Kaňony - majstrovské diela riek

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 06. února 2007
  • Zobrazeno: 2384×

Příbuzná témataKaňony - majstrovské diela riek

-Ako vznikajú kaňony?
Prvým predpokladom vzniku kaňonu sú nevyrovnané spádové pomery, teda rýchlo tečúca rieka. Pretože čím rýchlejšie tečie, tým väčší objem kameňov, hrúd a piesku môže unášať. Čím viac úlomkov sa prevaľuje a poskakuje po riečnom dne, tým rýchlejšie sa obrusuje podložie. Rieku tečúcu v prielome možno prirovnať nekonečnému pásu brúsneho papiera, ktorý pomaly ale vytrvalo opracúva dno koryta. Do tohto procesu sa tiež zapájajú zdvihy a poklesy zemského povrchu. Keď sa terén zdvihne, z rieky, ktorá sa v pôvodne v pokoji vinula po pláni sa stáva bystrina, ktorá rýchlo prehlbuje svoje riečisko. Prúd môže preraziť vyčnievajúce rebrá skál a vytvoriť z nich prírodné brány, zatiaľ čo pôvodné vyššie položené korytá vyschnú. Vedľajšie prítoky môžu obtekať odolnejšie vyvýšeniny a tie sa potom týčia z dna ako piliere. Vrstvy hornín odolných proti erózii často vytvárajú na stenách kaňonu rímsy. Kúsok za kúskom tak vzniká rôznorodý vzhľad kaňonu.

-Ako dlho trvá kým rieka vyhĺbi kaňon?
Niektoré kaňony sú mladé a vznikli len pred niekoľkými tisícročiami. Iné sa tvoria stovky storočí. Rýchlosť, s akou rieka hĺbi kaňon, Závisí od mnohých faktorov (rýchlosť prúdu, objem vody, množstvo skalných úlomkov, ktoré unáša). To isté platí o odolnosti podlažia. Ľahšie ako v žulovom prostredí pracuje rieka v íle. No aj tak nieje ľahké zaznamenať postupný vznik kaňonov. Predstavte si napríklad rieku, ktorá si ročne prehĺbi koryto o niekoľko stotín milimetra, teda mieru, ktorá nedosahuje ani hrúbku papiera. Za sto rokov odplaví dva či tri centimetre. Za milión rokov, a aj to je v geologickom živote Zeme len okamih, už môže ísť o dvesto či tristo metrov.

-Aký veľký je Veľký kaňon?
Nijaký zázrak prírody sa zrejme nevyrovná Veľkému kaňonu na rieke Colorado, jednému z najväčších na svete. Kľukatí sa ako strašná jazva na tvári severozápadnej Arizony v dĺžke vyše 440 km. Miestami je skoro 29m široký a 1800m hlboký. Tento kaňon sa začal vytvárať pred vyše 10 miliónmi rokov, keď sa okolitý terén dvíhal a zrýchlil tok Colorada. Rieka sa zarezávala stále hlbšie do podložia, no najprv si zrejme vyhĺbila len úzku štrbinku. Zvetrávanie skál, periodické zosuvy a ďalšie erózie postupne prielom rozširovali a modelovali zložité skalné útvary. Priehrada, nedávno vybudovaná nad kaňonom, znížila prietok vody v rieke, a teda i jej eróznu schopnosť. No i teraz sa kaňon stále vyvíja a mení.

Vodou unášaná sutina obrusuje dno, z času na čas sa z okraja kaňonu zrútia veľké balvany, a tak sa jeho vzhľad síce nepostrehnuteľne, ale vytrvalo mení. .

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?