Vtedy nikomu nenapadlo ani len štipku pochybovať o tom, že sa deje dačo možno zlé, niečo, čo príroda nechcela. Všetci vedci, aj niektorí solídnejší, boli zaslepení myšlienkou klonovania za účelom výskumu liečenia chorôb, pestovania orgánov na transplantáciu, jedným slovom povedané, nikto si nevšímal nič "okolo", čo sa môže zdať dosť podstatné. Len pár dní po klonovaní Dolly v hlave Richarda Seeda (americký vedec) vznikla myšlienka klonovať človeka.
Nedávno sa vedcom podarilo sa vsadiť srdcové tkanivo do srdca myši, docieliť produkciu myelínu v neurónoch potkana s poruchou myelinotvorby, vyliečiť potkana ochrnutého po narušení miechy a normalizovať glykémiu diabetickej myši.


Človek a klonovanie


Na klonovanie človeka by bolo potrebných asi 1000 vajíčok a 1000 spermii. Dosť závažný problém, nie? Ale ten ešte nie je najväčší. Asi 70 embryí by sa vyvinulo, ale nesprávne. Dôsledky si môžete domyslieť (videli ste Votrelca: Vzkriesenie?), možno to znie až priveľmi básnicky, ale na svet by prišli nepodarky. Druhý problém spočíva v ešte nepoznaných následkoch klonovania. Vedeli ste, že keď vyklonujete klon zo 70 ročného človeka, dožije sa potom asi toľko rokov ako klonovaný človek? Taktiež je dosť mylné myslieť si, že z klonu bude taká istá osobnosť ako z jeho predlohy. Veľa vlastností totiž záleží aj na prostredí, kde sa klon vyvíja, nevynímajúc dôležitý vnútromaternicový vývin.

Pravdepodobnosť, že sa na svete narodia dvaja ľudia s rovnakou kombináciou génov je mizivá. Také obrovské množstvo možných kombinácií umožňuje ľudský genóm.
Oproti tomu klonovanie pracuje tak, že zo zárodočnej bunky sa ľudským zásahom odstráni pôvodná originálna genetická informácia a do takto vyprázdnenej bunky sa vloží úplne nový obsah s genetickou informáciou iného človeka.

Skôr, ako sa klonovanie ľudí stane bežným, zopár plodov umrie v tele matky, niektoré tesne po narodení, iné o čosi neskôr. Taliansky odborník na oplodňovanie Severino Antinori v tom však nevidí žiaden háčik. Problémy objavujúce sa pri klonovaní zvierat sa predsa nemusia vzťahovať na ľudský zárodok života.

Človek vydrží ďaleko viac ako zviera, takže varovné klaksóny ozývajúce sa z odborných pracovísk z celého sveta sú pravdepodobne falošne naladené.
Severina Antinoriho. Získal už 200 dobrovoľných manželských párov na reprodukčné klonovanie, v Taliansku však riskuje odňatie lekárskej licencie. Napriek tomu vyhlasuje, že o rok bude prvý človek naklonovaný niekde v nešpecifikovanej stredomorskej krajine.
Známy Severino Antinori ktorý prevádzkuje v Taliansku kliniku pre asistované rodičovstvo sa tiež nechal počuť, že onedlho sa aj jemu podarí priviesť na svet klonované dieťa. On nemá žiadnu náboženskú motiváciu ako Clonaid. Jemu bude podľa mňa stačiť ak získa vedeckú slávu, zápis v análoch ľudského pokroku a budú sa o ňom učiť žiaci, ako o priekopníkovi vedy. Jednoducho to chce dokázať a reči o pomoci bezdetným párom sú len komuniké pre upokojenie verejnosti.

Žena túžiaca po dieťati už nebude potrebovať muža. Vystačí si s vlastnou bunkou kože a jedným zblúdeným vajíčkom. Biorevolúcia radikálne oddelí sexuálny akt (bude mať skôr zábavnú a relaxačnú funkciu) a stvorenie života bude organizované technickými prostriedkami. Aby sa nakoniec nestalo, že poľská Sexmisia sa znenazdajky objaví medzi maturitnými otázkami a Huxleyho Koniec civilizácie sa nenápadne presunie do sekcie literatúry faktu.

