„Keď chceš uskutočniť svoje sny, zobuď sa!“ (Rudyard Kipling)

Kategorie: Slohy (celkem: 413 referátů a seminárek)„Keď chceš uskutočniť svoje sny, zobuď sa!“ (Rudyard Kipling)

Každý z nás, keď bol ešte malý, mal svoje sny. Ale keď sa nad tým tak zamyslím, nebolo to nič také, čo by sa dalo splniť. Toto obdobie však nepatrí k najkrajším obdobiam života len tak pre nič za nič. Malé dieťa má veľa snov a túžob, ale hlavné je to, že ono tomu verí. Potom sa môže stať, že sa často nevie rozhodnúť. Vtedy má po boku rodičov, ktorí vedia jeho smerovanie v živote odhadnúť lepšie. A napokon každý rodič vkladá do svojho dieťaťa kúsok seba a snaží sa ho podporovať v tých snoch, ktoré sa podobajú práve na tie, čo prežíval v detstve on.
Malému dieťaťu sa zdá byť každý sen uskutočniteľný. Keď však podrastie a má za sebou obdobie detstva, stávajú sa jeho sny realistickejšími. Aj tu však rodičovská rada hrá veľkú rolu. Ale dieťa, vlastne teraz už dospievajúci človek, má na vytváraní si svojich snov stále väčší podiel. Prvým krokom k spĺňaniu svojich snov je výber strednej školy. Napr. ja som si vybral gymnázium práve preto, že mojim snom je ďalej sa vzdelávať a dosiahnuť čo najvyšší stupeň všeobecných znalostí. Štúdium na odbornej strednej škole ponúka menší rozsah znalostí, ktoré sa nehodia na všetky povolania. A väčšinou sa pri nich jedná o manuálnu prácu, a nebudem si klamať, i o menší peňažný zárobok. Veď keď má človek zdravie a peniaze, tak všetko ostatné sa dá kúpiť. :)
Cez strednú školu sa vykrištalizuje väčšina snov a ďalším stupňom k ich naplneniu je výber vysokej školy. Ak má mladý človek v tomto období jasný sen, jeho rodičia úlohu v tomto smere splnili. Už im len ostáva zabezpečiť svoju ratolesť finančne počas štúdia a môžu mať čisté svedomie. :)
V tejto úvahe som sa zameral prevažne na výber povolania, čo tiež patrí do kategórie snov. Avšak nad horeuvedeným výrokom možno uvažovať z viacerých hľadísk. Ale tak, ako je každý človek jedinečný svojim myslením, aj jednotlivé úvahy sa navzájom odlišujú.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?