Keňská republika

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 3682×

Příbuzná témataKeňská republika

Oficiálny názov: Keňská republika

ŠTÁTNE ZRIADENIE: prezidentská republika
HLAVNÉ MESTO: Nairobi (1 504 900 obyv.)
ROZLOHA: 582 646 km2
POČET OBYV.: 31 293 000 (2000)
HUSTOTA ZAĽUDNENIA: 53,70 obyv./km2
ÚRADNÝ JAZYK: svahilčina a angličtina
MENA: keňský šiling (1 šiling = 100 centov)
ŠTÁTNY SVIATOK: 12. dec. (Deň nezávislosti)
RASOVÉ A NÁRODNOSTNÉ ZLOŽENIE: Bantu (60 %), Luo (12,4 %), Kalenjin (11,5 %), Masajovia
(1,6 %), iné (14,5 %)
NÁBOŽENSTVO: kmeňové náboženstvá (60 %), katolícke (26 %), evanjelické (7 %), islam (6 %), iné
(1 %)
URBANIZÁCIA: 30 %
PRIEMERNÁ DĹŽKA ŽIVOTA: 58 rokov
DOJČENSKÁ ÚMRTNOSŤ: 90 ‰
ANALFABETI: 22 %
NEZAMESTNANOSŤ: cca 26 %
HDP: 320 USD/obyv. Susediace štáty: Etiópia, Somálsko, Tanzánia, Uganda, Sudán

Je to jedna z najkrajších krajín Afriky. V oblasti Východoafrickej priekopovej prepadliny boli nájdené najstaršie zvyšky skamenelín ľudí. V minulosti územie lákalo Grékov, Rimanov, Arabov a neskôr najmä Portugalcov a Britov.
V 40.rokoch 18.storočia sa územie dostalo pod nadvládu ostrova Zanzibar. V r.1895 zanzibarský sultán prenajal pôdu na území dnešnej Kene Britom. Keňa začala byť známa ako Britská Východná Afrika. Začína byť veľmi citeľný vplyv Británie a v tomto období sa tu sťahuje mnoho Európanov - nespokojnosť Keňanov so situáciou prepukla v r.1952-1956 v rámci teroristických útokov tajnej organizácie Mau-Mau.

12.12.1963 získava Keňa po súhlase Británie nezávislosť.

Prvým prezidentom sa stáva nacionalista Jomo Kenyatta a jeho nástupcom je dnes Daniel Arap Moi. Ten je však opozíciou kritizovaný kvôli korupcii, autokratickému výkonu moci a nečinnosti. Bežným javom v krajine sú výpadky el.prúdu, pitnej vody a telefonického spojenia - napriek tomu, že Nairobi je jedným zo štyroch hlavných sídiel a centier OSN mimo New Yorku.

Investori zo zahraničia sa sťažujú na slabo vybudovanú infraštruktúru, vysoké úroky a právnu neistotu.

V r.1997 IWF /Svetový menový fond/ zastavil finančnú pomoc a žiada politické a hospodárske reformy.
Daniel Arap Moi je proti zavádzaniu "západného štýlu demokracie" z hľadiska možnej destabilizácie krajiny, pričom v severnej časti Kene je ohrozených hladomorom približne 3,3 mil.ľudí.
Hospodárska situácia v krajine bola v r.2000-2001 katastrofálna, k čomu prispieva aj existencia viac než 40 politických strán, z ktorých 10 je priamo zastúpených v parlamente.

Denne v Keni zomiera okolo 500 ľudí na AIDS a približne 300 000 detí žije v podstate na ulici.


Povrch:
Je tvorený početnými vysočinami a plošinami. Keňa sa rozprestiera sa vo východnej Afrike na rovníku pri pobreží Indického oceána, ktoré lemujú koralové plytčiny. Ku Keni geograficky patrí ostrov Pate v Indickom oceáne. Od brehov sa do vnútrozemia v šírke 150 km tiahne pobrežná nížina. Väčšinu krajiny tvoria plošiny (Východoafrická plošina) s výškami nad 1000 m. Vo východnej časti plošiny dosahujú okolo 500 m.n.m. V S časti sa nachádzajú púštne oblasti - púšť Chalbi a púšť Dida. V severo-južnom smere sa vinie jazerami vyplnená Východoafrická priekopová prepadlina. Po obidvoch stranách prepadliny sa dvíhajú vyhasnuté aj činné čadičmi budované sopky. Keňa dostala názov podľa najvyššieho vrchu krajiny Mt.Keňa (5199 m n. m.), čo v preklade znamená Vrch lesku. Podnebie:
Na pobreží Indického oceána je horúce a čiastočne vlhké. Vo vnútrozemí je subtropického charakteru. Značná časť Kene trpí suchom.

Vodstvo:
Hydrografická sieť je pomerne hustá a krajina netrpí nedostatkom vody okrem S a SV častí, ktoré susedia so Somálskom a Etiópiou. Najvýznamnejšie rieky sú: Tana /pramení pod Mt.Kenya/, Athi. Veľký význam majú početné jazerá: Viktóriino jazero /Ukerewe/, Rudolfovo jazero, Naivasha a Magadi.

Hospodárstvo:
Keňa je poľnohospodárskym štátom a štruktúra hospodárstva je do značnej miery závislá od zahraničných monopolov a nadnárodných spoločností. Nerastné suroviny sú zastúpené ťažbou zlata, kaolínu, fosfátov, magnezitu, soli a vápencov. Baníctvo nie je však významné. Výrobu elektrickej energie popri vodných elektrárňach zabezpečujú tepelné a geotermálne elektrárne. Spracovateľský priemysel je pomerne vyspelý (textilný, potravinársky). Poľnohospodárske produkty tvoria 2/3 exportu (káva, čaj, ovocie, sisal). Značný príjem pre krajinu pochádza z cestovného ruchu (národné parky, jazero Ukerewe, prírodné rezervácie - Tsavo). Významné mestá: Nairobi, prístav Mombasa, Kisumu - pobrežie Ukerewe, Nakuru.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?