Japonsko povolilo remixované klony, Číňania už veselo striekajú ľudské chromozómy do králičích buniek a doktor Antinori si pyšne brúsi svoj skalpel, aby vrátil ľuďom stratenú nádej. Americká vedecká komunita zatiaľ váha. Mnohí z nich stáli pri vzniku samotnej myšlienky klonovania ľudského organizmu. Posledný krok do veľkého finále však nemusia stihnúť.

Dokonca sa našli milionári, ktorí sú ochotní financovať aktivity úplných šialencov, ako je napríklad firma Clonaid, ktorú riadi a ovláda náboženská sekta raeliánov madame Boisseliérovej. Táto sekta využíva rodičovské city zazobaných párov túžiacich vrátiť do života svoje mŕtve, alebo zomierajúce deti a snaží sa tak potvrdiť svoju absurdnú náboženskú vieru. Bohatým záujemcom dokonca sľubujú tzv. večný život ak sa dajú klonovať vždy znova a znova!

Problémy klonovania z hľadiska ľudí


Najväčší ľudský problém pri klonovaní je chamtivosť a naše myslenie. Za všetkým chcú ľudia vidieť len peniaze a jako sa ľudovo hovorí: Zadarmo ani kura nehrabe, tým chcem ovedať, že spoločnosti, ktoré teraz dopujú organizácie jako je Clonaid alebo Severina Antinoriho budú určite chcieť svoje peniaze raz späť a myslím, že im bude jedno, či tu budú pobehovať klony, alebo nepodarky, je to pre nich len biznis. Málokto investuje peniaze tak, aby naisto vedel, že sa mu nevrátia.A ľudské myslenie ženie najmä túžba po poznaní, aj keď sa potkneme, vstaneme a budeme pokračovať ďalej. Poznať, čo sa stane s klonom po pár rokoch, jako bude reagovať. Tú túžbu môžem prirovnať k tomu: ľudstvo získa dajme tomu živého mimozemšťana. Pustí ho späť do vesmíru, teda domov alebo začne ho skúmať. Určite sa so mnou stotožníte, že člověk ho bude skúmať. Podobne je to aj s klonovaním. Chceme zistiť, čo sa stane. A to nás ženie k ďalším pokusom na zvieratách ľuďoch.

Na druhej strane si treba priznať, že v problematike klonovania ľudských embryí existujú úskalia a to nielen etického rázu. Pripomeňme si napr. nadšenie, ktoré sprevádzalo xenotransplantácie. Dnes je tento program viac-menej zastavený, pretože existujú obavy, že by transplantácie zvieracích orgánov, hlavne prasačích - ktoré sú po imunitnej stránke najviac kompatibilné - do ľudského tela mohli znamenať pre ľudský organizmus veľké nebezpečenstvo rozšírenia smrteľných vírusov. Obava je celkom logická. V pozadí je AIDS, choroba, ktorá vznikla s najväčšou pravdepodobnosťou ako modifikácia opičieho vírusu.

Vezmem len jeden taký dosť známy príklad a síce tzv. chorobu šialených kráv. Táto choroba je fenoménom 20. storočia. Predchádzajúce obdobia niečo podobné nepoznali. Začala sa objavovať odvtedy čo ľudia začali do kráv pchať rôzne lieky, antibiotiká a rastové hormóny. Samozrejme nie preto, aby úbohým zvieratám pomohli, ale aby minimalizovali svoje finančné straty a zvýšili zisky z ich chovu. Vrcholom všetkého bolo, keď sme pôvodne bylinožravé kravy naučili žrať mäsovokostnú múčku vyrobenú z ich uhynutých kolegýň. Motívom nebolo nič iné, ako znižovanie nákladov na chov a teda zase peniaze. Naša krátkozraká chamtivosť sa nám vzápätí vrátila, ako bumerang a choroba si už vyžiadala pár ľudských obetí medzi konzumentmi mäsa kráv, ktoré sme takto k šialenstvu dohnali. Ľudské huncútstvo skončilo naprostým krachom a v snahe oblafnúť prírodu sme oblafli len sami seba.

