Kazachstan

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 1851×

Příbuzná témataKazachstan

Kazachstan
Horská sústava ural vytvára prirodzené rozhranie medzi európskou a ázijskou časťou Ruska. Východne od Urálu leží Sibír, rozprestierajú sa tu rozľahlé stepi, tajgy a tundry, ktoré sa tiahnú až k brehom Tichého oceánu. Územie smerom na juh až po úpätie Ťan-šanu vypĺňa Kazachstan a stredoázijské púšte. Na stepiach bývalej sovietskej republiky Kazachstan sa veľa zmenilo. Tradičný kočovný život tunajších obyvateľov nahradilo veľkoplošné poľnohospodárstvo a priemysel. Dnes majú tieto oblasti veľký ekonomický potenciál, stále však bojujú s vysokým stupňom znečistenie životného prostredia- dedičstvom minulosti.
CELINY
Sovietsky zväz sa v 50. rokoch pokúšal zvýšiť produkciu obilia. Milióny ľudí sa presťahovali do prázdnych kazašských stepí známych ako celiny. Rozobrali sa obrovské územia, ktoré bolo treba premeniť na úrodnú poľnohospodársku pôdu. Tradičný spôsob života pôvodných obyvateľov bol potlačený. V súčasnosti sa časť polí mení na step. KAZAŠSKÝ JAZDCI
Pôvodnými obyvateľmi stepí boli kočovníci. Pohybovali sa na koňoch a živili sa chovom oviec. Bývali v prenosných obydliach- jurtách. Ich potomkovia si stále vysoko cenia kone a jazdecké umenie. Konské dostihy sú populárnym športom. Kazašským národným nápojom je kumys- kyslé kobylie mlieko.
KOZMICKÉ STREDISKO
Ruský vesmírny program má svoju základňu na Bajkumore v Kazachstane. Odtiaľto vypustili roku 1988 aj raketoplán Buran, po prvý raz bez posádky. Ruské úspechy začali roku 1957 vypustením prvej družice Sputnik. .

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?