Keramika

Kategorie: Chémia (celkem: 338 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 5372×

Příbuzná témataKeramika

Predstavuje ozdobné predmety vyrobených z vhodných hlinitých surovín, ktoré sa formujú, sušia a vypaľujú. Na Slovensku máme vlastné ložiská kvalitných keramických suroví, preto sa tu rozvinul keramický priemysel.
Má svoje výborné vlastnosti, preto sa používa v mnohých priemyselných odvetviach, v stavebníctve, v chemickom priemysle, v elektronike.. S keramikou sa stretávame v podobe tanierov, mís, šálok, váz, kvetináčov...


Druhy keramiky a jej vlastnosti

Keramika sa triedi do skupín podľa rozličných hľadísk – podľa chemického zloženia, spôsobu formovania, vypaľovania, podľa povrchovej úpravy aj praktického použitia. Často sa keramika triedi na jemnú – predstavuje úžitkové predmety pre domácnosť, zdravotnícku keramiku, obkladačky a laboratórne náradie, na hrubú – používa sa pre stavebné a priemyselné účely. Veľký význam má triedenie keramiky podľa vlastností vypáleného črepu:

1. Pórovitý črep – matný, priepustný pre plyny a kvapaliny. Ak majú byť pórovité výrobky nepriepustné pre vodu, treba ich na povrchu glazovať. Dajú sa rýpať oceľou. Patrí sem:
 Tehliarsky tovar – má črep najčastejšie tehločervený alebo žltý. Nasiakavosť má okolo 20%.
 Terakota – črep má tehlovej, žltej až belavej farby, zvyčajne neglazovaný. Používa sa na okrasné účely v záhradnej architektúre, stavebníctve...
 Hrnčiarsky tovar – farebný črep a hnedú alebo zelenú glazúru.
 Majolika a fajansa – majú nepriehľadnú olovnato-ciničitú glazúru. Majolika – farebný črep i glazúru, fajansa má biely črep i glazúru. Patria sem výrobky ľudovej keramickej tvorby.
 Žiaruvzdorný pórovinový tovar

2. Nepórovitý črep – neprepúšťa plyny ani kvapalinu. Výrobku majú kovový zvuk a nedajú sa rýpať oceľou. Vypaľujú sa pri extrémne vysokých teplotách, že sa základný materiál čiastočne alebo úplne zlieva a vypĺňa póry. Medzi nepórovitý tovar patrí:
 Kamenina – má farebný črep – obyčajná keramika, alebo biely črep – porcelánová keramika.  Porcelán – spečená biela keramika, ktorá je v tenkej vrstve priesvitná. Je tvrdší než sklo a bežná oceľ a je odolnejší proti náhlym zmenám teploty aj proti chemickým vplyvom.


Suroviny na výrobu keramiky

Medzi základné keramické suroviny patria plastické zeminy (kaolín, hliny a íly) a ostrivá (kremeň, živec, piesok, vápenec). Plastické zeminy sa v prírode vyskytujú a v rôzne znečistené. Medzi najčistejšie a najcennejšie plastické zeminy patrí kaolín, ktorý si zachováva bielu farbu aj po vypálení.

Suroviny, ktoré sa používajú na výrobu keramiky musia byť pred spracovaním zbavené všetkých čiastočiek a zlúčenín železa, ktoré by mohli črep zafarbiť. Ak sa tak nestane, tieto čiastočky sa prejavia na bielom črepe ako bledohnedé až čiernohnedé škvrny a bodky.


Výroba keramiky

Pripravené keramické suroviny zmiešané s vodou sa formujú na hrnčiarskom kruhu alebo na stroji. Potom sa keramika vypaľuje raz, dvakrát aj trikrát. Závisí, o aký druh keramiky ide. Triedenie keramického tovaru

1. ÚŽITKOVÁ KERAMIKA – patria sem výrobky určené prevažne na bežné stolovanie a vyrobené najčastejšie z porcelánu, menej z póroviny, hrnčiny. Býva zošľachtená rozličnými dekoračnými technikami. Úžitkový porcelán je tenkostenný – určený na používanie v domácnostiach, hrubostenný – určený na prevádzku v závodoch spoločného stravovania. Väčšia hrúbka stien zvyšuje mechanickú pevnosť a odolnosť voči vyštrbeniu a rozbitiu.

2. DEKORATÍVNA KERAMIKA – tu sa zdôrazňuje predovšetkým výtvarná stránka, lebo ide o dekoráciu. Figurálna keramika predstavuje rozličné ľudské i zvieracie motívy, ozdobná keramika predstavuje poloúžitkové predmety – vázy, svietniky, popolníky.. ľudová keramika – džbány, čutory, taniere na navesenie..., dnes táto ľudová keramika vychádza z ľudovej tradície.

3. TECHNICKÁ KERAMIKA – veľa keramických výrobkov sa používa na technické účely. Patrí sem stavebná keramika – tehliarske výrobky, pórovinové obkladačky, kameninové obkladačky, kameninové dlaždice.. chemická kamenina, ktorá sa využíva na zásobné čerpadlá, rúrky, výlevky, „kanalizačná keramika“, na odvádzanie odpadových vôd a...

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?