Karel Čapek R.U.R.

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 6279×

Příbuzná témataKarel Čapek R.U.R.

Karel Čapek
R. U. R.
(Rossum’s Universal Robots)

Postavy (ako sú popísané na začiatku knihy Čapkom)
Harry Domin – centrálny riaditeľ továrne Rossum’s Universal Robots
Ing. Fabry – generálny technický riaditeľ R.U.R.
Dr. Gall – prednosta fyziologického a výskumného oddelenia R.U.R.
Dr. Hallemeier – prednosta ústavu pre psychológiu a výchovu Robotov
Konzul Busman – generálny komerčný riaditeľ R.U.R.
Staviteľ Alquist – šéf stavieb R.U.R.
Helena Gloryová
Nána – jej slúžka
Marius – Robot
Sulla – Kancelárska Robotka
Radius, Damon, Primus, Helena, sluha a další štyria bezmenní Roboti – Roboti

Domin – v predohre asi tridsaťosemročný, vysoký, oholený
Fabry – tiež oholený, plavý, vážne a jemné líca
Dr. Gall – drobný, živý, snedý, s čiernymi fúzami
Hallemeier – ohromný, hrmotný, s ryšavými anglickými fúzami a (toto som nevedel preložiť z češtiny:) „zrzavým kartáčem vlasů“
Busman – tučný, plešatý, krátkozraký žid
Alquist – starší ako ostatní, neupravený, dlhé prešedivelé vlasy a fúzy
Helena – veľmi elegantná

Dej
Predohra (miesto: Dominova riaditeľská kancelária)
Za Dominom do kancelárie príde prezidentova dcéra Helena. Zaujíma ju výroba umelých ľudí. Domin jej vysvetlí ako vznikol nápad s robotmi, ako sa vyrábajú a predstaví jej pár kusov. Helena nedokáže pochopiť, že sú to roboti, stále si myslí, že majú dušu a že sú utláčaní. Potom prezradí, že prišla ako vyslanec Ligy humanity aby zabezpečila robotom nejaké práva. V celej továrni pracujú len roboti iba riaditelia sú ľudia, načo Helena príde až potom čo sa s celým riadiacim štábom porozpráva ako s robotmi. Helene rozprávajú, že roboti sem tam dostanú kŕč a všetko v okolí rozbijú. Potom musia ísť do šrotu. Rozprávajú jej o tom ako sa zachvíľu zmení svet, že nebude práce, všetko budú robiť roboti. Nakoniec, keď štáb odíde, Domin jej prezradí, že sa do nej zamiloval tak ako celý štáb a opýta sa jej, či si ho nechce zobrať za muža.

Prvé dejstvo (miesto: Helenin salón, desať rokov potom)
Domin so štábom prinášajú Helene dary k výročiu príchodu do továrne. Nána číta v novinách, že pár robotov sa vzbúrilo a že sa prestávajú rodiť deti. Neskôr si dá Helena zavolať robota Radia, ktorý mal kŕč. Zistí, že Radius mal nejaký skrat a nenávidí ľudí. Dr. Gall Helene vysvetlí, že deti sa prestávajú rodiť preto, lebo je nadbytok pracovných síl a ľudstvo je prakticky prežitok. Helena sa rozhodne zastaviť blížiacu sa katastrofu a spáli rukopis starého Rossuma - plány na výrobu robotov.

Keď do Heleninej izby znovu vtrhne Domin so štábom, panuje medzi nimi veľká radosť, lebo videli prichádzať načas loď a to znamená, že skončila revolúcia a obnovili sa spoje. Z lode boli vyhodené letáky o útoku robotov, ktoré povolávali do služby všetkých robotov sveta a hovorili, že majú vyvraždiť všetkých ľudí. Všetci ľudia z továrne ostali v okamžiku obkľúčení robotmi v jednej miestnosti. Domin a ostatní muži však vedeli, že ich poslednou záchranou môže byť rukopis starého Rossuma, lebo bez neho by sa roboti nemohli rozmnožovať a najviac za dvadsať rokov by sa všetci opotrebovali.

Druhé dejstvo (miesto: Helenin salón)
Muži obkolesili továreň elektrickým drôtom, takže pokiaľ je funkčná elektráreň, roboti sa k nim nedostanú. Dr. Gall sa prizná, že na Helenin podnet vylepšil pár robotov a dal im dušu, preto mohli ovládnuť ďalších robotov a vzbúriť sa. Zároveň zistili, že Helena spálila listinu, za ktorú sa mohli vykúpiť. Potom by mohli utiecť niekam na lodi a založiť nové ľudstvo. Nakoniec padne elektráreň a roboti sa na nich vrhnú. Pozabíjajú všetkých okrem Alquista. Roboti sa zmocnia celého sveta na ktorom je Alquist posledným žijúcim človekom.

Tretie dejstvo (miesto: Laboratórium v továrni)
Alquist si láme hlavu nad tým ako sa vyrábali roboty. Keď vie že ľudstvo vyhynie, chce aby po ňom ostala aspoň spomienka – roboti, ale nemôže si spomenúť na výrobu. Samozrejme oveľa viac na tom záleží robotom, ktorí na ňho tiež stále tlačia. Dokonca robot Damon mu navrhne aby robil pokusy na živých robotoch. Alquist najprv odmieta (roboti tiež cítia), ale nakoniec povie : „Dobre, Damon môžeš ísť“. Damon najsprv nechce, čo je velký pokrok v rozmýšlaní robota, ale potom pôjde. Ako Alquist reže Damona, Damon strašne vyvádza a kričí, čo Alquist neznesie a prestane. Skrvavený Damon vybehne z laboratória a povie : „Je lepšie žiť !“ , čo sú prvé náznaky pudu sebazáchovy. Alquist sem tam zbadá, že helena sa smeje a zistí, že Gallovi roboti Primus a Helena majú k sebe určitú náklonnosť, preto chce dať okamžite Helenu na výskum. Primus mu však povie, že ak sa pohne rozbije mu hlavu. Keď mu Alquist vysvetlí, že bez neho by vymreli, ponúkne sa na pokusy on. Alquist prikáže Helene aby mu pomáhala, ale ona samozrejme nechce, rozplače sa a ponúkne seba. Potom vypukne hádka o tom kto pôjde pod nôž a Alquist pochopí, že Dr. Gall zostrojil dokonalých ľudí, ktorí sa milujú. Potom ich nechá na pokoji, lebo vie že oni vybudujú na týchto troskách nové ľudstvo.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?