Klonovanie z náboženského hľadiska


Za zmienku stojí fakt, že Boh stvoril Evu z buniek alebo z bunky Adamovho rebra, taktiež bezpohlavne. Eva však nebola klon, nebola ani identické dvojča, pretože Boh "preprogramoval" Adamov genetický kód na ženu. Muž má všetky chromozómy, ktoré má žena, ale žena nemá chromozóm Y, ktorý má muž. Mužské spermie sú dvojaké - mužské a ženské. Muž určuje pohlavie dieťaťa. Žena je z muža! Eva síce zostala kosťou Adamovej kosti, rebrom jeho rebra, ale pohlavne sa stala protikladom muža.
Muž...je obrazom Božím a Jeho slávou; žena je však slávou mužovou.

Lebo nie muž je zo ženy, ale žena z muža. (1. Korintským 11:7-8)

1. Klonovanie a šieste prikázanie

Porušenie 6. prikázania - nezabiješ (správne preložené ako nezavraždíš) nachádzame priamo v klonovacom postupe, ktorý bol použitý na získanie ovečky Dolly. Vytvárame život, aby sme ho potom zabili.
2. Klonovanie a siedme prikázanie

Siedme prikázanie - nezosmilníš - je často chápané tak, že zakazuje sexuálne vzťahy, ktoré sú Bohom priamo vymenované: neveru, smilstvo, homosexualitu a krvismilstvo.
Nebudú mať priameho otca a milujúcu matku. Maternica náhradnej matky môže byť prenajatá za mesačné nájomné ako hociktoré iné miesto či zariadenie. Náhradná matka potom donosené "dieťa" odovzdá. Z takto narodených "detí" sa môže stať tovar, alebo tento genetický materiál môže slúžiť počas rôzneho stupňa vývoja na ďalšie pokusy a manipulácie. Klonovanie urobí z človeka materiál, komoditu zberu ľudských orgánov a tkaniva, ktorý sa zatiaľ získava z telíčok zabitých - potratených detí.
V rôznych detských domovoch a ústavoch je množstvo detí na ktoré sa ich biologickí rodičia slušne povedané vykašľali. Tam sa párom, ktoré nemajú a nemôžu mať deti otvára ešte zďaleka nevyužité pole na ktorom môžu realizovať svoju prirodzenú túžbu po deťoch. Je predsa choré vynakladať milióny na klonovanie, keď máme okolo seba tisíce opustených a nemilovaných detí. A ako sa budeme pozerať do očí tým hladujúcim deťom na južnej pologuli? Tam sa rodia deti iba s minimálnou šancou prežiť život bez hladu, chorôb a zúfalstva a my sa tu budeme za drahé peniaze klonovať?

3. Klonovanie a desiate prikázanie

Biblia, hlavne v 10. prikázaní, jasne učí, že rodina je primárnym správcom majetku a detí. Oboje spadá pod Božiu autoritu. Každý zdravý štát by mal na prvom mieste ochraňovať základný kameň spoločnosti - rodinu. Zdravá rodina, to sú nové byty, domy, ulice, mestá, okresy, kraje - jednoducho rozkvitnutá spoločnosť. Rozvrátená alebo narušená štruktúra rodiny signalizuje degeneráciu štátu a degradáciu človeka.


Záver


Poznali ste Iana Wilmuta pred klonovaním Dolly? Vedeli ste, že niekde na svete niekto v laboratóriu klonuje cicavca? Nie. Dozvedeli ste sa to až potom, čo sa pokus 276 krát nevydaril. A vieme vôbec, koľko a akých zrúd sa narodilo predtým? A vieme, koľko ziskuchtivých ľudí práve teraz klonuje ľudské embryo, koľko ľudských "zrúd" sa už narodilo? (naozaj sa ospravedlňujem za ten shakespearovský výraz) Nie, a ani vedieť nebudeme.

Ostáva nám čakať, ako sa to všetko skončí. Ja dúfam, že dobre. Keby ste trpeli smrteľnou chorobou, ktorá sa dá vyliečiť len spôsobom, pri ktorom sa zničí embryo – obetovali by ste jeho život za svoj?.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?