Kedy vymrie Slovensko demografický pohľad

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 21. ledna 2007
  • Zobrazeno: 1814×

Příbuzná témataKedy vymrie Slovensko demografický pohľad

Všetky obavy starých mysliteľov i neskorších politických ekonómov sa viazali k magickému číslu miliarda. Počet obyvateľov presiahol túto hranicu v roku 1805. V roku 1900 mala planéta 1,6 miliardy obyvateľov a 5,3 miliardy v roku 1990. Za deväťdesiat rokov sa populácia planéty viac ako strojnásobila. Ak jej však hrozí hlad, tak nie z preľudnenia. Krajiny tretieho sveta hladujú v dôsledku nesmiernej chudoby. A Európa ?
Pri súčasnom systéme sociálneho zabezpečenia v niektorých krajinách môže byť opodstatnená skôr téza, že začne hladovať, ak jej obyvateľstvo neprivedie na svet viac detí. Dospelý človek v produktívnom veku živí nielen seba a svoje neplnoleté deti, ale aj svojich rodičov, odkázaných v starobe na podporný sociálny systém spoločnosti. A tak, keď si uvedomíme, že deti, ktorých sa každým rokom rodí menej a menej, vytvoria generáciu roku 2025, niet im čo závidieť. Bez toho, že by v spoločnosti pribudlo obyvateľov, treba dosiahnuť, aby mala jedna rodina v priemere 2,1 dieťaťa. Pri tejto bezprírastkovej výmene generácii ešte možno veriť, že ľudia v produktívnom veku uživia zo svojich poistných dôchodcov. Vlády vyspelých európskych krajín však o tomto čísle už iba snívajú. Od osemdesiatych rokov malo sedemnásť krajín západnej Európy plodnosť nepostačujúcu na zabezpečenie jednoduchej výmeny generácie. Najhorší stav je v Nemecku, kde sa index plodnosti blíži k hranici 1,2. Ak je to naozaj tak, jeho obyvateľstvo sa v blízkej budúcnosti zredukuje na polovicu.
Rodičovstvo ( ale i súrodenectvo a partnerstvo ) núti k odriekaniu. Viacerí demografi sú dokonca presvedčení, že práve nechuť k odriekaniu akéhokoľvek druhu je dôvodom, prečo Európa, a hlavne západná, zostarla a jej obyvateľstvu hrozí postupné vymieranie. Slovensko na demografickom rázcestí :
Za posledné štyri roky síce klesol počet živo narodených detí zo 66 na 57 tisíc, ale celkový počet obyvateľov vďaka nižšej úmrtnosti starých ľudí ešte stále mierne stúpa. V priebehu posledných štyroch rokov o 37 tisíc. V roku 1980 sa podľa štatistík na tisíc obyvateľov narodilo ešte devätnásť detí. Odvtedy počet novorodencov klesal a vlani sa na tisíc ľudí narodilo už iba jedenásť detí. Jediná populačná krivka, ktorá sa na Slovensku vyvíja priaznivo, patrí Rómom. V obyčajnej slovenskej dedine sa zvýšil ich počet za dvadsať rokov z 260 na 751! Ak si zachovajú pôrodnosť, bude ich v roku 2010 takmer 1500, takže prevládnu nad ostatným obyvateľstvom.

Dôvodov, ktoré bránia mladým dvojiciam v novej ére a s nepredvídateľným ekonomicko - sociálnym vývojom po roku 1989 sú: túžba po vzdelaní, cestovanie, kariéra, bývanie, nezamestnanosť, finančné ťažkosti, nedostatok času, silný individualizmus, alebo pocit odporu k spoločnosti. Na Slovensku dominujú momentálne nad všetkým ekonomická problémy. Štát ako Slovensko - v hospodárskej kríze - si napriek proklamovanej rodinnej politike veľmi dobre uvedomuje, aké úspory mu plynú zo znižovania počtu novorodencov. Ušetrí sa v zdravotníctve, v školstve, keď dospejú, zmierni sa tempo rastu nezamestnanosti ( pretože neexistujúci ľudia si nebudú hľadať prácu ) i výdavky na ich prípadné sociálne zabezpečenie. Lenže táto radosť trvá zväčša 10 – 15 rokov. Fakt je, že nejestvujúci ľudia si nebudú robiť nároky na sociálne dávky či ťažko dostupné zamestnanie, ale na druhej strane nebudú platiť ani dane, ani poistné odvody. Odrazu nebudú peniaze na dôchodky, na armádu ani na školstvo, zdravotníctvo či infraštruktúru. A ťažko si predstaviť rómsku populáciu, ako každé ráno vstáva do práce, vodí deti do školy, platí dane a poistné odvody.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?