Ken Kesey Bol som dlho preč

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 3265×

Příbuzná témataKen Kesey Bol som dlho preč

Autor: Ken Kesey sa narodil v roku 1935 v Spojených Štátoch. Písať začal začiatkom šesdiesiatych rokov a hneď jeho prvá kniha Vyhoďme ho z kola vonBol som dlho prečPrelet nad kukučím hniezdom (One Flew Ober the Cuckoo`s Nest, 1962) sa stala bestsellerom a to tiež vďaka filmovému spracovaniu Miloša Formana Prelet nad kukučím hniezdom z roku 1975. Kesey svojim románom upozornil na prostredie ústavu pre duševne chorých v ktorých sú izolovaní a prevychovávaní ludia, ktorý sa príliš odlišujú od normálnych ľudí. Kritici tohoto autora zaradili do dnes už veľmi početnej skupiny amerických civilizačních kritikov, z nich najväčší význam pre Keseyho mali najme predstavitelia beatnickej generácie z päťdesiatych rokov, konkrétne Jack Kerouac a William Burroughs. U nich našiel inšpiráciu pre vzburu jedinca proti inštitúciam a okolitému svetu.

Útvar: román

Kompozícia: Román je rozdelený do štyroch kapitol.
Ken Kesey vo svojom románe upozorňuje na nebezpečie modernej civilizácie, ktorá sa snaží odstraniť individualitu človeka. Prostredie ústavu pre chromomyslených, ktorých Kesey spoznal z osobých skúseností, keď v ňom na čas pracoval, je v knihe zobrazené ako svet, kde je s luďmi manipulované tak, aby fungovali ako dokonalý stroj. Všade prítomný mocenský systém dostáva presný tvar v predstavách rozprávača Bromdena, ktorý ho vidí ako Kombajn – monštrum v podobe mechanického pavúka, ktorý svojimi chapadlami mení ľudí na nesamostatné a závislé roboty. Rozprávaním príbehu sa prelínajú Bromdeove halucinačné vízie, preto je niekedy obtiažne nájsť hranicu medzi halucináciami a skutočnosťou. Hneď na začiaku knihy totiž Bromden vraví, že je to pravda, aj keď sa to možno nestalo.

Postavy:
Indián Bromden – Náčelník, zdanlivo hluchonemý človek, rozprávač príbehu.

Veľká sestra – Postava ktorá je charakteristická zneužívaním moci, pôsobí dojmom vyrovnanej dokonalej osoby ale nie je to tak.

R.P.McMurphy – Človek ktorý sa bráni a „bojuje“ proti Veľkej sestre, neskrotný pacient, s ktorým ma večne sestra problémy, vyvoláva zbury.

William Bibit, Haring a další – Neschopný pacienti ktorí predstavujú neschopnosť činu, stelesňujú želanie zachovať osobný daný stav a chcú sa vyhnúť tomu aby sa museli postaviť proti prúdu.

Dej a ukážky:
Na základe súdneho rozhodnutia je z Pendletonské nápravnej farmy premiestnený Randle Patrick McMurphy 35 ročný tulák a hazardný hráč do psychiatrickej liečby.

Máte tu prírastok, poďte si ho prevziať!

Už na príjme spôsobí problémy svojim svojráznym chovaním-na všetko zareaguje a nahlas sa smeje, čo je v ústave značne neobvyklé. Pri príchode prehlási, že má vo zvyku byť všade číslo jedna a že aj tu bude magor číslo jedna. Som zvyknutý šéfovať. Bol som nakapitálnejším vodíčom na pásaku u všetkých drevárov na celom americkom severozápade a najkapitálnejším okopávačom hrachu na tej hrachovej farme v Pendeltone – mám teda dojem, že ak už musím byť cvok, tak teda, prisámvačku, musím byť bohovský cvok.

Do liečebni bol poslaný na pozorovanie a prípadnú liečbu, pretože je podozrivý z toho, že predostiera blázna, aby na farme nemusel pracovať. Svojim chovaním dáva jasne najavo, že se nemieni niekomu podriadiť, dokonca ani vrchnej sestre Ratcherdovej, ktorej pacienti vravia Veľká sestra. Veľká sestra riadi celé oddelenie a je patrične hrdá na to, že počas niekoľkých rokov zaviedla na oddelení dokonalý poriadok,

Miesto, kde sa ľudia neuvoľnia a nezasmejú sa, pôsobí akosi čudne, a čudne pôsobí aj to, keď sa všetci tak podrobujú tej usmievavej starej mame s múčnou tvárou, krikľavým červeným rúžom a priveľkými kozami!

ktorý sa nikto neodváži narušiť, pretože každý, kdo sa o to niekedy pokúsil, bol poslaný na šokovú terapiu alebo inú liečbu, z ktorej sa buď vôbec nevráti alebo sa vráti len ako úplná troska.

