Kardinál Richelieu životopis

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 06. února 2007
  • Zobrazeno: 1929×

Příbuzná témataKardinál Richelieu životopis

Najväčší diplomat a politik 17. storočia, kardinál Richelieu (Armand Jean du Plessis), vládnuci pevnou rukou v rokoch 1624 - 1642, v časoch panovania maloletého kráľa Ľudovíta XIII., spravil svojou obratnou politikou a diplomaciou z Francúzska veľmoc číslo jeden na európskom kontinente. Začala sa éra dominancie Francúzska v európskej politike a diplomacii, ktorá prakticky trvala až do skončenia napoleonských vojen. Štátny záujem - Raison d'Etat povýšil v duchu myšlienok Niccolu Machiavelliho na absolútnu prioritu, ktorej sa všetko a každý musí podriadiť. V tomto duchu sa niesla aj francúzska zahraničná politika a diplomacia.
V roku 1624 nasvedčovalo všetko tomu, že dôjde k veľkému stretu Francúzska s vtedajšou katolíckou mocnosťou Španielskom, a Richelieu, ako jeden z najvyšších hodnostárov katolíckej cirkvi, ani na okamih nezaváhal a spojil sa s protestantskými panovníkmi. Už v tomto rozhodnutí ukázal, že Raison d'Etat má absolútnu prioritu. Protestanti v zahraničí vyhovovali jeho politike, v domácich protestantoch však videl hrozbu vzbury a rozdelenia. Od Nantského ediktu (1598) mali protestanti zvláštnu správu a na juhu dokonca vojenské oporné body. Roku 1626 po strašnom obliehaní padol najmocnejší z nich - La Rochelle. Roku 1627 po prvý raz v dejinách kráľovstva dal popraviť dvoch šľachticov za súboj, ktorý bol v rozpore s francúzskymi zákonmi. Najväčšmi sa mal na pozore pred svojimi protivníkmi, ktorých štedro financovali Španieli, pred kráľovnou matkou, ba aj pred kráľovským bratom Gastonom Orleánskym, ktorý žiarlil na kardinálovu moc. Až 10. novembra 1630 zachmúrený a nevyspytateľný Ľudovít XIII. definitívne odstránil kráľovnú matku a Richelieu dostal neobmedzený priestor. Roku 1631 Francúzsko vstúpilo do otvorenej vojny. Začiatky boli katastrofálne a výdavky neskutočne veľké. Opatrenia na zlepšenie situácie francúzskeho kráľovstva nestačili. Bolo treba značne zvýšiť dane. Aby Richelieu národu vysvetlil, čo a prečo obetuje, podporil prvé noviny vychádzajúce na francúzskom území - la Gazette protestantského lekára Théophrasta Renaudota, ktoré v najpriaznivejšom tóne informovali o jeho politike. S cieľom získať obhajcov medzi spisovateľmi a mysliteľmi založil roku 1635 Francúzsku akadémiu. Vidiečania, ktorí niesli ťarchu daní, nemohli oceniť tieto impozantné diela. Spojení biedou, vzbúrili sa vyzbrojení vidlami a palicami. Richelieu na násilie odpovedal krvavou represáliou.

Rovnako brutálne odpovedal na vzbury šľachty, za ktorými vždy stál Gaston Orleánsky. Richelieu ničil, ale aj zakladal. Francúzsko dostalo prvé vojnové námorníctvo. Položil základné kamene koloniálnej ríše: v Kanade dostal jeho meno prítok rieky svätého Vavrinca. Za jeho ministrovania Francúzi založili Saint-Louis v Senegale v Afrike a Fort-Dauphin na Madagaskare. Materský štát si privykol na produkty z Ameriky a Antíl - na tabak a cukor z cukrovej trstiny. Bitka pri Rocroi roku 1643 znamenala víťazstvo Francúzov, Španieli sa museli stiahnuť. Pre kardinála Richelieua, ktorému nikdy nič dlho neodolávalo, tento rok priniesol posledný zápas - s vlastným chorým organizmom. Tento zápas však prehral. Pri správe o jeho smrti nik nezaplakal, naopak, po krajine sa rozhoreli vatry radosti. Nenávidený minister sa spájal iba s biedou a strachom. Národ si neuvedomoval, že vďaka nemu sa Francúzsko stalo veľkou mocnosťou.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?