Kleopatra životopis

Kategorie: Dejepis (celkem: 1094 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 6061×

Příbuzná témataKleopatra životopis

Kleopatra sa narodila v r. 69 p.n.l. ako dcéra faraóna Ptolemaia XII. v Alexandrii v Egypte. Od detstva si Kleopatra všimla, že jej rodina stále bojuje s rôznymi nepriateľmi i medzi sebou.
Ako 14- ročná Kleopatra na vlastné oči videla, ako jej otec ušiel po vzbure
z Egypta. Na trón nastúpila jej staršia sestra Berenica, ktorá dala zavraždiť mladšiu sestru a sama zomrela násilnou smrťou. /Ptolemaiovci zaviedli v Egypte peniaze- zobrazovali cnosti panovníka. Okolo Alexandrie boli nebezpečné morské útesy. Lode navigoval bezpečne do prístavu Alexandrijský maják, ktorý sa popisuje ako jeden zo siedmich divov sveta./
Kleopatra nastúpila na trón 18- ročná ako manželka svojho 12- ročného brata Ptolemaia XIII. Bála sa o svoj život, ale túžila po moci. Učila sa cudzie jazyky, poznala 3 druhy písma / hieroglyfické, démotické, grécke/ a na svoju stranu získala dvoranov a kňazov.
Kleopatra bola mimoriadne pekná a chodila krásne oblečená a bohato ozdobená: na hlave mala zlatý diadém znázorňujúci zlaté perá, slnko a pár rohov. Nosila nádherné šperky. Úzkostlivo dbala na čistotu, používala parfémy z cédra škoricovníka, myrhy a mala dokonalý mejkap z prírodných farbív. Maľovátka mala uložené v ozdobených keramických nádobkách. Používala kovové- dokonale vyleštené- zrkadlo, lebo sklené ešte nepoznali. Ruky mala často ozdobené jemnými vzormi namaľovanými henou. Vždy zvážila, čo si oblečie, aby si naklonila egyptský ľud. Nosila dlhé nariasené ľanové šaty ozdobené výšivkami a korálkami. Obuté mala ľahké kožené sandále s kovovými ozdobami.
Kleopatra o všetkom rozhodovala sama bez brata a radcov. Aj na minci bol len jej portrét. Keď jej brat dovŕšil 16 rokov, veľmi chcel vládnuť. So svojím radcom Potinom plánoval vraždu Kleopatry. Aby sa zachránila, utiekla za rodinou do Sýrie. Zobrala aj svoju poslednú najmladšiu sestru. 
Za hranicami ríše plánuje ovládnuť Egypt bývalý otcov spojenec Pompeius. Keď prehral bitku s rímskym panovníkom Caesarom, vybral sa do Egypta po pomoc, ale Ptolemaiovi stúpenci ho hneď po vylodení zavraždili.
O 4 dni neskôr sa vylodil Caesar. Prišiel po peniaze, ktoré mu dĺžil Kleopatrin otec. Kleopatra nedôverovala svojmu bratovi a rozhodla sa, že sa nechá do Caesarovej komnaty prepašovať v koberci a pokúsi sa získať jeho podporu. Ptolemaios
v zúrivosti ušiel a neskôr ho našli mŕtveho. Sprisahanie jeho radcu Potina Cézar odhalil a dal ho popraviť. Caesar zobral pod ochranu Kleopatru a jej nového manžela, ďalšieho mladšieho brata.

Vybrali sa na plavbu po Níle, aby sa ukázali poddaným. Potom Caesar odišiel do Ríma a Kleopatre ponechal ochranu 15 000 vojakov. Čoskoro za ním pricestovala Kleopatra s manželom aj s Caesarovým synom Caesarionom. Chcela si získať priazeň Rimanov vzácnymi darmi, ale oni nechceli, aby jej syn raz vládol Rímu. Caesar sa stal diktátorom. Prívrženci republiky sa báli jeho narastajúcej moci a preto ho zavraždili. Kleoptra utiekla aj so synom z Ríma do Egypta. Medzitým záhadne zomrel jej ďalší manžel. V Egypte sa snažila získať priazeň bohatých darmi a chudobným rozhadzovala peniaze. Všetci ju však považovali za zradkyňu kvôli jej priateľstvu s Caesarom.
Počas triumvirátu Octaviána, Antónia a Lepida získal vládu nad Egyptom Antonius, ktorý pozval Kleopatru do Turecka do Tarzu kvôli mierovej zmluve. Kleopatra tam dorazila na lodi bohato ozdobenej lampičkami, ktoré vytvárali blikotavé obrazce. Slúžky sypali Antoniovi pod nohy ružové lupene, keď prišiel na večeru na loď. Kleopatra Antonia očarila, presvedčila, aby nebojoval proti východným Pratom. Antonius sa do nej zamiloval, ostal s ňou v Egypte, zabávali sa na bohatých hostinách a mali spolu deti. Všetky deti získali kráľovské tituly a vládu nad územiami. Antonius sa musel vrátiť do Ríma r. 40 p.n.l., lebo jeho manželka chystala sprisahanie proti Octaviánovi. Po jej smrti si Antonius zobral za ženu na dôkaz oddanosti Octaviánovi jeho sestru. R.36 p.n.l. Antonius znova prišiel za Kleopatrou a plánovali vybudovať ríšu v severnej Afrike a na Blízkom východe. Keď sa o tom dozvedel Octavián, Antónia označil za zradcu a vyhlásil vojnu Egyptu. Antonius sa pridal na stranu Kleopatry. Ich vojnové flotily prepadávali Octaviánove lode. V rozhodujúcom boji pri Aktiu sa Kleopatre podarilo uniknúť aj s kráľovským pokladom. Aj Antoniova loď prerazila úspešne z rímskeho obkľúčenia. Väčšinu egyptských lodí však Rimania potopili. Po porážke pri Aktiu Octavián nemohol hneď bojovať proti Egyptu, lebo nemal dosť peňazí na žold pre vojakov. Kleopatra s Antoniom usporiadavala bohaté oslavy a hostiny. Asi o rok sa dozvedeli, že Octavián sa už vybral s vojskom proti Egyptu. Kleopatra dala urýchlene budovať svoje mauzóleum, kam nasťahovala aj poklady. Antonius musel ujsť pred Octaviánovou armádou, lebo jeho vojsko odmietlo bojovať. Antonius spáchal samovraždu. O niekoľko týždňov zomrela aj Kleopatra. Jej telo moderní vedci nenašli, a tak sa presná príčina jej smrti nedá zistiť.

Najčastejšie sa spomína príbeh o tom, že kráľovná sa nechala uhryznúť kobrou, lebo bola nešťastná z Antoniovej smrti aj z toho, že Octavián nedovolil vládnuť ani jej deťom. Nechcela žiť v krajine, v ktorej vládnu cudzinci. Spolu s ňou zomreli aj jej dve oddané slúžky. Aj napriek veľkému úsiliu, múdrosti a šarmu nedokázala posledná ptolemaiovská kráľovná vzdorovať rastúcej moci Rímskej ríše. Jej smrťou Egypt stratil najslávnejšiu kráľovnú.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?