Karel Čapek Bíla nemoc

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 1505×

Příbuzná témataKarel Čapek Bíla nemoc

Hlavné postavy:
Doktor Gallen: ošetrovateľ ranených počas 1. svetovej vojny, v ktorej videl utrpenie a pochopil, že prináša zisky výrobcom zbraní a smrť nevinným ľuďom
barón, generál - postihnutí chorobou - stelesňujú úsilie o moc a nadvládu

Obsah:
Krajina, kde sa dej odohráva, pripomína Nemecko, Taliansko a Španielsko. Ľudstvo stojí pred možnosťou katastrofy a záhuby celého sveta. Príčinou je neznáma nákaza podobná malomocenstvu - Bílá nemoc:
„Žádný mor, malomocenství. Při moru bys´, člověče, zčernal, ale při malomocenství jsi bílý jako křída.“
Dr. Galén žiada o prácu na klinike u dvorného radcu prof. Sigiliusa, kde chce vyskúšať účinok svojich liečebných metód na malomocných. Časom dosahuje na základe týchto metód veľký obdiv a uznanie. Po návšteve maršála na klinike Galán dáva vyhlásenie novinárom, v ktorom sa púšťa do boja proti vojne a skaze. Má v rukách veľkú „zbraň“ - prostriedok na vyliečenie Bielej nemoci. Je však ochotný poskytnúť ho iba krajinám, ktoré sa zrieknu útočných vojen a uzavrú mier:
„Všem vladařům a králům na světe.. Napište jim, že bych je prosil.. Já byl totiž na vojně, pánové, jako doktor a já bych chtěl, aby už nebyly války. Prosím, napište jim to.
Za svoje myšlienky je vyhodený z kliniky:
„My nesloužíme žádné humanitě, nýbrž věde - a svému národu.“
Vypukne vojna a začína sa zbrojiť. Ľudia sú poblúznení vidinou víťazstiev, s nadšením volajú na slávu maršála. „Teprve krev padlých dělá z kusu země vlast. Jenom válka udělá z lidí národ a z mužů hrdiny.“
Keď sa maršál dozvedá, že sám má Bielu nemoc, pocíti strach zo smrti a rozhodne sa pre mier:
„Bůh chce, abych dělal mír.. To by bylo ohromné víťezství, že?“
V závere hry sa Galénovi podarilo presvedčiť človeka, ktorý je strojcom a vodcom vojnových posadnutostí, ale sám nakoniec umiera ušliapaný tými, za ktorých životy celú dobu bojoval. .

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?