McMurphy sa rýchlo zoznámi so všetkými pacientmi: s Hardingom, Cheswickom, Billom Bibbitom, ktorý trpí závislosťou na svojej matke ale i s obrovským poloindiánom Bromdenom, ktorý je v ústave najdlhšie. Všetci si o ňom myslia, že je hluchonemý, ale McMurphy za pár dní zistí, že Náčelník Bromden svoju hluchotu len predstiera.

McMurphy sa odmieta riadiť nezmyselnými príkazmy sestry Ratcherdovej a čoskoro presvedčí aj ostatných pacientov, aby dali svoju nespokojnosť aspoň trochu najavo. Jedného dňa sa dokonca rozhodne vydať sa zo skupinou pacientov na ryby.

„Zabrzdin ten navijak!“ zrúkol na mňa George, lenže ja som sa v navijakoch ani trochu neviznal, nuž som palcom tuhšie pritisol šnúru, takže znova ožltla, spomalila sa a potom zastala. Pobzeral som sa, všetky tri dalšie prúty šlahli sem a ta takisto ako môj, aj ostatných chlapcov posadlo vzrušenie, zliezli z kajuty a hlava-nehlava sa nám plietli pod nohy.
„Nahor! Nahor! Dvíhajte tie špice!! Hukákal George.
„McMurphy! Hybaj sem, poď sa na to pozrieť!“
„Boh ťa poteš, Fred, dostal si moju prevelebnú rybu!“
„McMurphy, potrebujeme pomoc!“

Po dlhom vyjednávaní sa nakoniec výlet uskutoční a McMurphymu sa tak podarí dostať pacientov i seba aspoň na jeden deň preč z blázinca.

Na výlete zistia, že Billy Bibbit ešte nikdy nemal žiadne dievča, a tak požiada svoju známu prostitútku Candy, aby prišla za týždeň v noci na ich oddelenie.

Mala na sebe biele tričko, podobné ako McMurphy, lenže oveľa menšie, biele tenisky a džinsy odstrihnutŕ nad kolenami, aby jej v nohách voľne prúdila krv, a tak sa zdalo, že materiál zdaľeka nestačí zakryť všetko, čo treba. Mnohí muži ju istotne videli oveľa menej oblečenú, ale za týchto okolností sa začala rozpačito vrtieť ako skoláčka na javisku.

Presne za týždeň usporiada nočnú párty, na ktorej sa zúčastní aj podplatený strážca pán Turkle. McMurphy je rozhodnutý, že po skončení večierku s Candy utečie. Oslava sa im však trochu vymkne z rúk, pretože po vypití niekoľkých flašiek vína a obrovskej flašky sirupu proti kašlu všetci zaspia. Ráno príde Veľká sestra do služby a jediný pohlad jej stačí na to, aby zistila, čo sa na jej oddelení v noci dialo.Keď objaví nahého Billiho Bibbita s Candy v naručí, pohrozí mu, že to všetko povie jeho matke. Billy sa okamžite zrúti a o pár minút si podreže krk. Keď McMurphy zistí, že sestra Ratcherdový dohnala Billiho k sebevražde, rozhodne sa ju zaškrtiť. Skoro sa mu to podarilo, ale v poslednej chvíli je Veľká sestra zachránená dvoma zriadencami. McMurphy je ako nebezpečný psychopat poslaný na lobotomiu – operáciu, počas ktorej je mu odstránená časť mozgu.

Keď sa dvere oddelenia otvorili, černoskí chlapci vtisli vozíček so štítkom pri nohách, na ktorom stálo výraznými čiernymi písmenami: MCMURPHY, RANDLE P. ST. p. OPERAT. A pdo tým bolo atramentom pripísané LOBOTÓMIA.

Po niekoľkých týždňoch je prevezený na vozíku speť na oddelenie. Spočiatku ho nikto nepoznáva a všetci si myslia, že je to další trik Veľkej sestry, aby ich vystrašila. Až keď uvidia jeho tetovanie, uveria ,že tá troska pred nimi je skutočne McMurphy. Náčelník Bromden nemôže pripustiť, aby McMurphy takto skončil.
Preto v noci McMurphyho zadusí vankúšom a

Mohutné tvrdé telo tuho lipelo na živote. Dlho bojovalo, čo si ho nechcelo dať vziať, tak sa zvíjalo a metalo, že som ho napokon musel priľahnúť, nohami stisnúť kopajúce nohy a ustavične mu pritískať hlavnicu na tvár. Prichodilo mi to, ako by som na tom tele ležal niekoľko dní. Napokon sa pprestalo metať

sám utečie z ústavu, aby sa vrátil späť do svojho rodného kraja, kde vyrastal a kde žili jeho predkovia skôr než ich odtial vytlačila americká vláda.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?